BROJNE KONTRADIKCIJE ZNANSTVENIH ISTRAŽIVANJA O VINU I KAVI
Zdravo, nezdravo, zdravo, nezdravo…
|
Piše Mladen RADIĆ
Nije nam tu bitno otkriti konačnu istinu o vinu ili kavi, već samo prikazati nelogičnosti i proturječnosti u informacijama o njima. U pravilu svako iduće istraživanje o vinu ili kavi pobija ono prethodno.
Malo i nimalo
To su zaključci, pogotovo ovaj zadnji, s kojima se ne bi složio nutricionist George Mateljan, sudeći prema tekstu koji je u našim novinama prenesen krajem listopada prošle godine, a čija jedna rečenica kaže: »Jedna čaša crnog vina na dan, dvije maksimum«. Za Michela Montignaca od vina je opasnija Coca-Cola!
- Uporno govorim na svojim predavanjima da bi bilo zdravije maloj djeci davati vino nego Coca-Colu jer je toliko nezdrava, izjavio je Montignac u jednom intervjuu.
»Vino sadrži velik udio antioksidansa koji neutraliziraju štetno djelovanje slobodnih radikala koji uzrokuju mnoge bolesti, pa čak i rak. (…) Za jačanje imuniteta – čaša vina na dan. Probajte kuhano vino. Zaljubit ćete se!«, piše na web stranici Fitness.com.hr.
Zlatna sredina koje nema
Sljedeći primjer našli smo u Glasu Istre. Ljubitelji dijeta, čuvajte se jer: »Čaša vina sadrži jednak broj kalorija kao i kriška torte«, smatra britansko ministarstvo zdravstva.
I dalje: »Vino je najkorisnije od svih pića, najukusnije od svih lijekova, najugodnije od svih živežnih namirnica. (…) Loš učinak na ljudski organizam nema vino, nego pretjerivanje u pijenju, kao i pretjerivanje u prehrani ili bilo kojoj drugoj fizičkoj aktivnosti«. Ovo je izvučeno sa stranice firme koja prodaje alkotestere.
Negdje u nepostojeću zlatnu sredinu mogla bi se ugurati izjava doktora Viktora Peršića, zamjenika ravnatelja opatijske Thalassotherapije, koju smo objavili u listopadu 2007.: »Alkohol u malim količinama (1,5 dl vina ili 3 dl piva) pogoduje kardiovaskularnom zdravlju, dok u većima šteti«, kaže on. »No, sasvim je sigurno da one koji ne piju alkohol na to ne treba poticati, već samo one koji to čine valja uputiti da budu umjereni«, upozorava doktor.
Ajme, zbrke! Kada se neki od tih savjeta prouče, shvati se da međusobno i nisu toliko proturječni, ali nisu ni svi nutricionisti za bavljenje analizom onoga što je autor htio reći. Činjenica jest da se plasiraju kontradiktorne i zbunjujuće informacije. Kao da to nije dosta, neki se prepiru je li crno vino zdravije ili nezdravije od bijelog, i obrnuto.
Je li vino, općenito, zdravo ili nezdravo? Tko bi ga znao. A i što vas briga ako ne pijete. Ili ako ne čitate ovakve tekstove.
Znanstveni mamurluk
Prema talijanskim znanstvenicima, kava može pomoći u zaštiti jetara od određenih patoloških promjena. Na sastanku u Milanu rekli su da nekoliko šalica kave dnevno može smanjiti mogućnost pojave nekih vrsta tumora. Trudnice, po njima, također nemaju razloga za zabrinutost jer nije otkrivena veza između ispijanja kave i slabog razvoja fetusa ili prijevremenog rođenja, no je li kava dobra za trudnice ili nije, to je još jedna stvar oko koje se stručnjaci ne mogu dogovoriti.
Kava je po Amletu D'Amicisu bogata antioksidativnim svojstvima i djeluje kao blagi stimulans. Čak može pomoći pri mršavljenju. Možda nakon čaše vina?
Dobro je da znanstvenici istražuju. Kad se malo pročešljaju vijesti vidi se da kava nije pogubna za srce, smanjuje rizik od raka, dijabetesa, Alzheimera i Parkinsonove bolesti te štiti od kolesterola, a šalica do dvije dnevno ne povisuju tlak. Do daljnjeg.
Prema nizozemskim znanstvenicima na čelu s dr. Martinom Grubbenom filtrirana kava jednako je štetna kao i obična jer se filtriranjem ne uklanja tvar povezana sa srčanim bolestima i kapi, stoji u jednoj staroj vijesti.
Nedavno je objavljeno da su osobe koje konzumiraju više od sedam šalica kave na dan izložene opasnosti od halucinacija. To su zaključili britanski znanstvenici koji naglašavaju da kava ipak nije jedini uzrok halucinacija, ali preporučuju što manji unos kofeina ljudima koji su redovito pod stresom.
I zato, oprez, nikad se ne zna. Ma, zapravo, znate što - zanemarite sve ovo prethodno jer dvije nove studije objavljene u časopisima Circulation i Stroke, a što smo sa stranice www.vitamini.hr i iz Novog lista prenijeli početkom svibnja, sugeriraju da se mogućnost moždanog udara može smanjiti konzumiranjem toplih napitaka. Tako kažu istraživači, ali se ipak ograđuju jer zaštitni učinak »ne vrijedi za pušače, oboljele od dijabetesa te osobe s visokim krvnim tlakom ili povećanim kolesterolom«.
Tko ima pravo, i u ovom slučaju najbolje znaju oni koji vole zaviriti u šalicu i usput pokušati predvidjeti budućnost.