Naime, velike količine 'plina života', a osobito činjenica da su njegove razine najviše tijekom toplijih razdoblja godine još su jedan argument u prilog teoriji da bi u vodi pod Marsovom zaleđenom površinom mogao bujati život mikroba metanogena.
Metan je na Marsu otkriven još prije pet godina, međutim, budući da ga zrake Sunca uništavaju, obilje tog plina u atmosferi pokazuje da se on kontinuirano stvara – geološkim ili biološkim procesima.
„Činjenica da smo otkrili tri područja u kojima Mars ispušta metan podrazumijeva da se pod njegovom površinom odvijaju određeni procesi“, izjavio je NASA-in znanstvenik Michael Mumma. „Stvaranje metana ima jedan od dva moguća uzroka. Prvi je geokemijski, a drugi biološki“, objasnio je.
Ako u atmosferi Marsa ima metana, mora postojati i njegov kontinuirani izvor. Najočitiji izvor tog plina su organizmi
dr. Colin Pillinger
Ako je izvor geološki to znači da nastaje u aktivnim vulkanima ili u procesu koji se naziva serpentinizacija, u kojem minerali bogati olivinom i piroksenom kemijski reagiraju s vodom. Na Marsu do sada nisu otkriveni aktivni vulkani.
„Ovaj proces bi se mogao odvijati na Marsu. U tom slučaju metan možemo očekivati samo u vulkanskim područjima“, ističe dr. Mumma. „Međutim, moguće je da su uzrok biološki procesi koji se odigravaju blizu površine tla ili duboko ispod područja vječnog leda. Želimo napraviti karte stvaranja plina kako bi otkrili koji je izvor vjerojatniji – geološki ili biološki“, rekao je dr. Mumma.
Mnogi znanstvenici vjeruju da su mikrobi mogli preživjeti tisućljećima ispod zaleđene površine Crvenog planeta na dubinama u kojima voda postoji u tekućem stanju. U nekim područjima, kraterima ili kanjonima, ti bi dijelovi tla mogli biti povezani s atmosferom i metan bi mogao izlaziti u nju.
Stručnjaci su pomoću infracrvenog spektroskopa pratili 90 posto površine Marsa punih sedam godina i otkrili perjanice metana u kojima ima oko 19.000 tona tog plina. U tim promatranjima korišteni su moćni teleskopi na Zemlji i NASA-in orbiter koji kruži oko Marsa.
Na Zemlji metan u velikim količinama stvaraju životinje poput krava, ovaca i koza. On također nastaje tijekom truljenja bilja bez prisutnosti kisika. Glavni je sastojak zemnog plina.
„Metan je proizvod biologije“, izjavio je jučer britanski stručnjak za Mars profesor Colin Pillinger. „Ako u atmosferi Marsa ima metana, mora postojati i njegov kontinuirani izvor. Najočitiji izvor tog plina su organizmi. Stoga ako otkrijete metan u atmosferi možete očekivati da ćete naći i život. To još nije konačan dokaz, međutim, vrijedan je istraživanja. Što može biti divnije od spoznaje da nismo sami ovdje“, rekao je Pillinger.
Prošle godine NASA-ini su stručnjaci objavili da je njihov Phoenix Mars Lander definitivno potvrdio da u tlu tog planeta postoji voda.
No, na konačnu verziju istine o izvoru metana trebat će pričekati još nekoliko godina. Očekuje se da će je jednom za svagda razotkriti NASA-in Mars Science Laboratory koji će biti lansiran 2011., a imat će instrumente potrebne za razlikovanje između ugljika nastalih u biološkim i geološkim aktivnostima. (njd)