Novom tehnikom, koju su razvili američki znanstvenici, obilazi se mjesto povrede tako da signali iz mozga stižu u udove i pokreću mišiće. Američki tim za sada je svoja sučelja testirao samo na majmunima, međutim, planiraju izgraditi usadive uređaje koji bi s vremenom iz uporabe trebali izbaciti mehaničke udove i pomagala za invalide.
Ozljede leđne moždine blokiraju živčane putove između mozga i udova, međutim, i mišići udova i dijelovi mozga zaduženi za nadzor pokreta ostaju zdravi.
Nedavna istraživanja pokazala su kako kvadriplegičari – ljudi čija su sva četiri uda paralizirana – mogu svjesno kontrolirati neurone u motoričkom korteksu koji upravlja pokretima i nakon nekoliko godina paralize.
Prema izvješću predstavljenom u časopisu Nature dr. Chet Mortiz i njegovi kolege skrenuli su signale motoričkog korteksa majmuna u mišiće ruke. Uređaj, veličine mobitela, prevodio je signale mozga u električne impulse koji su izazvali stezanje mišića. U njihovom eksperimentu majmuni su uspjeli stegnuti mišiće paralizirane ruke, što je prvi korak prema složenijim radnjama poput podizanja čaše ili pritiskanja dugmeta.
„Slična tehnika mogla bi se upotrijebiti za pokretanje donjih ekstremiteta tijekom hodanja“, objasnio je dr. Moritz.
Istraživanje je pokazalo kako majmuni s vremenom mogu naučiti koristiti bilo koji dio motoričkog korteksa za pokretanje ruku te da su, zahvaljujući vježbi, u tome bili sve bolji.
Nažalost, za istraživanja na ljudima i usavršavanje tehnologije moglo bi trebati više godina. Stručnjaci ističu da također treba razviti sustav prenošenja informacija u suprotnom smjeru – iz udova u mozak – što je nužno za izvođenje finih pokreta. (njd)