Foto: Corbis
U budućnosti, sila koju astronomi zovu energija tamne tvari rastegnut će svemir do granica izvan mogućnosti detekcije, a galaksije, zvijezde i planeti uzmicat će oku znanstvenika brže od brzine svjetlosti
više iz rubrike ZNANOST |
U budućnosti, sila koju astronomi zovu energija tamne tvari rastegnut će svemir do granica izvan mogućnosti detekcije, a galaksije, zvijezde i planeti uzmicat će oku znanstvenika brže od brzine svjetlosti.
- Ništa se ne može kretati kroz prostor brže od brzine svjetlosti, no prostor, barem koliko mi znamo, može raditi 'što god hoće' - izjavio je kozmolog Lawrence Krauss s državnog sveučilišta u Arizoni na sastanku Američkog udruženja za napredak zanosti održanog sredinom veljače u Chicagu.
Znanstvenici su otkrili, nastavlja Krauss, kako se neka područja svemira krežu brže od svjetlosti i bez pomoći tamne energije.
- Kada se to dogodi prostor sa sobom nosi i sve objekte u sebi, poput surfera na valovima. Svjetlost tih zvijezdi ne može doći do nas što dovodi do toga da će svemir nestati pred našim očima - objasnio je Krauss.
No, nema razloga za paniku jer će, prema trenutačnoj procjeni brzine širenja, do Mračnog doba doći tek kroz 50 milijardi godina. Tada će sunce već odavno biti mrtvo kao i Zemlja također, no naša će civilizacija gotovo zasigurno kolonizrati druge planete naše galaksije.
- Sasvim je razumno očekivati kako će u to doba neke druge civilizacije, ne toliko različite od naše, nastanjivati naš svemir, no on će biti prazan i crn - napominje Krauss.
Istraživači u potrazi za uzročnikom ove fascinantne prirodne pojave koja pomalo razvlači poznati nam svemir vjeruju kako su ipak pronašli 'krivca' - gravitacijske valove. Smatraju kako su oni skriveni u u pozadinskom zračenju ostalom od Velikog praska.
- Mislim kako ćemo u slijedećem desetljeću saznati možemo li uopće otkriti gravitacijske valove ili ne, a tek onda se pozabaviti njima - izjavio je Alan Guth s Instituta tehnologije u Massachusettsu (MIT).
Tijekom travnja Europska bi svemirska agencija trebala lansirati Plankov teleskop kojim će početi proučavanje pozadinskog zračenja. Do rješenja ove svemirske zagonetke znanstvenici možda dođu i korištenjem CERN-ovog velikog hadronskog sudarača nedaleko od Ženeve.
- Živimo u vrlo zanimljivom dobu upravo jer po prvi puta empirijski možemo potvrditi kako živimo u vrlo zanimljivom dobu - zaključio je Krauss.