"Ovo je prvi put da se Scijentološkoj crkvi sudi na prekršajnom sudu zbog organizirane prijevare" rekao je uoči rasprave odvjetnik oštećenih stranaka Olivier Morice, zadovoljan što će sud “ispitati odgovornost scijentologa”.
"Ovo je inkvizicijsko suđenje, žestok napad na Scijentološku crkvu" upozorio je glasnogovornik francuske scijentologije Daniele Gounord, izrazivši žaljenje zbog lažnih optužbi.
Optužbu su podigle dvije žene, od kojih jedna tvrdi da su joj prodali niz proizvoda koji su joj trebali poboljšati psihičko stanje. Ona se za kupovinu tih proizvoda, među kojima je i elektrometar koji mjeri mentalnu energiju, na kraju čak i zadužila, a od njih nije bilo baš nikakve koristi.
Druga je pak ustvrdila kako ju je njezin poslodavac, inače pripadnik Scijentološke crkve, natjerao da se podvrgne testiranju psihološkog stanja, a kad je ona to odbila, dobila je otkaz.
Scijentološka crkva, koja se u Sjedinjenim Državama smatra religijom, u Francuskoj je proglašena “sektom” u parlamentarnom izvješću iz 1995., koje poslije nije aktualizirano. Imala je veći broj sudskih sporova u Francuskoj, gdje navodno ima 45.000 sljedbenika.
Osim Scijentološke duhovne organizacije (ASES-CC-Celebrity Centre) i njezine pariške knjižare, na sudu će se pojaviti šestero scijentologa, među kojima i Alain Rosenberg, glavni direktor Celebrity Centrea.
Njima se sudi zbog “organizirane prijevare” i “nezakonite ljekarničke prakse”, jer je organizacija svojim sljedbenicima prodavala vitamine i lijekove. Optuženike se tereti da su između 1997. i 1999. obmanjivali tužitelje “sustavno nudeći testove osobnosti bez znanstvene vrijednosti, isključivo radi prodaje svojih usluga i proizvoda”.
Kako prenosi Jutarnji list, budu li optuženi osuđeni, mogli bi dobiti maksimalnu kaznu od sedam godina zatvora i platiti globu od milijun eura. Osim toga, knjižara i Celebrity Centre mogli bi biti zatvoreni.
26.05.2009.
Jutarnji list