Dharmaloka je budistička zajednica koja u Hrvatskoj djeluje već niz godina. Slijedi sino-japansku mahayansku budističku tradiciju, ponajprije kineski chan (zen).
Zajednica Dharmaloka 1992. godine je utemeljila prvi budistički centar u Hrvatskoj.
Osnivač budističke zajednice Dharmaloka i Budističkog centra je učitelj dharme Žarko Andričević
1985. godine je u Zagrebu pokrenuo prvu studijsku i meditacijsku grupu koja je niz godina kasnije prerasla i u prvu budističku zajednicu u Hrvatskoj koja danas nosi ime Dharmaloka.
Tražeći novog učitelja, 1996. godine je sreo poznatog chan majstora Shifu Sheng-yena na sedmodnevnom chan povlačenju kojem je prisustvovao u SAD i tada postao jedan od njegovih učenika. Videći u chan budizmu samu srž buddhadharme i u učitelju Sheng-yenu čovjeka čije učenje dolazi iz izravnog meditacijskog iskustva, posvetio se praksi chan meditacije redovito odlazeći na njegova povlačenja
Budizam je jedna od tri velike svjetske religije koja je nastala na tlu sjeverne Indije prije više od 2500 godina. Osnivač budizma je Šakyamuni Buddha. Buddha nije osobno ime već titula koja označava budnog ili probuđenog, onog koji se probudio iz sna o životu i koji stvarnost vidi onakvu kakva ona zaista jest. Prije nego što je kroz svoje duhovno pregnuće stekao taj naziv, Buddha je nosio ime Siddhartha Gautama, a rođen je kao kraljević u malom kraljevstvu Šakya. Odatle nam dolazi prvi dio njegova kasnijeg imena, Šakyamuni ili utihnuli mudrac plemena Šakya.
Buddhin nauk je učenje o probuđenju. To je učenje koje je nastalo na temelju Buddhinog izravnog iskustva probuđenja ili uvida u pravu prirodu života i predstavlja detaljno opisan put koji do njega vodi. Uzimajući nezadovoljstvo kao i čovjekovu vječnu težnju za srećom i sigurnošću kao zajednički nazivnik svekolikog ljudskog iskustva, Buddha je ukazao na uzroke nezadovoljstva, ustanovio da je te uzroke moguće ukloniti i pokazao put kojim je to moguće učiniti.
Budizam nije religija u onom uobičajenom smislu te riječi, jer Buddha nije bio ni bog ni prorok ni mesija. Budizam ne nudi učenje u koje treba vjerovati, niti njegova filozofija služi produbljavanju znanja o stvarnosti samo tog znanja radi. Budizam radije upućuje na to što činiti, omogućujući tako stvarnu i cjelovitu promjenu.
Chan je jedna od škola kineskog mahayanskog budizma koja je na Zapadu postala poznatija pod svojim japanskim imenom zen. Sam naziv chan kineski je prijevod sanskrtske riječi dhyana, što znači meditacija ili meditativno zadubljenje. Škola je to ime dobila zbog osobitog naglaska kojeg stavlja na praksu njegovanja uma.
Budistički centar je prva i jedina takva ustanova u našoj zemlji. Njegovim utemeljenjem se ponajprije težilo stvoriti povoljne uvjete za praksu i studij članova budističke zajednice. No njegov program osmišljen je tako da približi budizam, raznolikost i bogatstvo njegovih tradicija i svima ostalima koji se žele upoznati s ovim drevnim naukom. Obzirom na pionirsku ulogu koju Centar ima u Hrvatskoj, njegova zadaća je - onoliko koliko je to uopće moguće - nastojati predstaviti budizam ponajprije u njegovoj temeljnosti, a potom zainteresirane uvesti u osebujnost prakse Chana.
Podjednako se naglašavaju i izučavanje i upražnjavanje, čime se ističe važnost usvajanja ispravnih gledišta i nastojanja da ih se primjeni u svakodnevnom životu.
Glavnina aktivnosti Centra održava se u njegovim prostorijama u središtu Zagreba. Ondje se nalazi prostor za meditaciju (zendo) i studijska knjižnica. Tu se održavaju i meditacijska povlačenja.
Chan meditacijska povlačenja predstavljaju samu srž chan prakse. Ona predstavljaju intenzivan oblik prakse koji se odvija u posebnim uvjetima i pod strogim pravilima koja nam pomažu da umirimo svoj inače raspršeni i nemirni um i "okrenemo svjetlo unutra" u nastojanju da prepoznamo svoju pravu prirodu.
Dan meditacije - Ovo je blagi uvod u način i duh prakse produljenog chan sjedenja za početnike ili opušteno sjedenje za iskusne praktičare.
Trodnevna Chan meditacijska povlačenja - Ovo je produljena praksa meditacije za ozbiljne praktičare koji žele produbiti svoje iskustvo. Višednevna povlačenja namijenjena su onima koji su već bili na tečaju meditacije i uvodnom povlačenju, te najmanje šest mjeseci redovito upražnjavaju.
Sedmodnevna chan povlačenja - Naročito se značajnima smatraju povlačenja koja traju sedam dana, što je tradicionalni okvir chan povlačenja u meditaciju.