Iako je fosil dinosaura prozvanog Dakota pronađen 1999. godine, a otkopan tek 2004., znanstvenici koji rade na njemu imaju još posla. Naime, Dakota je jedan od rijetkih primjeraka fosila dinosaura koji ima sačuvanu kožu. "Ovo je najbliže što ćemo doći tome da ljudi vide kako su izgledali dijelovi dinosaura u mesu", izjavio je britanski paleontolog Phillip Manning, dio međunarodnog tima koji radi na restauraciji i proučavanju Dakote.
Fosil je pronašao paleontolog Tyle Lyson na ranču svog strica u Badlandsu u Sjevernoj Dakoti. Na području je pronađeno više fosila, a kad je 2004. godine počelo iskopavanje Dakote, ubrzo je otkriveno da se radi o izuzetnom primjerku.
"Proces fosilizacije je preduhitrio proces raspadanja, i sačuvao dobar dio struktura mekog tkiva", objašnjava Manning.
Dakota je premještena u muzej, gdje će znanstvenicima trebati još godina ili dvije da potpuno očiste fosil, koji je izvađen u dva dijela koja zajedno teže gotovo pet tona. Čišćenje se obavlja pod velikim lampama, s malim kistom i pincetom.
Dakota je peta otkrivena mumija dinosaura. "Moglo bi ispasti i da je najvažnija, zbog kvalitete i količine kože koju otkrivamo", izjavio je član tima Stephen Begin, koji je dodao da su se prijašnji fosili dinosaura vadili zbog kostiju radi izlaganja u muzejima. Dio kože Dakote bit će iskorišten u istraživačke i edukativne svrhe.
Međunarodni tim trenutačno radi na restauraciji jednog dijela Dakote koji će ovo ljeto biti premijerno izložen u Sjevernoj Dakoti. Smatra se da je cijeli fosil dugačak oko 9 metara.
(mp) |