S.S.Doliwa
31.
Ti znaš kada je živio Sokrata.
Ti znaš kada je živio Franjo Asiški.
Ti znaš kada je živio Goethe.
Ti znaš kada je živio Aurobindo.
Poznaješ li njihova učenja?
Jesi li razmislio barem o jednom od tih učenja, vidio da je dobro i primijenio ga?
Jesi li to pokušao.
Nemoj to pokušavati. Napravi to.
Što ti koristi povijesno znanje, ako nema nikakva utjecaja na tvoj život? Zašto učiš učenja mudraca, ako ih ne primjenjuješ?
Čisto knjiško znanje nije ništa drugo nego opterećenje. Ono je loše, jer je opasno! Isto znanje, koje nisi pretvorio u djelo, nadima tvoj ego. Ti tada vjeruješ da si pametniji, da govoriš bolje od drugih.
Isprazno znanje odjeljuje te od drugih kroz tvoju aroganciju, i pušta da se na tebe taloži prašina.
S tim „znanjem-opterećenjem“ ti gradiš zidine oko sebe. Ti živiš prema izreci: „Znanje je moć.“ Ta je izreka istinita i pokazuje koliko je isprazno znanje opasno.
S pomoću tog znanja ti dobivaš moć nad drugima, ali sam sebi izmičeš iz ruku.
Neprijatelji kao što su ponos, bijes pohlepa, zavist, ljubomora, vezanost, dobit će mnogo hrane. Moraš samo mnogo raspravljati i pokušavati da budeš u pravu, oni će tada u potpunosti oživjeti.
U stvarnosti, ti trebaš mnogo znati. Sveti Franjo Asiški nije bio učen. Ali on je poznavao jednu istinu, koju je pretvorio u djelo: trebaš voljeti sva bića i služiti im.
On je živio prema načelu da misao, riječ i djelo trebaju tvoriti jednu cjelinu. On je to jedinstvo ostvario u tolikoj mjeri da su čak divlje životinje osjećale njegovu ljubav i uzvraćale.
To je istina, to je sažetak svih knjiga i sveukupnog znanja.