Bhagavad-gita-Poglavlje 11-Stih 55
Dragi Moj Arđuna, onaj tko Me služi s čistom devocijom, oslobođen zagađenosti plodonosnim aktivnostima i umnom špekulacijom, onaj tko radi za Mene, tko Me prihvati kao vrhovni cilj svog života i tko je prijateljski naklonjen svakom živom biću - sigurno dolazi Meni.
mat-karma-krn mat paramo mad-bhaktah sanga-varjitah
nirvairah sarva-bhutesu yah sa mam eti pandava
mat-karma-krt - tko radi za Mene;
mat-paramah - smatrajući Me Svevišnjim;
mat-bhaktah - predano služi Mene;
sanga-varjitah - oslobođen zagađenosti plodonosnim aktivnostima i umnom špekulacijom;
nirvairah - nema neprijatelja;
sarva-bhutesu - među svim živim bićima;
yah - onaj tko;
sah - on;
mam - Meni;
eti - dolazi;
pandava - o sine Pandua
SMISAO: Kao što sam Svevišnji kaže, svatko tko želi prići najvišoj od svih Božanskih Osoba, na planeti Krsnaloki na duhovnom nebu i prisno se družiti s Vrhovnom Osobom Krsnom, mora prihvatiti ovu formulu. Zato se smatra da je ovaj stih suština Bhagavad-gite. Bhagavad-gita je knjiga namijenjena uslovljenim dušama, koje vrše aktivnosti u materijalnom svijetu da bi vladale materijalnom prirodom i koje ne znaju za pravi, duhovni život. Svrha Bhagavad-gite je pokazati čovjeku kako može shvatiti svoje duhovno postojanje i svoj vječni odnos s vrhovnom duhovnom osobom i poučiti ga kako da se vrati kući, Bogu. U ovom stihu je jasno objašnjen proces kojim može dostići uspjeh u svojoj duhovnoj aktivnosti: predano služenje.
Što se tiče rada, čovjek treba svu svoju energiju iskoristiti za aktivnosti u svjesnosti Krsne. U Bhakti-rasamrta-sindhuu (2.255) je rečeno:
anasaktasya visayan yatharham upayunjatah
nirbandhah krsna-sambandhe yuktam vairagyam ucyate
Nitko ne bi trebao ništa raditi osim djelatnosti u odnosu s Krsnom. To se zove krsna-karma. Netko može vršiti razne aktivnosti, ali ne treba biti vezan za rezultate svog rada; rezultat treba posvetiti samo Njemu. Na primjer, netko se može baviti trgovinom, ali da bi preobrazio tu djelatnost u svjesnost Krsne, mora trgovati za Krsnu. Ako je Krsna vlasnik trgovine, Krsna treba uživati prihod od trgovine. Ako trgovac ima tisuće i tisuće dolara i sve to mora dati Krsni, on to može učiniti. To je rad za Krsnu. Umjesto da izgradi veliku kuću za svoje osjetilno zadovoljstvo, može sagraditi lijepi hram za Krsnu i može instalirati Božanstvo Krsne i urediti da se Božanstvo služi, kao što je izloženo u vjerodostojnim knjigama o predanom služenju. To je sve krsna-karma. Ne bi trebao biti vezan za rezultat svog rada, već ga treba ponuditi Krsni i ostatke ponuda prihvatiti kao prasadam. Ako sagradi veliku zgradu za Krsnu i instalira Božanstvo Krsne, nije mu zabranjeno da u njoj živi, ali smatra se da je Krsna vlasnik zgrade. To se zove svjesnost Krsne. Međutim, ako ne može sagraditi hram za Krsnu, može čistiti Krsnin hram; to je također krsna-karma. Može obrađivati vrt. Svatko tko ima zemlju - barem u Indiji svaki siromašan čovjek ima nešto zemlje - može je iskoristiti za uzgoj cvijeća koje može ponuditi Krsni. Može posaditi biljku tulasi, jer je lišće biljke tulasi veoma važno i Krsna to preporučuje u Bhagavad-giti. Patram puspam phalam toyam. Krsna želi da Mu ponudimo list, cvijet, voće ili malo vode - i zadovoljan je s takvom ponudom. List se posebno odnosi na tulasi. Tako se biljka tulasi može posaditi i zalijevati. Na taj način čak i najsiromašniji čovjek može služiti Krsnu. To su neki od primjera kako se može raditi za Krsnu.
Riječ mat-paramah se odnosi na onoga tko smatra da je druženje s Krsnom u Njegovom vrhovnom prebivalištu najviše savršenstvo života. Takva osoba se ne želi uzdići na više planete kao što su Sunce i Mjesec ili rajski planeti ili čak na najviši planet ovog univerzuma, Brahmaloku. To je ne privlači. Privlači je samo da bude prenijeta na duhovno nebo. Čak i kada uđe u duhovno nebo nije zadovoljna sa stapanjem s blistavim sjajem, brahmajyotijem, jer želi otići na najviši duhovni planet Krsnaloku, Goloka Vrndavanu. Kako ima potpuno znanje o toj planeti ne zanima je nijedna druga planeta. Kao što ukazuje riječ mad-bhaktah, potpuno se posvećuje predanom služenju, posebno slijedivši devet procesa predanog služenja: slušanje, pjevanje, sjećanje, obožavanje, služenje Gospodinovih lotosovih stopala, upućivanje molitvi, izvršavanje Gospodinovih naredbi, sklapanje prijateljstva s Njim i predavanje svega Njemu. Može slijediti svih devet procesa ili osam ili sedam ili barem jedan i tako će sigurno postati savršena.
Izraz sanga-varjitah je vrlo značajan. Trebamo izbjegavati društvo osoba koje su neprijateljski raspoložene prema Krsni. Prema Krsni nisu neprijateljski raspoloženi samo ateisti, već i oni koje privlače plodonosne aktivnosti i umna špekulacija. Stoga je čisti oblik predanog služenja opisan u Bhakti-rasamrta-sindhuu (1.111) na sljedeći način:
anyabhilasita-sunyam jnana-karmady-anavrtam
anukulyena krsnanu-silanam bhaktir uttama
U ovom stihu Srila Rupa Gosvami jasno kaže da ako netko želi služiti s čistom devocijom, mora se osloboditi svih vrsta materijalne zagađenosti. Mora se osloboditi društva osoba vezanih za plodonosne aktivnosti i umnu špekulaciju. Kada tako oslobođen nepoželjnog društva i zagađenosti materijalnim željama povoljno njeguje znanje o Krsni, to se zove čisto predano služenje. Anukulyasya sankalpah pratikulyasya varjanam (Hari-bhakti-vilasa 11.676).Trebamo misliti na Krsnu i djelovati za Krsnu povoljno, a ne nepovoljno. Kamsa je bio Krsnin neprijatelj. Od samog početka Krsninog života, Kamsa je na razne načine planirao ubiti Ga i pošto je u tome uvijek bio neuspješan, uvijek je mislio na Krsnu. Tako dok je radio, jeo i spavao, uvijek je u svakom pogledu bio svjestan Krsne, ali ta svjesnost Krsne nije bila povoljna i zato je usprkos tome što je uvijek, dvadeset četiri sata na dan mislio na Krsnu, bio smatran demonom i Krsna ga je na kraju ubio. Naravno, svatko koga Krsna ubije odmah dostiže spasenje, ali to nije cilj čistog bhakte. Čisti bhakta ne želi čak ni spasenje. On ne želi čak ni da bude prenijet na najviši planet, Goloka Vrndavanu. Njegov jedini cilj je da služi Krsnu gdje god se nalazio.
Krsnin bhakta je prijateljski naklonjen prema svakome. Zato je ovdje rečeno da nema neprijatelja (nirvairah). Kako to? Bhakta utemeljen u svjesnosti Krsne zna da samo predano služenje Krsne može osloboditi osobu svih životnih problema. To je osobno iskusio i zato želi ovaj sistem, svjesnost Krsne, uvesti u ljudsko društvo. U povijesti ima mnogo primjera Gospodinovih bhakta koji su izložili opasnosti svoje živote za širenje svjesnosti Boga. Najpoznatiji primjer je Isus Krist. Abhakte su ga razapeli, ali on je žrtvovao život za širenje svjesnosti Boga. Naravno, bilo bi površno smatrati da je bio ubijen. U Indiji također ima mnogo primjera, kao što su Thakura Haridasa i Prahlada Maharaja. Čemu takav rizik? Zato što su htjeli širiti svjesnost Krsne, a to je teško. Osoba svjesna Krsne zna da čovjek pati zbog toga što je zaboravio svoj vječni odnos s Krsnom. Prema tome, najveća dobrobit koju netko može pružiti ljudskom društvu je da svoje bližnje oslobodi svih materijalnih problema. Na takav način čisti bhakta služi Gospodina. Možemo samo zamisliti kako je Krsna milostiv prema onima koji Ga služe, rizikujući sve za Njega. Zato je sigurno da takve osobe, po napuštanju tijela, moraju dostići vrhovni planet.
Ukratko, Krsna je pokazao Svoj kozmički oblik, koji je privremena manifestacija, oblik vremena koji sve proždire i četveroruki oblik Visnua. Tako je Krsna porijeklo svih tih manifestacija. Krsna nije manifestacija izvorne visva-rupe ili Visnua. Krsna je porijeklo svih oblika. Postoje stotine i tisuće Visnua, ali za bhaktu nije važan niti jedan Krsnin oblik osim izvornog oblika, Syamasundare sa dvije ruke. U Brahma-samhiti je rečeno da oni koji su sa ljubavlju i devocijom privrženi Krsninom obliku Syamasundare mogu u srcu vidjeti samo Njega i ništa drugo. Stoga trebamo shvatiti da je oblik Krsne suštinski i najviši. To je smisao jedanaestog poglavlja.
Tako se završavaju Bhaktivedantina tumačenja jedanaestog poglavlja Srimad Bhagavad-gite pod naslovom "Kozmički oblik".