S.S.Doliwa
23.11.
Ja radim od jutra do večeri i od večeri do jutra. Znaš li zašto? Jer se nalazim u svome miru.
Grčki filozof Aristotel, oslanjajući se na svog učitelja Platona, postavio je teoriju koja se naziva Mesotesovom naukom. Ona kaže da je suprotnost nečem negativnom također negativna. On je učio da je pozitivno ona uzvišena sredina koja oboje povezuje.
On je tu teoriju pojašnjavao uz pomoć primjera o ludoj hrabrosti i kukavičluku. Oboje nisu u sredini, jer jedno ima od istoga previše, a drugo premalo. Kukavičluk ima previše straha, luda hrabrost premalo. Suprotno tome, hrabrost je ona zlatna sredina koja oboje povezuje.
Najveći broj ljudi luta između negativnih polova tromosti i užurbanosti. Oboje su raspoloženja koja troše duševnu energiju. Duboke životne mudrosti često se izražavaju u paradoksima, u proturječnostima, jer istina leži u Sebstvu, u kojem su logika, a time i proturječnosti, isključeni.
Paradoks, koji mislim ozbiljno glasi: Želiš li ljenčariti? Želiš li se odmarati? Tada mnogo radi!
Znaš li zašto to ne izražava apsurdnost? Zato što lijeni ne mogu trajno ljenčariti. Život to ne dopušta. Zato moraju često u najkraćem vremenu veoma mnogo toga nadoknaditi, te zato trpe od velikog napora i užurbanosti. Oni tada naime moraju uraditi dvostruko i trostruko više.
Rasporedi svoje vrijeme. Ne odgađaj ništa. Odluči. Djeluj. Povjeri posljedice Meni, i ti ćeš djelovati, a usprkos tome biti u miru.