Sjećanja se mogu brisati po želji
Piše: Nenad Jarić-Dauenhauer
Iako je metoda, utemeljena na genetskom pristupu, uspješno testirana na miševima, još se dugo neće primjenjivati na ljudima zbog složenosti ljudskog mozga.
Jedan od autora studije, Joe Z. Tsen, čelnik Brain & Behavior Discovery Instituta u Medical College of Georgia, izjavio je kako „ovo istraživanje otkriva molekularni mehanizam brzog brisanja pamćenja bez izazivanja oštećenja na stanicama“.
Studija je predstavljena u časopisu Neuron.
Vijest će oduševiti ljude koje muče ružna sjećanja i noćne more. Sličan koncept predstavljen je u filmu 'Vječni sjaj nepobjedivog uma' u kojem se bivši partneri (Jim Carrey i Kate Winslet) podvrgavaju brisanju pamćenja kako bi zaboravili nesretnu ljubavnu vezu.
Stručnjaci su u poništavanju sjećanja pratili aktivnosti proteina CaMKII koji se nalazi samo u mozgu. I kod ljudi i kod miševa ovaj enzim djeluje kao 'molekula pamćenja' jer omogućuje komunikaciju između moždanih stanica i pomaže u učenju i prizivanju podataka.
Kako bi kontrolirao aktivnost CaMKII Tsenov tim je prvo razvio kemijsko – genetičku metodu koja mu je omogućila uključivanje i isključivanje tog enzima kod miševa koji su namjerno uzgojeni s povećanim razinama molekule.
Miševe su prvo izložili snažnim emocionalnim stimulacijama poput elektrošokova. Nakon toga su manipulirali razinama proteina i pratili koliko se dobro sjećaju neugodnog događaja. Kada su izazvali hiperprodukciju CaMKII u trenutku kada su se miševi prisjećali traume, ona ne samo da je bila blokirana već je potpuno izbrisana. Istovremeno miševi nisu izgubili ostala sjećanja.
Ista metoda potvrđena je u eksperimentima s igračkama, odnosno učenjem. Tsien smatra da bi se mogla upotrijebiti i na ljudima.
„Iako su sjećanja važni učitelji ključni za preživljavanje i prilagodbu, selektivno odstranjivanje nepoželjnih sjećanja poput traumatičnih ratnih doživljaja ili strahova omogućilo bi ljudima kvalitetniji život“, rekao je Tsien.