U ZNAKU VODENJAKA
OTKRIJ KOJU ULOGU IGRAŠ!
ŽIVJETI SVJESNIJE
Piše: JOSIP BLAŽEVIĆ
Božićno i novogodišnje vrijeme nam se učinilo divnom prigodom da naše čitatelje obdarimo jednom edukativnom igrom koja bi im mogla pomoći u svjesnijem življenju međuljudskih odnosa. Preuzeli smo je, i preradili, iz gnostičkog Celestinskog proročanstva J. Refielda, koje smo kritički predstavili u knjizi Proroci novog doba, ("Teovizija", Zagreb, 2001) te se ovdje nećemo opetovati. Ovim prilogom želimo izraziti i naše prihvaćanje pozitivnih elemenata koji su prisutni i u New ageu, a bilo bi ih još i više kad bi ih se dekontaminiralo od protukršćanskih elemenata, prema onoj riječi sv. Pavla: "Sve provjeravajte: dobro zadržite, svake se sjene zla klonite!" (1 Sol 5, 21).
Tehničke napomene
Cilj vježbe je:
a) Postati svjestan vlastitog ponašanja;
c) Naučiti se gledati na ljude ispod njihovih maski, mimo uloga koje igraju.
Vježba je primjerena dobi ne mlađoj od 16 godina.
Idealna skupina igrača je od 7-14 članova.
Način izvođenja vježbe
1) Ponuđena četiri kvadrata (dalje ćemo ih zvati uloge) potrebno je izrezati po isprekidanim crtama. Treba ih umnožiti, ako je moguće, da svaki sudionik ima u rukama sve četiri uloge. Pošto voditelj sudionike motivira i uvede ih u narav vježbe, isti neka im pročita Strategiju svih četiriju uloga (jednu za drugom), kako bi se svatko prepoznao u bar jednoj (ako ne i u više njih). Ako se sudionik prepozna u više uloga, ipak je važno da odabere onu koja je u njegovom životu dominantna. Nakon kratkog razmišljanja u tišini (ili uz tihu glazbu), neka svakom sudioniku bude priložen primjerak one uloge u kojoj se je on najbolje prepoznao te neka je sada, u tišini, sam pročita. Nakon toga neka voditelj, ili netko od sudionika, pročita :)(: U ulozi roditelja za sve četiri uloge prilikom čega neka svaki sudionik nastoji otkriti uloge koje su igrali njegovi roditelji.
2) Potom neka svaki sudionik, pred grupom, pokuša predstaviti svoju ulogu, pobliže ju opisati, a onda i uloge svojih roditelja te pokuša opisati kako su one utjecale na njegov odgoj.
3) Nakon rasprave neka sudionici u razmatranje uzmu pitanja pod točkom :( Prepoznavanje drame koja bi svakom sudioniku trebala pomoći da razvije sposobnost dubljeg promatranja osoba, onoga što one kriju ispod maske, a to su vlastiti strahovi, kompleksi, vapaji za ljubavlju…
4) Vježba završava konkretnim zadatkom > Rad na samome sebi koji daje neke smjernice za kultiviranjem vlastite naravi koje, pojedinac na koga se odnose, treba ostvariti u vlastitom životu.
5) Bilo bi poželjno da, na kraju susreta, sudionici izraze svoje dojmove i spoznaje do kojih su došli za vrijeme ove vježbe.
Ovdje predstavljene uloge češće je lakše uočavati na drugima nego na sebi, na što ukazuje i sljedeći primjer jedne žene: "Bilo je to jučer, u prodavaonici cipela. U jednom trenutku u prodavaonicu je ušla majka s devetogodišnjom kćerkom. Djevojčica, kojoj je bilo dosadno, pitala je: ‘Mama, mama… Koje će boje biti cipele koje ćeš kupiti?’ Koncentrirana na pretraživanje polica s cipelama, majka joj nije odgovarala. Djevojčica je pitala ponovno, ovoga puta cendravijim tonom: ‘Mama, mama… Koje će boje biti cipele koje ćeš kupiti?’ Žena i dalje nije odgovarala". Prije nego što sam čula za uloge koje igramo, i ja bih, kao majka, na ovu djevojčicu gledala kao na pravu napast. Ali jučer bih najradije bila rekla majci: ‘Čujte, niste li svjesni toga da ovakvom rezerviranošću odgajate malog ispitivača?’".
ZASTRAŠIVAČ
Strategija Zastrašivača - U biti egocentrično, njegovo ponašanje varira u rasponu od bahatog naređivanja, galame, neprestanog govorenja, autoritativnog ponašanja, krutosti i sarkastičnosti, pa sve do pravog nasilja. Strategijom zastrašivanja on postiže da je uvijek u središtu pozornosti, uvijek prvi. U drugima budi strah, srdžbu, želju za osvetom ili dojam da ih ignorira. Nije mu strano superiorno isticanje vlasti kojom raspolaže.
:) U početku, druge uspijeva privući stvaranjem dojma moći.
:)(: U ulozi roditelja - Zastrašivači odgajaju djecu koja će igrati ulogu Jadnika čije je obilježje pasivnost. Jadnik se osjeća ugroženim i zato pokušava prekinuti takav oblik prijeteće interakcije zauzimanjem poniznog i bespomoćnog stava: "Pogledaj što mi činiš. Nemoj me povrijediti, preslab sam." Jadnik kod Zastrašivača nastoji probuditi osjećaj krivnje kako bi obustavio napad i ponovno se vratio u ozračje ljubavi. Druga moguća opcija jest uloga Protuzastrašivača. Do ovakve uloge, napose odrasla osoba, doći će ukoliko njegova ranija uloga Jadnika ne dadne očekivane rezultate ili, što je i vjerojatnije, ako je i ta druga osoba po naravi agresivna. Ona će tada uzvratiti istom mjerom početnom Zastrašivaču.
:( Prepoznavanje drame.
* "Zašto si toliko ljutit?"
* "Čini mi se da me želiš natjerati da te se bojim."
> Rad na samome sebi - Kada spozna Boga koji je neograničena Svemoć, a pritom sama ljubav i milosrđe, Zastrašivač će se preobraziti u samopouzdanog i sigurnog vođu, poslovođu, organizatora ili direktora, bez želje za dominacijom, i bez trunka arogancije. Pred njim će se otvoriti pravi izazovi i privući će dobre suradnike.
ISPITIVAČ
Strategija Ispitivača - Ispitivač je hiperbudna osoba čije ponašanje varira u rasponu od ciničnosti, skeptičnosti, sarkazma, zadirkivanja, perfekcionizma, pravičnosti, do perfidnog manipuliranja. Manje prijeti upotrebom fizičke sile, ali zato slama duh i volju mentalnim ispitivanjem sviju aktivnosti i motivacija. Kao neumoljivi kritičar, on traži način na koji će kod drugih pronaći neku pogrešku. Što se više bavi vašim manama i pogreškama, to ćete vi više biti usmjereni na njega i reagirati na svaki njegov potez. I dok nastojite dokazati suprotno ili mu odgovarati, svaki vaš dodatni napor njemu daje nove stimulanse. Sve što kažete, prije ili kasnije će upotrijebiti protiv vas. Osjećate da vas neprestano kontrolira.
:) U početku, druge uspijeva privući duhovitošću, nepogrešivom logikom, činjenicama i intelektom.
:)(: U ulozi roditelja - Ispitivači odgajaju djecu koja će igrati ulogu Nedostupnog, a katkada i ulogu Jadnika. Ove obje uloge žele izbjeći Ispitivačevu istragu. Napose Nedostupni želi izbjeći imperativu ponižavajućeg odgovaranja na neprestana Ispitivačeva pitanja i podbadanja.
:( Prepoznavanje drame.
* "Drag si mi, ali kada sam s tobom imam osjećaj da me kritiziraš."
* "Muči li tebe nešto drugo, osim ovog pitanja?"
> Rad na samome sebi - Preobraženi Ispitivač će svoj talent ispitivanja usmjeriti u istraživanja, iskoristivši svoje umijeće komunikacije kao učitelj, psiholog, savjetnik ili nečiji zastupnik (odvjetnik), i slično.
NEDOSTUPNIK
Strategija Nedostupnog - Njegovo ponašanje varira u rasponu od nezainteresiranog, nedostupnog, nekolegijalnog, do prijezirnog, odbojnog, suprotstavljenog i podlog. Umješan u primjeni rezerviranosti kao obrambene taktike, on je sklon povlačenju izjavama poput: "Drukčiji sam od drugih", "nitko točno ne razumije što pokušavam učiniti", "ne želim igrati njihovu igru", "na sam bar…". Nedostupnik je uhvaćen u zamku vlastitog unutarnjeg svijeta neriješenih problema, strahova i sumnji. On je u svojoj mašti izgradio tvrđavu u koju se povlači te naizvan ostavlja privid misterioznosti, tajnovitosti i rezerviranosti. Često se osjeća usamljeno i drži se na distanci od drugih, bojeći se da bi mu drugi mogli nametnuti svoju volju i u pitanje dovesti njegove odluke (kao što su to činili roditelji Ispitivači). Kao djetetu često mu se uskraćivalo zadovoljenje potrebe za neovisnošću, i nije mu se priznavao vlastiti identitet. Sam sebe uvjerava da je samo oprezan, ali se zapravo potajno nada da će takvim držanjem nekog privući sebi i da će taj "netko" pokušati otkriti što se događa s njime i izvući ga na svjetlo dana. I kad "netko" prihvati tu ulogu, Nedostupnik i dalje ostaje nedorečen, prisiljavajući ga da se bori i kopa i pokuša razotkriti njegove stvarne osjećaje. Svoj glavni problem nerijetko doživljava kao nedostatak nečega (npr. novca, prijateljâ, obrazovanja), a ne uviđa da bi njegova vlastita rezerviranost mogla biti uzrokom toga što nema, ono što želi. Prilike mu samo izmiču, dok on pretjerano analizira baš sve. Dok Nedostupni tako igra svoju ulogu, okolni ljudi mu poklanjaju svoju punu pažnju što njemu imponira. Što ih duže vremena drži zainteresiranima i opčinjenima, više ljubavi osjeća.
:) U početku, on druge osobe privlači tajnovitim i nedodirljivim karakterom.
:)(: U ulozi roditelja - Nedostupnici najčešće odgajaju Ispitivače ali mogu ući u drame sa Zastrašivačima i Jadnicima.
:( Prepoznavanje drame.
* "Imam osjećaj da se povlačiš i postaješ rezerviran. Kako se ti osjećaš?"
> Rad na samome sebi - Oslobođen potrebe da i dalje bude isključen i po strani, čovjek čije se ponašanje može okarakterizirati kao nedostupno, rezervirano, stječe pristup dubokim unutarnjim i intuitivnim izvorima koji mu u životni poziv unose novu mudrost i kreativnost, te mu otvaraju mogućnost da postane, npr. filozof, svećenik, liječnik ili umjetnik.
JADNIK
Strategija Jadnika - Kao vječiti pesimist Jadnik na sebe privlači pozornost zabrinutim izrazima lica, uzdasima, drhtanjem, plakanjem, odsutnim zurenjem u daljinu, polaganim odgovaranjem na pitanja i prepričavanjem teških drama i kriza. On voli stati posljednji u red i pokoravati se drugima. Njegove najdraže dvije riječi su: "Da, ali…". Jadnik ni u jednom trenutku nema dojam da ima dovoljno snage aktivno se suprotstaviti svijetu, te stoga traži naklonost i suosjećanje. Kad se koristi šutljivim pristupom, često će se prikloniti ulozi Nedostupnog, ali svojstveno ulozi Jadnika, dobro pazi da njegova šutnja ne promakne neopaženo.
:) U početku on druge osobe zavodi svojom ranjivošću i potrebom za pomoću. Međutim, njega zapravo ne zanimaju rješenja, jer bi tako ispao iz centra pažnje. Jadnik može iskazati i pretjeranu želju za ugađanjem, što prije ili kasnije dovodi do toga da ga drugi iskoriste, što ga samo još više poistovjećuje s ulogom Jadnika. Kao osoba koja ugađa drugima, on ima vrlo malo mogućnosti postavljati granice i ograničenja, a takvo ponašanje pojavljuje se u rasponu od uvjeravanja, obrane, izgovaranja, ponovljenog objašnjavanja, odavanja previše toga, do pokušaja rješavanja problema koji ga se ne tiču. On se otvara za mogućnost da ga drugi pretvori u objekt, možda posredstvom njegove ljepote, spolnih usluga ili njegovih talenata, a onda se zbog toga osjeća još jadnije. Jadnik svoju ulogu žrtve održava privlačenjem na sebe ljudi koji ga zastrašuju. U ekstremnim slučajevima obiteljskog nasilja, Zastrašivač će Jadnika dovoditi u sve nasilnije situacije zlostavljanja, sve dok takav odnos ne dosegne vrhunac. Nakon vrhunca Zastrašivač se povlači i ispričava, pokazujući time tračke naklonosti koji Jadnika i dalje zavode te privlače u posve isti vrtlog.
:)(: U ulozi roditelja - Jadnici možda odgajaju Nedostupnog ili novog Jadnika.
:( Prepoznavanje drame.
* "Imam dojam da mene optužuješ za sve što u tvome životu nije kako treba."
* "To ti možda nije namjera, ali imam dojam da u meni pokušavaš pobuditi osjećaj krivnje."
> Rad na samome sebi - Iskusivši istinsku ljubav životne sredine i osjetivši njezinu potporu, osoba tipa Jadnika u stanju je duboko pronicati u bogatstva duhovnog života, te postati suosjećajnim reformatorom, socijalnim radnikom, ili liječnikom.