Nadolazeću turističku sezonu od globalne krize i praznih apartmanskih kreveta neće spasiti ni Česi niti Srbi, već Blažena Djevica Marija!
Svetišta u kojima se hrvatski narod već stoljećima utječe za pomoć, i u vrijeme krize pružaju mu nadu i mogućnost ekonomske stabilnosti.
Naime, u globalnim razmjerima, vjerski je turizam dosegnuo zaradu od 18 bilijuna dolara s 300 milijuna turista vjernika godišnje, a Svjetska udruga vjerskog turizma (World religious travel Association - WRTA) drži kako će 2009. biti godina vjerskog turizma.
Najuspješniji primjer u Hrvatskoj je Svetište Majke Božje Bistričke koje godišnje posjeti više od 800 tisuća vjernika, a od čega cijela zajednica profitira. S obzirom na različite profile (oni koji su tu prvi put ili su redoviti posjetitelji; oni koji dolaze na jednodnevni izlet ili pak na nekoliko sati razgledavanja), teško je procijeniti o kolikoj je zaradi riječ.
Međutim, ako uzmemo da prosječno svaki od njih ostavi barem jedan euro Crkvi za vjerske usluge, iznos se penje do 800 tisuća eura; neka svatko od njih popije barem jedan sok od deset kuna, prodavači će uprihoditi osam milijuna kuna, itd...
Od direktorice TZ-a Marije Bistrice Vesne Habazin doznajemo kako ukupno ima 115 članova turističke zajednice (uslužne djelatnosti) što je poprilično velik broj s obzirom da cijela općina Marija Bistrica ima 6900 stanovnika, a sve te djelatnosti žive upravo od turizma.
Otvoreni samostani
Rektor Svetišta Zlatko Koren nam je kazao kako je odlična organizacija rezultat jako dobre suradnje s Turističkom zajednicom i Hrvatskom biskupskom konferencijom. Tako, u vrijeme većeg dolaska hodočasnika zna biti ‘‘u pogonu’’ i po 50 svećenika za razne vjerske potrebe, koji izvrsno vladaju stranim jezicima. Od tajnika Svetišta Marka Brestovečkog doznali smo kako se godišnje podijeli čak 437 tisuća pričesti!
O potrebi većeg angažiranja glede vjerskog turizma već dulje vrijeme upozorava glavni urednik katoličkog mjesečnika Veritas - Glasnik sv. Antuna Padovanskoga fra Ivan Bradarić: - Kada se govori o pojmu ‘‘vjerski turizam’’, onda to nikako ne smijemo shvatiti na način kako mnogi shvaćaju naš hrvatski turizam: ‘‘Zimmer frei’’ - brza i laka zarada bez puno truda.
Nije nikakva tajna da ono najljepše što turisti u Hrvatskoj mogu vidjeti i što posjećuju su upravo crkveni objekti: katedrale, crkve, samostani, a znamo da su su upravo ti objekti i najbolje pozicionirani. S druge strane, govori se kako je potrebno tim turistima, od kojih su mnogi vjernici katolici, ponuditi i duhovne sadržaje.
Nažalost, osim natpisa na nekoliko jezika kada su svete mise i pravilnika o ponašanju u sakralnim objektima, često nema nekih dodatnih sadržaja - kazao je fra Ivan dodavši kako su korak naprijed učinile neke redovničke zajednice koje su otvorile dijelove svojih samostana i primaju goste, te kako su to najčešće prijatelji i dobrotvori koji godinama dolaze na isto mjesto.
Na upit što je sa zaradom od vjerskog turizma, fra Ivan je odgovorio: - Ne smije se uopće govoriti o nekoj zaradi, nego isključivo koliko je to dobra i plemenita stvar. Jedan od najljepših darova u Svetome pismu jest gostoprimstvo. Gosta primiti i u miru ispratiti.
Očekivanja34 turističke agencije djeluju u području vjerskog turizma 600 milijuna vjerskih putovanja ostvareno je u prošloj godini 2012. godine očekuje se udvostručenje turista vjernika, objavio je WRTA |
Crkva potiče slavljaOno što mnogi danas nazivaju vjerskim turizmom, zapravo je kao hodočašće prisutno u Crkvi od njezinih početaka. U današnje vrijeme je sve više prisutno i sve je organiziranije; i Crkva i HTZ sve više uviđaju važnost ponude putovanja na hodočasničke destinacije, bilo da se radi o posjetu crkvama ili čak ponude za sudjelovanje u posebno zanimljivim vjerskim slavljima (križni put na Hvaru, hodočašća lađicama na Kornatima). Mi pred turističku sezonu potičemo biskupije i župe na takvu suradnju, kazao je porečko-pulski biskup Ivan Milovan, zadužen za pastoral turizma pri HBK. |
Posjećeni VepricNa stranicama Hrvatske turističke zajednice posjetitelji mogu pronaći informacije o svetištima, a riječ je o: Mariji Bistrici, Aljmašu, Biskupiji kod Knina, Ludbergu, Karlovcu, Sinju, Solinu, Trsatu i Voćinu. Jedna od atraktivnijih ponuda na makarskom području je i svetište Vepric, za koje vlada veliko zanimanje turista, ali kako ni TZ Makarske niti voditelji Veprica ne vode statistiku, ne znamo o kojemu je broju točno riječ. |
Velečasni SudacMislim da seminari koje organizira vlč. Sudac idu upravo za tim da ljude odvoje od svakodnevnih briga i obveza i uvesti ih u ono što su zbog preobilja posla zanemarili. Oni pružaju gostoprimstvo i ljudima vraćaju samopouzdanje. Koliko se dugo čeka da bi netko sudjelovao u ovim seminarima, pokazatelj je i koliko je to potrebno našem vremenu, naveo je fra Ivan Bradarić kao uspješan primjer u Hrvatskoj. |
Saša Horvat
26.04.2009.