“Liječnici se ne upuštaju u komentare jer smatraju da djelovanje iscjelitelja spada u sferu religioznog, a teolozi i predstavnici religija kritiku iscjeliteljskih metoda žele prepustiti medicinarima.“ U tom prostoru njihovog nesmetanog djelovanja otvaraju se mnoge mogućnosti manipulacije s velikim zaradama. Brojni su primjeri otimanja velikih svota novaca i razaranja obitelji.
“Iza tih terapija i pokreta stoji jedan svjetonazor i ideologija. Međusobno su različiti, ali služe se dvoznačnom terminologijom i imaju za cilj rušenje granica. Često su usmjereni upravo protiv Crkve. Dakako da sve to pred Crkvu stavlja velike izazove.“, rekao je Blažević.
Predavač je objasnio osnovne postavke nove paradigme New Agea kojega je teško definirati jer nema čvrsto određenu strukturu i nauk. Nadahnuće pronalazi u judeokršćanstvu i istočnjačkim religijama, sekulariziranoj znanosti, astrologiji, gnostičkim učenjima, ezoteriji i međugeneracijskom konfliktu. Promovira kozmičku promjenu svijeta koja je miroljubiva i nenasilna, ali neminovna. Ta se promjena treba odraziti na smisao shvaćanja čovjeka i morala.
U iscjeliteljskim pokretima koriste se brojni hinduistički pojmovi i učenje, ali se pogrešno tumače i u mnogome se razlikuju od izvornog učenja. Kao primjer prodora i prilagodbe istočnog učenja u zapadnu kulturu fra Josip je spomenuo vježbanje joge koja se na Zapadu predstavlja kao znanstveno potvrđena metoda postizanja zdravlja i duhovne ravnoteže.
“To je obmanjivanje javnosti. U hinduizmu je joga tehnika samospasenja“, rekao je Josip Blažević. Prema hinduističkom vjerovanju čovjekov je cilj osloboditi se kruga reinkarnacije, a joga je jedna od metoda kojom se dostiže spasenje. Ona se živi i vježba cijeloga života ili, prema vjerovanju, tijekom više života, a ne kao na Zapadu dva puta tjedno.
Razloge zbog kojih su iscjeliteljske ponude primamljive fra Josip je pronašao u nedostatku istinske vjere. “Čovjek koji je distanciran od vjere ne nalazi smisao u trpljenju i pod svaku cijenu želi pobjeći od toga, pa ne pita koliko košta i kome se obraća, samo ako ima ikakvu nadu da će tom križu uteći.“
U tom kontekstu važna je uloga Crkve, istaknuo je fra Josip Blažević. “Crkva može puno ponuditi ako se stavi na raspolaganje današnjem čovjeku. Bilo sa savjetovalištima ili sa sakramentima, posebno sakramentom pomirenja koji je prilika za pouku. Općenito, potrebno je da se čovjek više uključi u život Crkve i župe te koristi sve što Crkva već nudi.“
06.05.2009.