Pronalazak prvog komada organskog materijala u prahistorijskom kompleksu podzemnih tunela Ravne u novembru 2007. godine bio je sjajan događaj za sve saradnike Fondacije "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca". Stalni arheolog Fondacije Andrew Lawler koristeći uobičajenu arheološku metodologiju uzeo je po dva uzorka za dvije laboratorije ( Kiel , Njemačka i Oxford , Velika Britanija), a druga ekipa Fondacije (dr. Muris Osmanagić i dipl.ing. Goran Čakić) je uzela uzorke za treću laboratoriju ( Gliwice , Poljska).
Da bi se osigurala sigurnost podataka ove dvije ekipe su radile nezavisno jedna od druge. Takođe, tri evropske laboratorije nisu međusobno obavještene da su uzorci poslani na sve tri adrese.
Fondacija je željela na ovaj način da preduhitri eventualno dogovoranje laboratorija o rezultatima. Istovremeno, sve tri laboratorije su obavještene odakle je uzorak uzet i kom projektu pripada.
Lokacija organskog materijala je od krucijalnog značaja za tumačenje ovih rezultata. Naime, u neposrednoj blizini megalita K-1, pola metra unutar konglomeratnog materijala, komad drveta dimenzija 35x18x12 cm je bio uklješten bez pristupa zraka. Ovaj konglomeratni materijal u potpunosti je prekrivao megalitne blokove u blizini. Otkriće starosti konglomerata logično bi odgovorilo na pitanje najmanje starosti blokova i simbola koji su na njima urezani.
Rezultati laboratorijskih analiza tri vodeće evropske laboratorije za radiokarbonsko datiranje su slijedeći:
• Kiel iz Njemačke ( Christian Albrecht University ) je procjenio starost drveta na oko 31.000 godina
• Gliwice iz Poljske (Gliwice Radiocarbon Laboratory, Silesian University ) je procjenio starost na oko 34.000 godina
• Oxford iz Velike Britanije (Laboratory for Archaeology, University of Oxford ) je odgovorio da nisu bili u mogućnosti da izvrše analizu starosti.
Poljska ekipa je bila iznenađena nalazima, jer se u svojoj praksi nisu susreli s komadom drveta starijim od 5.000 godina. Kada su doktori fizike Anna Pazdur i Andrzej Rakowski došli u posjetu podzemnom kompleksu Ravne samo su konstatovali da je, po njima, riječ o "najstarijem podzemnom gradu u evropskoj istoriji".
Njemačka laboratorija je odradila svoj posao kako se i pretpostavljalo: profesionalno, kvalitetno i brzo.
U slučaju Oxforda počeli su "problemi" od prvog dana: prvo su rekli da su im instrumenti u kvaru, zatim su se žalili na uzorke (mada su identične količine proslijeđene i njima i njemačkom timu), da bi na kraju rekli da ne mogu uraditi analizu jer ovdje nije riječ o organskom materijalu već mješavini zemlje i neorganskog materijala, a uzorak su ionako potrošili (?)
Uprkos "nemogućnosti" Engleza da utvrde starost, kao što vidimo postoje i druge laboratorije koje to mogu učiniti. A rezultati su senzacionalni: imamo intelegentnu ljudsku aktivnost u središtu današnje BiH prije nekoliko desetina hiljada godina!
Antropološka genetika nam govori da su dvije najstarije kulturne oaze u Evropi u sjevernoj Španiji/južnoj Francuskoj i na središnjem Balkanu. Primjeri naprednog pećinskog umjetničkog stvaranja na Pirinejima ide do 32.000 godine unatrag (pećina Chauvet na bazi radiokarbonske analize), a starost podzemnog tunelskog labirinta Ravne u Bosni i Hercegovini najvjerovatnije je na istoj vremenskoj razini!
Projekt istraživanja Bosanske doline piramida pokušavali su i jos uvijek pokušavaju da zaustave mnogi koje krasi neznanje, nekultura, zavist, strah od promjena u shvatanju istorije, želja da BiH zauvijek ostane zavisna i bez korijena s kojom je lako manipulirati. Udružuju se domaći i strani "stručnjaci" od Sarajeva do Zagreba, Londona i Bostona čiji je jedini cilj zaustaviti ovaj projekt, plaćaju se blogeri i pojedini novinari da dezinformiraju javnost. Politikanstvo prati ovo istraživanje od prvog dana.
A brod bosanskih piramida i dalje s punim jedrima plovi naprijed. Vjetar mu daju svi dobronamjerni ljudi u BiH i svijetu.
Fotografija 1: Uzorak organskog
materijala u konglomeratu
Fotografija 2: Propisno pakiran
uzorak spreman za slanje
Fotografija 3: Megalitni blok kojeg
prekriva konglomeratni materijal
Fotografija 4: Oprema Laboratorija za
radiokarbonsko ispitivanje Silesijanskog
univerziteta u Poljskoj
Izvještaj poljskog laboratorija
Izvještaj njemačkog laboratorija
Izvještaj engleskog laboratorija