Karmapa je bio prvi inkarnirani lama (tulku) Tibetanaca i bio je štovan kao živući Buda tijekom zadnjih 800 godina u neprekinutom nasljedstvu. Karmapa je duhovni poglavar Kagjü linije. Prije svoje smrti svaki Karmapa ostavlja detaljne instrukcije o točnim uvjetima njegovog slijedećeg rođenja. On je sada u svojoj 17. inkarnaciji kao Karmapa Thaje Dordže.
- Dusum Khjenpa, 1110-1193
- Karma Pakši, 1204-1283
- Rangdžung Dordže, 1284-1339
- Rolpe Dordže, 1340-1383
- Deshin Shegpa, 1384-1415
- Tongwa Donden, 1416-1453
- Čodrag Gjamtso, 1454-1506
- Mikjo Dordže, 1507-1554
- Wangčug Dordže, 1556-1603
- Čojing Dordže, 1604-1674
- Ješe Dordže, 1676-1702
- Čangčub Dordže, 1703-1732
- Dudul Dordže, 1733-1797
- Thegčog Dordže, 1798-1868
- Khakjab Dordže, 1871-1922
- Rangdžung Rigpe Dordže, 1924-1981
- Thaje Dordže, 1983-danas
14. Šamar Rinpoče Mipam Čokji Lodro
Prvi Šamarpa, Khedrup Drakpa Senge bio je glavni učenik trećeg Karmape. Karmapa ga je predstavio s crvenom krunom boje rubina, istovjetnu repliku njegove crne krune. To je simbol njihove identičnosti – ovaj učenik je u svemu poštivan kao njemu ravan. S crvenom krunom Karmapa mu je podario ime, ''Šamarpa – onaj s crvenom krunom''. Kao što stoji u Dobroj Kalpi Sutri: ''U budućnosti će Mahabodisatva s crvenom krunom doći mnoštvu koje pati i odvesti ga izvan njegove ciklične zbunjenosti i siromaštva.''
U Šamarpinom slučaju se Šakjamunijeva prognoza ispunila. Šamarpe se reinkarniraju od 14 stoljeća kao student ili učitelj Karmapama. Šamar Rinpoče je sada u svojoj četrnaestoj reinkarnaciji kao Mipam Čokji Lodro. Rodio se kao nećak 16 Karmape. Nakon Karmapine smrti, Šamar Rinpoče je preuzeo projekt dovršavanja velikog instituta budističkih studija u New Delhiju. U skladu s Karmapinim željama, Karmapin Međunarodni Budistički Institut (KIBI) služi kao ustanova za viši stupanj učenja kako bi potpomogla univerzalnu mudrost i suosjećanje, temeljena na besprijekornom studiju i prijevodu velikih rasprava o Budizmu.
Lobpön Cečhu Rinpoče
Rinpoče je rođen 1918. godine u Butanu. Kao dječak postao je svećenik u Phunaka Dzong, najvećem butanskom samostanu. Kada mu je bilo 13 godina otišao je u Nepal učiti i prakticirati pod duhovnim vodstvom njegovog ujaka Drukpa Rinpoče Lama Šerab Dordže. Tamo je dobio potpuni trening i meditirao pod strogim uvjetima u Milarepinim špiljama i svetim mjestima Guru Rinpočea
Kasnije se Rinpoče vratio u Butan gdje je završio studij. Nakon toga je otputovao u Nepal sa svojim Lamom dovršio nekoliko povlačenja da bi usavršio svoju meditaciju. Također je preuzeo hodočašća samostanima i svetim mjestima u Tibetu. Imao je mnogo učitelja iz Kagjü, Njingma, Sakja i Gelug linije. Njegovu Svetost 16. Karmapu sreo je 1944. godine u Bum Tangu u Butanu i 16. Karmapa je postao jedan od njegovih najvažnijih učitelja. Rinpoče je od Karmape primio većinu učenja i transmisija Karma Kagjü linije.
U godinama koje su slijedile, Lopön Ceču Rinpoče je postao vrlo važan za praktikante Dharme u Nepalu, brinuo se za mnoge samostane i ženske samostane koji su služili domaćoj budističkoj populaciji kod Šerapa, Tamanga, Gurunga, Newara, Tsumbasa, Tibetanaca i Butanaca. Rinpoče je neprekidno pomagao obnovu starih Stupa, mjesta za meditaciju, samostana i sagradio je mnoge - ''Om Mani Peme Hung'' molitvene kotače.
Zbog njegove ogromne aktivnosti kroz nekoliko desetljeća, Rinpoče je štovan kao ključna postava koja drži zajedno različite budističke zajednice u Nepalu. Tijekom mnogo godina Rinpoče je radio na razvoju osamnaest izoliranih regija u toj zemlji, koje su smještene u udaljenim područjima Himalaja.
Rinpoče je prvi put posjetio Europu 1987. godine na poziv njegovih prvih učenika sa Zapada i bliskih prijatelja Lame Ole Nydahla i njegove žene Hannah iz Danske. Od tada puno putuje širom Zapadne i Istočne Europe, Sjeverne i Južne Amerike i također Australije dajući učenja i nebrojene inicijacije u budističkim Karma Kagjü centrima koje je osnovao Lama Ole Nydahl. Završio je izgradnju Kalačakra Stupe u Španjolskoj i druge dvije stupe u Njemačkoj. Rinpoče je također posjetio različite budističke centre u Kini, Tibetu, Mongoliji, Japanu, Koreji, Tajlandu, Tajvanu, Šri Lanci, Indiji i Hong Kongu. Beskrajnu snagu njegovog suosjećanja osjećaju mnogi različiti ljudi i ona donosi dobrobit svim bićima.
Lama Jigme Rinpoče
Lama Jigme Rinpoče je rođen u obitelji Njegove Svetosti 16. Karmape i kao brat Njegove Eminencije Šamar Rinpočea, kao reinkarnacija Tibetskog jogina. Primio je širok spektar učenja od Karmape koji ga je za svog prvog posjeta Zapadu tamo i ostavio kao svog zastupnika. Od tada Lama Jigme Rinpoče vodi Karmapino glavno sjedište u Europi - Dhagpo Kagjü Ling u Francuskoj.
Tamo je predao nebrojena učenja Dharme i promatrao kako centar rast od male kućice na farmi u veliki centar. Pored njegovih organizatorskih vrlina, on je visoko poštovan kao Lama. Mnogima su već izuzetno pomogla njegova duboka i iskrena znanja, njegovo razumijevanje zapadnog načina života i njegove praktične mudrosti, topline i humora.
Khenpo Čodrak Tenpel Rinpoče
Bio je obrazovan pod direktnim vodstvom 16. Gjalwe Karmape. Deset godina poučava kao jedan od glavnih učitelja na Nalanda Institutu u Rumteku, u Sikimu. Trenutno su on i Topga Rinpoče glavni i odgovorni za napredovanje Karmapinog Međunarodnog Budističkog Instituta (KIBI) u New Delhiju, kao i za obrazovanje 17. Karmape Thaje Dordže.
Topga Rinpoče
Sa 16 godina Topga Rinpoče je imenovan za ''Vadžra Master'' u Tsurpu od strane šesnaestog Karmape. Kasnije u egzilu je držao Ured glavnog sekretara samostana u Rumteku. Rinpoče je poštovan kao vrlo učen, pogotovo znanjem iz povijesti. Topga Rinpoče predaje budističku filozofiju, budističku epistemologiju (pismo) i tibetsku lingvistiku na KIBI u New Delhiju. Umro je 19. 9. 1997. u Delhiju u meditaciji.
Lama Ole Nydahl
Lama Ole Nydahl je jedan od rijetkih Zapadnjaka koji je potpuno kvalificiran kao Lama i Učitelj meditacije u tradiciji tibetskog budizma. U prosincu 1969. godine, on i njegova žena Hannah postali su prvi studenti sa zapada Njegove Svetosti 16. Karmape, Rangdžung Rigpe Dordže, jednog od najvećih jogina ovog stoljeća i poglavara Kagjü tradicije tibetskog budizma. Njegova Svetost je duboko utjecala na njihove živote. Zamolio je Hannah i Olea da prenesu budizam na Zapad. Posljednjih 27 godina neprestano putuju, predaju i osnivaju meditacijske centre širom svijeta.
Lama Ole je diplomirao filozofiju u Danskoj a tema njegovog rada je bilo djelo Aldousa Huxleya ''Vrata percepcije''. Autor je šest knjiga koje su prevedene na mnoge jezike. On i Hannah su osnovali preko 210 centara u SAD-u, Njemačkoj, Poljskoj, Rusiji, Južnoj Americi, Japanu, Australiji, Kanadi i mnogim drugim zemljama.
''Moj recept je jednostavan: kažite ljudima o potrebi traženja nečeg što će ih prenijeti kroz bolest, starost i smrt i ne bojte se dati im uvid u vašu životnu radost. Kažite ljudima da je um kao prostor: otvoren i bezgraničan, i govorite im o putu i o cilju.''
Lama Ole Nydahl
Hannah Nydahl
Hannah Nydahl je za posljednjih 20 godina bila vrlo tražena kao prevoditeljica i interpretator filozofije tibetskog budizma. Podijelila je svoje vrijeme na prevođenje za lame-učitelje u Karmapinom Međunarodnom Budističkom Centru u New Delhiju, sudjelovanje u raznim projektima prijevoda budističkih tekstova, organiziranje rasporeda i posjeta visokih Rinpočea linije, i putujući oko svijeta s Lamom Ole. Hannah je poznata među svojim studentima po svojoj mirnoći, zamjetljivom i ljupkom stilu.