SEBIČNOST (MARTINUS)
Pitanje: Što je sebičnost ?
Odgovor: Sebičnost, koja je isto što i egoizam, je osnovni talent na kojem se temelji životinjski instinkt samoočuvanja. Pomoću toga biće organizira sve svoje ostale talente u korist zaštite i očuvanja samog bića. To stvara izrazito snažnu želju u životinji za stjecanjem svih prednosti pomoću kojih ona može biti nadmoćnija nad svim ostalim bićima, bez obzira koju cijenu ta ostala bića moraju platiti po pitanju svojeg života i zdravlja. Prema tome, talent za sebičnost potiče princip «pravo jačega». Ispoljavanjem tog talenta samo će se razvijati i napredovati najsnažnije i najspremnije životinje i organizmi, dok one najslabije nužno moraju biti uništene (gledano iz fizičke perspektive). Dakle, zahvaljujući tom talentu evolucija iznosi na vidjelo u životinji samo najbolje sposobnosti samoočuvanja i samozaštite. Za nju to predstavlja životni uslov da bude nadmoćnija u odnosu na druge životinje čim je to više moguće.
S obzirom da samo nadmoćne životinje nadživljavaju one slabije ili podređene, životinjsko carstvo se konačno sastoji samo od najsavršenijih vrsta ili rasa. Stoga danas širom svijeta možemo vidjeti da su današnje životinje naprednije u savršenstvu i ljepoti u odnosu na životinje iz prošlosti. No sa time talent za sebičnost dolazi do kulminacije i životinja postaje potpuno drugačije biće. Životinjske karakteristike, ponosne i nadmoćne sposobnosti samoočuvanja ili organska snaga, počinju degenerirati. Tu degeneraciju uzrokuje novi osnovni talent za doživljavanje života. Taj talent se naziva «nesebičnost». Pomoću tog talenta biće se počinje pretvarati iz životinje u čovjeka.
Dakle, u tom početnom ljudskom biću postoje dvije osnove života od kojih svaka ima svoje pod-talente i sposobnosti, naime, sebična koja se smanjuje, i nesebična koja se počinje razvijati.
Dakle, tijekom vrlo dugog vremenskog razdoblja novo će biće još uvijek imati u sebi životinjski talent ili sebičnost, čije sveukupno ispoljavanje otkriva ovaj stav prema životu : «Svatko za sebe».
Koliko je talent za sebičnost logičan i koristan za životinje, toliko je štetan i predstavlja uzrok nesreće za čovjeka. S obzirom da apsolutno savršeno ljudsko postojanje ovisi o činjenici da je sva sebičnost, a time i sav životinjski mentalitet uklonjen iz mentaliteta na takav način da samo nesebičnost, što znači sreća ili radost da se živi kako bi se služilo drugim bićima, ostaje u mentalitetu kao univerzalni i glavni princip, sebičnost i svi životinjski ili egoistični postupci koje ona uzrokuje, sve dok se oni u većoj ili manjoj mjeri javljaju u mentalitetu ili psihi bića, predstavljaju odgovarajuću prepreku postignuću savršenog ljudskog postojanja, kozmičke svijesti, Kristove svijesti ili one epohe života u kojoj «svatko voli svakoga».
Dakle, sebičnost u svim okolnostima predstavlja «čuvara praga», što zapravo znači mentalnu prepreku za pristup inicijaciji ili velikom rođenju, što zapravo daje pristup apsolutno pravom miru ili pravom carstvu nebeskom gdje je čovjek jedno sa Ocem. Sebičnost je ta koja danas sprječava sve narode na Zemlji u postignuću pravog i stvarnog mira ili dobre volje među ljudima o kojima govori Božićno evanđelje.Prema tome sebičnost u čovjeku predstavlja korijen svake mračne sudbine i drži ga vezanim za područje rata i patnje, gdje ne samo da je svatko u ratu sa svakim, već je čovjek ponekad u ratu sa samim sobom. Nesebičnost ovdje postaje očigledna kao najistaknutiji talent života. Ispuniti svoju dušu i duh tim talentom znači donijeti carstvo nebesko u osobne odnose sa svojom okolinom i svojim bližnjima.
Preveli sa danskog na engleski : Mary McGovern i Harald Berglund
Preveo sa engleskog na hrvatski : Davorin Gruden (31.01.2010.)
Copyright © Martinus Institut