Kako "diše" ili kako "kuca srce" planete Zemlje otkrila je holandska umjetnica spustivši uređaje za snimanje zvuka u najdublju bušotinu na svijetu, duboku gotovo devet kilometara. Snimka je fascinantna.
Grupa naučnika odlučila je u južnoj Njemačkoj 1990. godine izbušiti rupu nastojeći doći do tragova Pangee, superkontinenta starog 300 miliona godina. Prije nego su im "presušila" finansijska sredstva, došli su do dubine od gotovo devet kilometara. Danas je to najdublja bušotina na svijetu.
Nedostatak novca "uništio bušotinu"
Naučnici iz Sovjetskog Saveza sedamdesetih godina prošlog vijeka također su pokrenuli sličan projekat. Došli su do dubine od gotovo 12 kilometara, do stijena starih 2,5 milijardi godina. Nedostatak novaca zapečatio je i njihovu "rupu", bušotina je uništena i napuštena. Naučnike su zanimali geološki podaci, o sastavu i sedimentima zemljine kore, temperaturi, gustoći... Međutim, jeste li se ikada zapitali kako miriše zemlja na toj dubini ili kakvu se zvukovi mogu tamo čuti.
Odgovor na posljednje pitanje dala je holandska umjetnica Lotte Geevan. U saradnji sa njemačkim geolozima, spustila je instrumente za snimanje zvuka u još uvijek otvorenu bušotinu u južnoj Njemačkoj. Ono što je snimila najbliže je onome što možemo nazvati zvukovima "disanja" ili "otkucaja srca" planete Zemlje.
http://nacionalnageografija.com/index.php/nauka-clanci/52-video-iz-rupe-duboke-devet-kilometara-snimljeno-disanje-i-otkucaji-srca-zemlje