Predano služenje zahtijeva ponizan um. Dok služi u društvu bhakta, pojedinac je prinuđen predavati se na razne načine. U umu može sebe smatrati čistim bhaktom koji se potpuno predao, ali kada neposredno služi u društvu bhakta, njegova poniznost i snošljivost stavljeni su na kušnju. Premda to može ponekada povrijediti lažni ego, zapravo je vrlo korisno za bhaktu koji napreduje. Na kraju će postojano služiti s predanošću u svim okolnostima. U trećem stihu Shikshashtake Gospodin Caitanya Mahaprabhu poučio je bhakte da u svom srcu uvijek zadrže slijedeći stav:
trinad api sunicena
taror iva sahisnuna
amanina manadena
kirtaniyah sada harihi
Gospodinovo ime trebamo pjevati ponizna uma smatrajući sebe poniznijim od slamke na ulici, trebamo biti podnišljiviji od drveta, lišeni svakog osjećaja lažnog ugleda i spremni drugima odati poštovanje. U takvom stanju uma možemo neprestano pjevati Sveto Ime Gospodina.
Srila Kaviraja Goswami je rekao: „Načinite garland od ovoga stiha i stavite ga oko vrata. Tada provodite hari-bhajanu.“
Inače ne možemo provoditi hari-bhajanu! Ovo je najvažnije učenje Sri Caitanye Mahaprabhua. Mahaprabhu je to sam prakticirao i provodio u vlastitom životu. Nije bio samo teoretski govornik. Iako je Sama Svevišnja Božanska Osoba, ukazao je poštovanje sannyasijima i sjeo na pod gdje ljudi običavaju prati stopala....!
Na pitanje jednog bhakte kako bhakta može biti ponizan, Srila Prabhupada je odgovorio: „Tako da bude ponizan!“ Ako nije ponizan kako će moći neprestano pjevati Gospodinova Sveta Imena?
Hare Krishna Hare Krishna
Krishna Krishna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare
Predano služenje teško je za nekoga sa napuhnutim lažnim egom ili neovladanim umom. Teško je čak i yogijima koji vrše strogosti ako nisu ovladali lažnim egom. Onaj tko ne poznaje nauku predanog služenja može lako zamijeniti čisto predano služenje s nečim materijalnim, a materijalnu energiju s čistim predanim služenjem. Stoga se predano služenje može shvatiti jedino od bhakte, jedino bhakta poznaje Gospodina Krishnu. Za siguran uspjeh u predanom služenju vedska književnost preporučuje 'mahajana yena gatah sa panthah'. To jest, moramo slijediti stope mahajana [čitati mahađana], velikih autoriteta za predano služenje.
Proces svjesnosti Krishne nije izmislio čovjek, u ovaj ga je svijet uveo Sam Gospodin, uz pomoć Svojih vječnih pratilaca i povjerljivih bhakta. Gospodin Krishna, Svevišnja Božanska Osoba, pojavio se prije 522 godine [18. veljače 1486 AD u Yoga Pithu – Mayapur – Indija] kao Gospodin Caitanya Mahaprabhu u obliku bhakte, u Svojoj prikrivenoj formi. Gospodin Caitanya Mahaprabhu započeo je masovan bhakti pokret predanog služenja u Indiji. Predskazao je da će Njegov nesektaški pokret dati ljubav prema Bogu svim uvjetovanim dušama, bez obzira na njihovo materijalno imenovanje ili pozadinu i proširiti se diljem svijeta – u svaki grad i svako selo. Gospodin Caitanya Mahaprabhu razotkrio je da je propovijedanje slava Gospodinovih Svetih Imena povjerljiva služba i prisan izraz čiste ljubavi prema Bogu.
Osobno je pokazao kako propovijedati Gospodinove slave. Ponekad dolazi do zbunjenosti oko duhovnog položaja propovijedanja u usporedbi sa samotnim obožavanjem, te pitanja kojim bhaktama odgovara koji proces. Laiku može izgledati da osoba koja obavlja razne djelatnosti svjesnosti Krishne zapravo obavlja materijalne djelatnosti. S druge strane, onaj tko meditira na osami očito izgleda duhovnije zbog vidljivih strogosti i mirnoće u kojima živi. Pravi položaj propovijedanja slava Krishninog Svetog Imena, kao i samotnog obožavanja najtočnije je prikazan u 'Vaishnava Ke?'
Srila Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakura Goswami Maharaja zavjetovao se da će pjevati milijardu Krishninih Imena, a vršio je i različite teške devocijske strogosti, ali se naposljetku posvetio propovijedanju slava Caitanye Mahaprabhua i Sri Sri Radha-Krishne kao najprikladnijem i najprisnijem obliku predanog služenja za ovo doba. Napisao je 'Vaishnava Ke?' kao svjetionik koji ce pomoći bhaktama da pređu 'mayin' ocean neznanja.....
REFERENCE:
Srimad Bhagavatam (4.12.37)
Vaishnava Ke? O moj ume - kakav si ti bhakta?
Trinad api sunicena
19.12.2008.