Mliječna staza je 'dobro zašećerena'
Glikolaldehid nije neka impresivna molekula, međutim, povezana je s nastankom života i može sudjelovati u stvaranju riboze ključnog sastavnog dijela ribonukleinske kiseline (RNK).
Ovo istraživanje, predstavljeno u časopisu Astrophysical Journal Letters, je važno jer pokazuje da u području u kojem su se mogli formirati planeti ima organskih molekula.
Glikolaldehid je prvi put otkriven u središtu galaksije 2000. godine. Međutim, u tom području vladaju ekstremni uvjeti, a znanstvenici nisu bili sigurni može li molekula nastati i u drugim prijateljskijim dijelovima Mliječne staze.
Kako bi to otkrili Maria Teresa Beltran sa Sveučilišta u Barceloni i njezini kolege usmjerili su radio teleskope u Plateau de Bure u Francuskoj prema području G31.41+031 udaljenom 26.000 svjetlosnih godina u kojem se formiraju nove zvijezde.
U elektromagnetskom zračenju vruće jezgre tim je otkrio tragove glikolaldehida. Usporedba s računalnim modelom koji simulira nastajanje tih molekula na međuzvjezdanoj prašini pokazala je da je glikolaldehid star nekoliko stotina tisuća godina.
„Važnost ovog otkrića je u činjenici da je glikolaldehid otkriven u području u kojem se mogu očekivati planeti koji se okreću oko novih zvijezda, a ti bi planeti mogli biti kolijevke života“, rekao je suradnik u istraživanju Claudio Codella iz Instituta za radio astronomiju u Firenci. „Potraga za prebiotičkim molekulama u područjima rađanja zvijezda još je u povojima, međutim, vrata su sada otvorena“, rekao je i dodao kako očekuje da će uskoro biti otkriveno još mnogo sličnih molekula. (njd)