Pokazalo se da tehnologizirani porod koji nam standardno nude naše bolnice, remeti normalne fiziološke procese rodilje te odnos majke i novorođenčeta. Tehnologizirani pristup porodu povećava mogućnost komplikacija. Istraživanja pokazuju da je prvi sat nakon rođenja kritičan period i da se svaka intervencija u tom kritičnom periodu odražava na kvalitetu daljnjeg života jedinke i njenog odnosa s okruženjem.
Odvajanje novorođenčeta od majke u tom kritičnom periodu (što se rutinski radi u našim bolnicama) može onemogućiti stvaranje majčinskog instinkta i uspostavljanje veze između majke i djeteta. Posljedice toga, se mogu osjećati cijelog života. Sličan negativan utjecaj stvorit će i svako uplitanje, kemijsko i socijalno koje mijenja hormonalnu ravnotežu rodilje. Porod nije nešto što traje tri dana i što možemo pretrpjeti vjerujući da ćemo kasnije sve zaboraviti. Iskustvo tih nekoliko sati i dana utječe na vaš cjeloživotni odnos s vašim djetetom i na njegov sveukupni život.
Meki porod vođen je idejom da je rađanje normalan fiziološki proces koji najbolje protiče kada se ženi omogući da ga osjeća i slijedi vlastitim bićem. U mekom porodu poštuju se osnovne fiziološke potrebe rodilje i novorođenčeta. To je potreba za neuznemiravanjem, potreba za sigurnošću, zaštićenošću i skrovitošću, te potreba za održavanjem bliskog kontakta majke i novorođenčeta. Često se primjenjuje porod u vodi koji rodilji umanjuje bolove i olakšava trudove, a novorođenčetu smanjuje šok promjene sredine.
Meki pristup rađanju u razvijenim zemljama primjenjuje se već desetljećima. Želja nam je da ovom stranicom pomognemo osvještavanju važnosti iskustva rođenja i potaknemo pozitivne promjene u Hrvatskoj.