Međutim, nova istraživanja, predstavljena u uglednom časopisu Scientific American, pokazuju da smo se i u ovom slučaju vjerojatno prevarili. Naime, ideja o pomicanju kazaljke dolazi još od utjecajnog američkog filozofa, fizičara i predsjednika Pennsylvanije Benjamina Franklina. On je davne 1784. zaključio kako bi bolje usklađivanje ljudskih aktivnosti s ritmom dnevnog svjetla moglo donijeti uštedu na grijanju i svijećama za rasvjetu. I bio je u pravu. Prva temeljita studija isplativosti ovog postupka provedena 1970-ih godina pokazala je da se njime u SAD-u uštedjelo oko 1 posto struje.
Otada nisu provedena važnija istraživanja, međutim, način uporabe struje značajno se promijenio jer su u široku uporabu ušli brojni električni kućanski aparati, a osobito rashladni uređaji.
Da u novim uvjetima nešto nije u redu s Franklinovom idejom sasvim su slučajno nedavno otkrile vlasti američke savezne države Indiane. Naime, ta je država tek 2006. uvela prelazak na ljetno vrijeme. Istražujući nakon toga promjene u potrošnji energije i troškovima za struju ekonomisti s Kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari neočekivano su otkrili kako su oni porasli za jedan posto, što je Indianu stajalo dodatnih devet milijuna dolara. Istraživanje je pokazalo da prelazak na ljetno vrijeme uistinu smanjuje potrošnju na rasvjetu u kućama, međutim, istovremeno povećava potrebu za hlađenjem tijekom ljetnih večeri i grijanjem tijekom ranih proljetnih i kasnih jesenskih jutara.
Stručnjaci vjeruju da prebacivanjem na ljetno vrijeme osobito gube zemlje s toplijim klimatskim uvjetima poput Floride, Kalifornije i vjerojatno Hrvatske. U ovo vrijeme opće recesije ne bi bilo zgoreg znati na čemu smo.