MIŠLJENJE PLANETARNOG POLILOGA I JEDNA MOGUĆA ARTIKULACIJA PITANJA TEHNIKA/TEHNOLOGIJA/DRUŠTVO
Filozofijsko mišljenje in statu nascendi, u svojim post –metafizièkim meandrima, suoèeno s kriznošæu dotrajavanjastarog svijeta a u slutnji inicijalnosti duhovnog Novog doba, nemože više proizvoljno odreðivati teme i problematska podruèjasvog promišljanja. Ono postaje sve više suoèavanje i mišljenjepod odreðenjima nekih univerzalnih i planetarno prezentnih silnica bivstvovanja in toto, unutar fenomenologije duhovnih planetarnih dogaðanja i latencija potencija jedne virtuelno prospektivne zbilje koja transmodira i prirodu samog filozofijskog mišljenja i daje mu usmjerenje. Filozofijsko mišljenje sve æe se više situirati u konstelaciji onog što nazivamo mišljenjem planetarnog poliloga koje izrasta u dimenziji planetarnog multiloga svih duhovnih tradicija èovjeèanstva, steèevina pojedinih duhovnih i kulturnih area koje determiniraju profiliranje i formativno uèestvuju u zaèecima duhovnog Novog doba (koje treba misliti šire od paradigme «New age-a», tek jedne duhovne formacije suvremenog Zapada, koja integralno pripada duhovnom Novom dobu).
Svijest o planetarnom bivstvovanju koja prezentira uvažavanje digniteta svega onog što èovjeèanstvo u svojoj utopijskoj dimenziji, na «frontu Novuma» (Ernst Bloch) «nosi» u buduænost, - tek se budi kao fetus jednog novog èovjeka i èovjeèanstva. Možda je to najoèitije u kontekstu jednog ekološkog mišljenja i èuvstvovanja; ali ta svijest pripada zakonomjernosti duhovne evolucije èovjeka i èovjeèanstva i signira slijedeæi stadij «povijesti» onog humanoidnog na Zemlji, prijelaz «homo sapiensa» na viši stupanj bivstvovanja. O tome su u duhovnoj tradiciji Zapada mislili Pierre Teilhard de Chardin, a u duhovnoj tradiciji Istoka Sri Aurobindo (Aravind) Ghose, prvi u kontekstu kristocentrièke noogeneze, a drugi u kontekstu integralne yoge. To je ona dimenzija u kojoj se može dalje misliti i artikulirati i ono o èemu želimo mi nešto reći.
Filozofijsko mišljenje, in nuce, time postaje jedno meta-filozofijsko mišljenje, u znaèenju kako je ono mišljeno unutar meta-fizièke tradicije Zapada. Ono postaje poliloško mišljenje koje stjeèe i drugaèije, ne-europske moduse mišljenja ali se suodreðuje i drugaèijim duhovnim iskustvima, prije svega religijskim. Nit tog mišljenja slijedi vjernost jednoj «philosophii perennis» i nagovora iz tijekova, in prima faciae, procesualnosti univerzalne i planetarne duhovnosti koja trasira ono krucijalno u duhovnoj evoluciji èovjeka i èovjeèanstva kroz koju zraèi osvit duhovnog Novog doba.
Ono prerasta disciplinarna razgranièenja ali ne time da ih negira veæ u znaèenju inkorporiranja temeljnih pitanja svake filozofije u ono najviše koje ipak transcendira pojedinaène odgovore dane u pojedinim filozofskim pravcima, sustavima ili «stazama» filozofije (Martin Heidegger je to apostrofirao u kratkoæi svojih «Feld – i Holz-wege»). Sve vrhuni u pitanju o èovjeku kao kozmièkom biæu koji po tome jest i planetarno biæe, etc., etc. (što više nije neka antropološka skica!), što jest i pitanje o Bogu i Božanskoj zbilji (što više nije neka nova metafizièka konstrukcija): pitanje o duhovnom biæu èovjeka i njegovom perfekcioniranju pod Milošæu onog Božanskog i po njegovoj mjeri. Odgovori dani u pojedinim duhovnim i religijskim tradicijama samo su svjetionici koji vode dalje a filozofijska su mišljenja markiri na stazama koje sve vode jednoj Istini (pluralitet putova do Istine: duboki uvid, karakteristièan za sve indijske duhovne tradicije, a sve više i za novu svijestsuvremenog èovjeka).
Duhovni horizonti planetarizacije odreðuju i narav mišljenja planetarnog poliloga i onog filozofijskog mišljenja koje osluškuje «nagovor bivstvovanja» (M. Heidegger), koje u «pozno doba» vidi Svjetlo u svom duhovnom biæu, u duhovnoj suštini kozmièke dimenzije koje smo premalo svjesni u svom svakidašnjem egzistiranju i zabavljenosti onim epifenomenalnim, materijalnim i priruènim radi èega i padamo u «zaborav» svog duhovnog biæa, oglušujemo se o narav njegovog rasta i potvrðujemo «iskorijenjenost» i «bez-zavièajnost» o kojoj je govorio profetski Martin Heidegger.
Temeljno pitanje tog novog mišljenja jest pitanje o naravi i rastu našeg duhovnog biæa, a to implicira i promišljanje «zapalosti» u ono niže, zatamnjeno silnicama materijalnog, usvjetovljenog bivstvovanja u kojem mi jesmo i doživljavamo sebe po odreðenjima tehnièkog doba, in nuce: planetarizacije tehnike i tehnoidnosti. Duhovni fenomeni planetarizacije zasjenjeni su i donekle kriptizirani oèitošæu i sveprisutnošæu planetarizacije tehnike i tehonolikog bivstvovanja. Heidegger je to nazivao «iskorijenjenim» bivstvovanjem: mi to vidimo samo kao jednu suštinsku, ali ne jedinu, komponentu planetarizacije. Ono što je toliko vidno kao «doba tehnièke slike svijeta» nosi i ono sebi antipodno, drugost i razliku. Suština èovjeka nije tehnièka, niti je to suština kozmièke dimenzije, to je samo jedna razvojna moguænost evolucije i svijeta, èovjekovog bivstvovanja u svijetu po odreðenjima tehnoidnog razumijevanja i svjetovne prakse. Naprotiv, suština kosmosa i èovjeka jest duhovna. Iz te dimenzije treba razumijevati i planetarizaciju tehnike i pitanje o suštini Tehnike (koji je prvi postavio upravo Heidegger). Njegov uvid da suština Tehnike nije ništa «tehnièko», da je to «Gestell» kao jedan planetarni «Ereignis» - in ultima linea, govori upravo o onom duhovnom, o skrivenom temelju kozmièkog i ljudskog bivstvovanja po kojem je i moguæ «nagovor bitka» i jedno više, spiritualno savršenije (zemaljsko isvjetovno punije) bivstvovanje. Ali to duhovno ne mora znaèiti, «neprijateljsko» tehnièkom, puka moæ negacije ili nihilizacije, veæ moæ transformacije tehnoidnog u humano po mjerilima duhovnosti. Kao što spiritualni rast implicira korijenitu transformaciju zemaljskog i korporalnog po mjeri duhovnog, to važi u izvjesnom smislu, i za tehnoidno planetarno bivstvovanje, za naš odnos prema Tehnici i aplikacijama tehnolike priruènosti u svim modusima usvjetovljenosti kao materijalne protežnosti planetom i totalitetom našeg svakidašnjeg života.
Mišljenje planetarnog poliloga razumijeva tako svoj odnos prema pitanju o Tehnici i svim njenim modalitetima. Odgovor je u suštini kozmosa i èovjeka, u duhovnoj dimenziji. Ali to ne implicira simplificirani odgovor da je religija naprosto «razrješenje» pitanja o Tehnici, apsolutni «odgovor» na ono skriveno («alethés») u biæu samog tehnièkog i tehnoidnog. Problem je mnogo dublji i kompleksniji, jer i religija u planetarnoj dimenziji duhovne univerzalizacije samo je jedan temeljni momenat, kao i Tehnika u svekolikosti njene prisutnosti i potencijalnosti. I religija podliježe razvoju i transformacijama po duhovnim silnicama koje ju nose iz dubina i visina spiritualneIstine. Tehnika je ovladala površinskim èovjekom a homo interior (unutarnji èovjek) nije dodirnut i on najviše preko religije ima svoj odnos s onim Božanskim. Duhovna evolucija èovjeka i èovjeèanstva i zora duhovnog Novog doba odnosi se na unutarnjeg èovjeka èiji rast u njegovom duhovnom biæu vodi i korijenitim promjenama u onom perifernom, vanjskom, u naravi i svrsi svjetovnog bivstvovanja. To znaèi i razvoj Tehike i planetarizacija tehnièkog po mjeri rasta unutarnjeg èovjeka. Toje odgovor na Heideggerovo pitanje o suštini Tehnike. Kostas Axelos na tragu Heideggera pojmio je temeljni fenomen planetarizacije Tehnike kao Igru, jedan temeljni lik bitka, dao je dakle jedan metafizièki odgovor. Time je apsolutizirao fenomenologiju planetarizacije Tehnike, onog tehnièkog i tehnoidnog: Igra koja igra samu sebe i iz koje nema «izlaza», virtuelni labirint in statu nascendi kojim èovjek postaje sve više «lutajuæe biæe». Ali to nije buduænost èovjeka i èovjeèanstva veæ samo dovršavanje jednog prijelaznog stadija u duhovnoj evoluciji, znaèajka kriznosti onog što se u indijskoj duhovnoj tradiciji naziva «kali juga» razdoblje. Stara se svijest i kognitivno mišljenje zatoèeno u meandrima mentalnosti, boji višeg duhovnog iskustva, onog supramentalnog kojeg sluti, ona posustaje sklona nihilizmu i pesimizmu spram slutnje Božanskog života na Zemlji, po kojem i Tehnika postaje ono božansko a ne više samo ljudsko, «Izum» i «postav», ili demonija moæi tehnoidnog nad èovjekom.
Nemojmo se zavaravati onim epifenomenalnim, onim što nam se pokazuje u prijeteæoj masivnosti i ekstenzitetu, onim tehnoidnim koje je naizgled proželo svô naše biæe i preusmjerilo svekoliko planetarno bivstvovanje. Istina je skrivena mnogo dublje. S tom Istinom seže èovjek preko mjere svoje planetarnosti i kriptocentrizma prošlih i sadašnjih povijesnih silnica koje su ga formirale samo u onom vanjskom, u svim modalitetima njegove usvjetovljenosti. Kao duhovno biæe èovjek pripada duhovnoj suštini kozmosa, ne samo onom svjetovnom, ali upravo po svjetovnom i svojoj materijalnoj i tehnoidnoj ukorijenjenosti, «izgubio je dimenziju dubine» (P. Tillich), pa se èini da je «postao skitnica svemira» (B. D. Dupuy), izgubljen, «iskorijenjen» kroz barbarizirajuæe moæi svoje niže prirode i egzistencijalne metamorfoze nižeg života.
«Samo Božansko može štovati Boga» («Nadevo devamarcayet») (anonimni citat u Bhaskararâyasinom komentaru «Nityâschodasch-tkârnava») «Slijediti put mistika je stjecanje dodatne dimenzije, jer taj put nije ništa drugo do mjera dubine» (Martin Lings) Put mistike u razlièitim duhovnim tradicijama (ono što uvažava mišljenje planetarnog poliloga) upuæuje duhovnoj Istini našeg biæa, ali postaje rezonantan i za znanstveni um i mišljenje Tehnike: slutnje potencijalnih komplementiranja mistike i znanosti postaju sve prezentnije (F. Capra i drugi). Znanstveni um dodiruje svoju peiriu (granicu) koja jest u pregnantnoj formi i granica mentalnosti: i u tome dokazuje telos po mjeri onog duhovnog koje postaje mjera svjetovnog i tehnolikog. To meðutim, ne implicira odbacivanje ili potiskivanje znanstvenog uma veæ njegovo perfekcioniranje koje jest jedan važan pars uduhovnoj evoluciji èovjeka i èovjeèanstva. Znanstveni um je temelj i formativna snaga tehnizacije i tehnoizacije svijeta i èovjeka i baza svekolike tehno(e)-logije tj. tehno(e)-logija kao pogona i postava svjetovnog bivstvovanja po mjeri tehnolikosti.
Znanstveni je um utopijski i prospektivan, on je skrivena težnja za dimenzijom beskonaènosti i vjeènosti, a to je in nuce dimenzija spiritualnosti, ozbiljenje Božanske zbilje. To je «ezoterija» znanstvenog uma koja se objektivira i aplicira u mnoštvu tehno(e)-logija koje mijenjaju zemaljsko lice i usvjetovljenost èovjeka kroz milijarde «nevidljivih» zahvata i pri-rukovanja onim usvjetovljenim, biæima i samim èovjekom.
Usmjerenost pragmatiènosti i utilitarnosti je samo jedna komponenta znanstvenog uma. U njemu meðutim postoje duhovne silnice koje donekle «slièe» starim metafizièkim poljima: buduænost je znanosti odreðena renovacija onog metafizièkog», prije svega u približavanju znanosti krucijalnimenergijama i oblicima drevnih duhovnih praksi iskustava koje trasiraju znatan potencijal duhovnog Novog doba. Mentalna æe se dimenzija, u modusima znanstvenog uma, dalje razvijati i perfekcionirati transformirana moæima onog supramentalnog uprožimanju duhovnom dimenzijom, po involutivnoj snazi onog Božanskog. A to odreðuje i buduænost Tehnike i tehnolikosti, kao i pogone tehno(e)-logija koje planetarno mijenjaju narav svijeta i bivstvovanja èovjeka.
Opasnost po èovjeka nije naprosto u tehnoizaciji kao
takvoj, u «demoniji» nekih modusa tehnolikosti, veæ u naravi
èovjekove niže prirode koja se «služi» snagama tehnoizacije da
dehumanizira i barbarizira èovjeka, druga biæa., zajednièki
«oikonon» zemaljskog bivstvovanja. Spiritualno osvješæivanje
znanstvenog uma djeluje i djelovati æe protiv toga, artikulirati
kompleks pitanja tehnika/tehnologija/društvo iz te najdublje
dimenzije, implicira ono što se još uvijek imenuje
«alternativnim» kao nešto upitno i maglovito, nedoreèeno i
znanstveno «nedokazano» etc. Proton pseudos jest meðutim,
misliti to iz pliæe dimenzije koja samo sažima iskustva i znanja iz
postojeæe znanstvenosti i tehnolike pri-ruènosti u postojeæem
društvenom životu i zajednicama koje su upregnute u
tehnološke, industrijske, politièke uze danoga svijeta. Pogrešno
je isto tako ono duhovno vidjeti samo u auri spiritualne osobnosti
koja ostavlja postrani ono društveno kao «niže» ili polje «maje»
tj. svijet obmane, iluzije. Èovjek jest i društveno biæe u èemu se
iskazuje i polivalentnost njega kao duhovnog biæa u kozmosu
biæa. Mijenjajuæi sebe on mijenja i svoj društveni bitak;
korijenita promjena èovjeka u njegovom duhovnom biæu na
najrazlièitije naèine vodi i promjeni društvenog života. Kako,
kojim putovima, u kojim formama – to je posebito pitanje, kao
što je pitanje promjena u tehno(e)-logijama pri rukovanju biæima
i svjetovnim odnosima in toto.
Društveno biæe èovjeka zavisi od duhovnog biæa èovjeka:
ta istina je zakrivena kroz mnogolikost usvjetovljenosti i
mimikrije, svakidašnjosti u koju je uvuèena egzistencija, i do nje
se dolazi samo duhovnim uvidom. Promjena duhovnog biæa vodi
promjeni društvenog biæa a ne vice verso iako smatra
materijalizam i njemu srodne silnice mišljenja u svim vidovima
plitkog mišljenja. Uz svekoliko uvažavanje svih komponenti
društvovnosti i društvenog života treba sagledavati taj Krucijalni
duhovni aspekt.
Svijet biæa s kojim smo srasli i kojeg produciramo
(«pro-du-cere»), koji nas «okružuje» i su-odreðuje u našem
svjetovnom, dakle i društvenom bivstvovanju, jest svijet in statu
nascendi po mjeri onog tehnolikog. Mnogi to nazivaju
«vještaèkim svijetom», «drugom Prirodom» etc. Pokazuje se on
88
i kao neka vis creans prema kojoj smo nemoæni u svom biæu: ali,
istina je mnogo dublja i kompleksnija. Razumijevanje rasta
èovjeka kao duhovnog biæa i spiritualne evolucije èovjeka i
èovjeèanstva, otvara horizont dubljeg razumijevanja i geièke
tehnoidnosti u procesima tehnolike planetarizacije. Mi urastamo
u ono što je Heidegger nazvao «nagovorom bitka» i «slušanjem
bitka», a to je ona suptilna dimenzija èovjekovog bivstvovanja
kao duhovnog kozmièkog biæa koja mijenja narav i logiku
razvoja svekolikog znanstvenog uma, tehnike planetarne
umreženosti u sustave i pogone tehno(e)-logija.
Božanski život na zemlji: ne zvuèi li to suviše arhaièno ili
religiozno doktrinarno? Kako možemo «povezati» sve niže,
materijalne dimenzije svjetovanja i društvenosti s onim
transcendentnim i «okultnim»? Kako možemo «ekstazirati» iz
toliko moæne i sveprisutne masivnosti mentalne dimenzije koja
pokazuje zastrašujuæe metamorfoze u svim modusima
bivstvovanja èovjeka? Možemo li iz slutnji onog
«alternativnog» zakljuèivati na nešto toliko razlièito od onog
iskustveno provjerenog i materijaliziranog u postojeæem
znanstvenom svakidašnjem mišljenju? Etc.etc.
Tako rezonira plitki um pun skepse i agnosticizma spram
više duhovne istine. On zaboravlja da je èovjek kao homo
interior i homo sperans ustvari homo viator u ono više i
savršenije. On zaboravlja da uz svjetovno perfekcioniranje
postoji i duhovno perfekcioniranje èovjeka, i da ta skrivena
procesualnost nosi implikacije i za totalitet èovjekove
usvjetovljenosti i društvovnosti. On zaboravlja da zbilja i moæ
transcendentnog nije samo «izvan» èovjeka, u dimenziji
Božanske Zbilje veæ da je i «u èovjeku» što su slutili naši
duhovni preci stvarajuæi sliku makro- i mikro-kozmosa, sliku
kozmièkog èovjeka. On ne vidi da evolucija života nije završila s
èovjekom kao mentalnim biæem i svekolikim ustrojem njegove
svjetovnosti po mjeri tehnike i oblicima tehnolikosti, veæ da se
nastavlja u suptilnoj dimenziji kao spiritualna evolucija, rast
èovjeka kao duhovnog biæa; ali, za to treba duhovni vid koji se ne
može razviti u stegama mentalnosti kao diskurzivnosti.
Duhovno Novo doba («New age» je samo jedna
europolika komponenta onog poèetnog po silnicama Novog
života) nije samo još jedna «epoha» u razvoju èovjeèanstva: ono
je oduvijek bilo u èovjeku i njegovim duhovnim iskustvima, u
89
svim religijskim tradicijama i mišljenjima Božanske Zbilje ali
tek sada ono se najavljuje aurorski èisto a ne više kao «aurora
consurgens»: jer dolazi do «iscrpljivanja» smisla materijalnog
svijeta, upravo u njegovom zenitu, u njegovoj globalizaciji i
apsolutnosti (kako se prièinja plitkom mišljenju). Vrhunac znaèi
krizu ali kriza nije nekakav «pad» veæ stadij metamorfoze: po
mjeri metamorfoze koja dolazi iz Božanske Zbilje i iz samih
temelja èovjekove duhovnosti. Djeluju spiritualne sile
sinergezije èiji je telos u procesima unionizacije, što se ne može
mjeriti godinama ili stoljeæima niti znanstveno «verficirati» etc.
jer to pripada nevidljivoj duhovnoj dimenziji višeg života, što æe
sve više odreðivati sudbinu èovjeka i èovjeèanstva i buduænosti
po mjeri Božanskog.
Nudimo li jednu «utopiju» (pored tolikih drugih u vrijeme
anti-utopija)? Prejudiciramo li nešto na osnovu ozbiljenih
duhovnih iskustava pojedinih duhovnih tradicija «prošlosti» i ne
idealiziramo li totalitet bivstvovanja koji je toliko raznolik i
divergentan u svojim modalitetima i iskustvima?
Znanstveni i ini drugi prigovori važe u onoj dimenziji i
onim vidovima Istine koji su dani kroz velove mentalnosti:
postoje razlièiti nivoi zbilje i istina primjerenih tim nivoima. U
nižim svjetovnima važe i niže istine a one govore samo o moæi
razlikovanja i zbilji razlika i smislu kojeg èovjek tome pridaje u
svom razumijevanju. Ali što više razumijevamo naše duhovno
biæe i ono kozmièko kao duhovno, slabe oštri profili nižih istina i
sve ono divergentno i razlikovno sve više konvergira jednom
holistièkom suptilnijem viðenju Istine. To je rast svijesti, rast
onog duhovnog u èovjeku koje teži transformirati sve ono niže
po mjeri tog duhovnog rasta. To nije «utopija» niti nekakav
Idealistièki sustav «novog mišljenja» veæ najdublja zbilja našeg
biæa. Istina ovog svijeta, u kojem kao da za vjeèno vladaju
bogovi (i demoni) materijalnih i tehnolikih ingerencija.
Duhovni vid jest i moæ duhovnog senzibiliteta; æutiti iz
dubina svog biæa ono što èovjek postaje i na suptilne, kriptizirane
naèine mijenja svoj svijet i totalitet svog bivstvovanja. Ono što
æe biti, on to veæ jest u odreðenom smislu kao iskreni homo
religiosus, ali ne u svojoj punini i najvišoj metanoji. Mi, s
postojeæim velovima mentalnosti, to tek možemo slutiti jer i naša
mentalnosti još nije dovoljno spiritualizirana. I mi imamo više
pitanja nego odgovora, ali odgovor smo mi sami u rastu našeg
90
duhovnog biæa. I naše društveno biæe i naša društvena ustrojstva
zakonomjerno ulaze u dimenziju spiritualne evolucije èovjeka i
èovjeèanstva. I svekolikost sustava i pogona tehno(e)-logija i
logosa znanstvenog i tehnoidnog uma, nose stigme
transmodacije: samo što mi to još ne uoèavamo zbog sporosti
našeg mišljenja i inercije svjetovnih praksi pri-rukovanju biæima
i naèinima «simbioze» s njima.
Pokušavamo misliti ono u velikoj mjeri ne-mišljivo što
izmièe i projekcijama znanstvenog artikuliranja, ali to je znak
onog višeg i jaèeg od nas. To je mišljenje virtualno i u
naznakama, mišljenje – suoèavanje s onim transcendentnim i
imanentnim koje više nije samo «teorija», religijski nauk niti
imaginacija veæ Istina našeg biæa, mjera našeg buduæeg života.
In ultima ultima linea, da li je to samo «jedna moguæa
artikulacija pitanja tehnika/tehnologija/društvo», ili i više od
toga? Za mišljenje planetarnog poliloga to je mnogo više. Ali,
uvažavati treba i sva druga filozofska i znanstvena artikuliranja
kojima se zahvaæaju pojedini aspekti te vrlo kompleksne i
zahtjevne problematike. Naše je razmatranje bilo ozbiljeno iz
horizonta duhovnosti i jedne antropološke perspektive èovjeka
kao duhovnog biæa. Jer, to je «…stjecanje dodatne dimenzije, jer
taj Put nije ništa drugo do mjera dubine» (Martin Zings). Ali,
spiritualni putovi postaju in nuce, putovi istinske buduænosti
èovjeka i èovjeèanstva a najviša je svrha filozofijskog mišljenja
da bude budna za to auorsko, da osluškuje «nagovor bitika»
(Heidegger) tamo gdje je sve drugo još u tami neznanja a vid
suvremenika zaluðen velovima epifenomenalnosti.
SAŽETAK
MIŠLJENJE PLANETARNOG POLILOGA I JEDNA
MOGUÆA ARTIKULACIJA PITANJA
TEHNIKA/TEHNOLOGIJA/DRUŠTVO
Problematiku odnosa i kompleksnu cjelinu
tehnika/tehnologija/društvo artikulirali smo u dimenziji
spiritualnog razvoja èovjeka i èovjeèanstva èime postojeæa
razumijevanja dobivaju nova i drugaèija znaèenja. U kontekstu
mišljenja planetarnog poliloga bivstvovanje-s-tehnikom i svi
91
sustavi i pogoni tehno(e)-logija sagledava se u aspektu
transformacije po mjeri onog duhovnog što je prisutno i u suštini
samog znanstvenog uma. Planetarni procesi tehnoizacije i
planetarni procesi spiritualizacije nisu potpuno razlièiti: oni
imaju isti vrhunski cilj a to je ozbiljenje Božanskog života na
Zemlji. Možemo to smatrati «utopijom» ili «vizijom» ali to je
najdublje pitanje naše buduænosti, nažalost pitanje do kojeg
postojeæa svijest i mišljenje još nije dovoljno jasno doprlo.