Biti u pravu i dokazati da svi ostali griješe
Prigovaranje, pronalaženje pogrešaka kod drugih i reagiranje na njih jačaju osjećaj vlastitih granica i odvojenosti ega o kojima ovisi njegov opstanak. No, ti obrasci također jačaju ego na još jedan način, pružajući mu osjećaj nadmoći koji mu daje snagu. Možda nije posve jasno na koji način vam prigovaranje zbog, primjerice prometne gužve, političara, „pohlepnih bogataša“, „ nezaposlenih ljenčina“, kolega ili bivšeg supruga, muškaraca i žena, može pružiti osjećaj nadmoćnosti.
Evo odgovora. Kad se žalite, podrazumijeva se da ste u pravu te da osoba na koju se žalite i protiv koje reagirate griješi ili da je situacija pogrešna. Ego ništa ne jača više nego kad je u pravu. Biti u pravu znači poistovjećivati se s mentalnim stavom, shvaćanjem, mišljenjem, prosudbom, pričom. Dakako, da biste vi bili u pravu, netko drugi mora griješiti kako bi on mogao biti u pravu.
Drugim riječima, morate pokazati da drugi griješe kako biste dobili jači osjećaj onoga tko jeste. Prigovaranjem i reaktivnošću to pokazujete i kad je riječ o osobi i kad je riječ o situaciji, što uvijek podrazumijeva da se „to ne bi smjelo događati“. Ako ste u pravu, uzdižete se na položaj zamišljene moralne nadmoći u odnosu na osobu ili situaciju koje prosuđujete i smatrate pogrešnim. Ego upravo i žudi za osjećajem nadmoćnosti kroz koji se uzvisuje.
Eckhart Tolle