RIM - Švicarski glasači danas su na referendumima velikom većinom zabranili gradnju minareta u svojoj zemlji, a još snažnijom većinom odbili prijedlog da se zabrani izvoz i prijevoz oružja, u skladu s neutralnošću i humanitarnom tradicijom.
Inicijativu protiv munara ksenofobne Švicarske narodne stranke, koja već godinama lobira protiv imigranata, podržalo je 57,5 posto Švicaraca i 22 od 26 kantona. To znači da će biti izmijenjen članak 72 Ustava Konfederacije koji regulira odnose s vjerskim zajednicama.
Nepostojeće ugrožavanje
U Švicarskoj je muslimana oko 400.000 (5 posto). Imaju dvjestotinjak mesdžida, samo 4 minareta (!), i ni s jednoga se ne poziva na molitvu. Većina muslimana u Švicarskoj su iz Turske, Bosne i Albanije i samo ih desetak posto redovito ide u džamije i ine mesdžide.
Očito je da nema nikakva ugrožavanja kršćana ni njihova identiteta, pa je odluka pokazatelj snažne ksenofobne orijentacije demokratske Švicarske. Džamija u Genvi već je triput oštećena.
Političari s desnice slavili su nakon objave rezultata, a vođa Zelenih Üli Leünberger pak smatra da je to “ne pljuska nego šaka u lice muslimanima”. Predsjednik Koordinacije islamskih organizacija u Švicarskoj Farhad Afshar smatra da je ishod referenduma “nedostojan Švicarske” i optužuje političke stranke da su se nedovoljno angažirale.
Vlada nastoji objasniti da to ne znači “odbacivanje muslimanskog društva, religije niti kulture”, kako je naglasila ministrica pravde i unutrašnjih poslova Eveline Widmer-Schlump, koja ipak smatra da treba “ozbiljno uzeti u obzir” strah stanovništva od islamskog fundamentalizma.
Strah od nasilja
Javlja se zabrinutost da bi odluka mogla uzrokovati nasilne reakcije u muslimanskim državama, kao i štetu švicarskom gospodarstvu, počev od povlačenja novca iz švicarskih banaka.
S druge strane, baš su ekonomski interesi navedeni kao razlog da Švicarska nastavi izvoziti oružje.
21.11..2009.
Inoslav Bešker