ANALIZA KAMENIH BLOKOVA CRVENE PIRAMIDE
Ruski geofizičar prof.dr. Oleg Khavroshkin ustupio je Fondaciji "Arheološki park: Bosanska piramida Sunca" dopunjenu verziju naučne analize kamenih blokova s Crvene piramide u Egiptu.
Profesor Khavroshkin je na čelu Schmidt instituta Ruske akademije nauka iz Moskve i saradnik Fondacije u posljednje dvije godine. Bavi se proučavanjem geofizičkih fenomena na arheološkim lokacijama u Egiptu, Rusiji, Kazahstanu i Bosni i Hercegovini.
Khavroshkin je sa svojim saradnicima uzeo uzorke kamenih blokova sa Crvene piramide u Dahshuru koja je jedna od najbolje očuvanih piramida u Egiptu. Ime je dobila po crvenkastim blokovima krečnjaka od kojih je građena. Još je poznata i kao „Sjeverna ili Svijetla piramida".
Analizom uzoraka blokova na četiri ugledne institucije (Schmidt institut, Vernadski institut Moskva, Bikov Institut Ruske akademije nauka, Pan/Phillips Analitical iz Holandije) zaključeno je da je piramida građena od lijevanih betonskih blokova. U smjesi se nalaze razdrobljeni komadi krečnjaka koji se može naći u blizini, ali i prisustvo gipsa i cementnog materijala..
U središtu jednog od blokova je pronađen i zahrđali ekser. Obavljene su visokotehnološke analize i zaključeno je da postoje sličnosti ali i razlike u odnosu na modernu tehnologiju izrade eksera. Pretpostavlja se da je ekser tu dospio iz jednog od brojnih drvenih kalupa u kome su se izljevali kameni blokovi.
Uz analize francuskog naučnika dr. Josepha Davidovitsa koji je i eksperimentalnim putem dokazao da su Keopsova, Kefrenova i Mikerenova piramida građene od betonskih blokova, ovo je druga naučna analiza koja potvrđuje da je potrebno revidirati zastarjele teorije o gradnji egipatskih piramida.
Njima su se pridružili i Linn W. Hobbs, profesor nauke o materijalima s Massachusetts Institute of Technology iz Bostona koji je u proljeće 2008. eksperimentalnim putem dokazao da je moguće stvoriti identične blokove kao što su oni na Keopsovoj piramidi. Michel Barsoum s filadelfijskog Drexel Univerziteta je utvrdio da su uzorci kamenih blokova Keopsove piramide „mikrostrukturalno" drugačiji od materijala u kamenolomima s krečnjakom u Egiptu. Profesor Adrish Ganguly s Drexel Univerziteta i profesor Gilles Hug iz francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja su izazvali pravu buru među egiptolozima 2006. naučno potkrepljenim tvrdnjama u prilog radu dr. Josepha Davidovitsa o betonskim blokovima u drevnom Egiptu.
Da li s njima u vodu padaju i nagađanja da je milone tona blokova vuklo stotine hiljada robova? Proces gradnje piramida je očigledno bio jednostavniji, a logistika manje zahtjevna.
Ovim analizama se otvara put međunarodnom priznanju vještačkog karaktera kamenih blokova koji grade bosanske piramide? Stotine hiljada posjetilaca su se mogli uvjeriti da su vanjski zidovi Bosanske piramide Sunca građeni od betonskih blokova. Visoku kvalitetu betona su potvrdile tri domaće institucije: Građevinski institut iz Tuzle, Institut za materijale „Kemal Kapetanović" Univerziteta u Zenici i Institut za građevinarstvo Univerziteta u Sarajevu. Uz pomoć francuskih i ruskih naučnika dobit će se i validno objašnjenje procesa gradnje kamenih blokova na piramidama u Visokom.
(Naučna analiza akademika Khavroshkina na engleskom jeziku...)
Akademik Oleg Khavroshkin na Prvoj međunarodnoj naučnoj konferenciji
o Bosanskoj dolini piramida u Sarajevu, 25-30. august 2008. (www.icbp.ba)
Crvena piramida u Egiptu, visine 104m, stranice po 220m
Betonski blokovi Crvene piramide u Egiptu