Kada je Athumanunh prvi puta vidio taj čudnovati poklopac sarkofaga iz Pacalove grobnice, na prvi pogled nije zamijetio ništa što bi bilo neobično, osim što je izrađen vrlo pozorno i na sebi ima složene i lijepo uklesane slike mayanskih motiva. Nadalje, tu je mnoštvo simbola naočigled zbrkanih i razbacanih po cijelom poklopcu bez ikakvog reda i smisla, ali zorno se mogu uočiti i neki lako prepoznatljivi mayanski motivi. Mnogi su tumačili te motive, simbole, crteže i skice na razne i zanimljive načine. (Athumanunh je već prije spomenuo teoriju Ericha von Dänikena koja se Athumanunhu potajno i dopada, ali Athumanunh ne želi vjerovati u izvanzemaljski utjecaj na ljudsku prošlost, jer 'Ljudska je prošlost samo ljudska').
Dakle, Athumanunh je u prvom trenutku proučavanja i uočavanja crteža, motiva i simbola bio siguran da se tu doista radi o svakodnevnim mayanskim motivima, odnosno motivima koji prikazuju 'četiri' razdoblja mayanskih Sunaca.
No, Athumanunh nigdje nije pronašao neki motiv iz 'petog' razdoblja što je neshvatljivo.
Onda pak je Athumanunh pokušao s traženjem mayanskih zagrobnih motiva, odnosno s traženjem prizora iz pet mayanskih motiva raja.
Dakle, ako je središnji lik u sredini crteža predstavljao stanara groba (Pacala – po Athumanunhu) onda treba pronaći to zagrobno područje.
Cincalo (raj – po Athumanunhu) zapravo je domovina kukuruza, a pod nogama središnjeg lika neki su raspoznali sjemenke kukuruza. Po mitološkim pričama u Cincalo odlaze mayanske žene koje su umrle tijekom poroda i nalazi se na zapadu.
Nadalje, prema mitologiji Maya postoje još četiri raja. Raj naziva Tonatiuhcan nalazi se na istoku i istodobno je prebivalište boga Sunca Tonatiuha. U raj Tonatiuhcan odlaze ratnici poginuli tijekom bitke i žrtvovani ljudi.
Zatim slijedi raj naziva Tomoanchan u koji odlaze djeca umrla tijekom poroda, a doista mogu se raspoznati ta 'djeca Sunca' s tužno iskrivljenim ustima. U raju naziva Tomoanchan raste drvo života Ceiba (Mliječna staza – po Athumanunu) na kojem se nalazi 400 000 bradavica iz kojih sišu ta nesretno preminula djeca kako bi skupila snagu za ponovno rođenje.
Slijedeći raj naziva Tlalocan nalazi se u prebivalištu boga kiše Tlaloca koji tamo živi sa supružnicom Chalchiuihtlicom, bajnom kišovitom božicom vode. Na kraju peti raj je naziva Omeocan, a u njemu prebiva božanski par Ometeotl (po Athumanunhu oni su slični Adamu i Evi) koji je izrodio kod Maya sve bogove i ljude.
Dakle, sada je Athumanunh u maloj trilemi, jer je tri puta pomislio da je središnji lik s poklopca zapravo možda i žena (žena koja rađa i umire tijekom poroda, supružnica Tlaloca, bajna Chalchiuihtlica, ili pak možda ženska polovica božanskog para Ometeotla).
Iako je Athumanunh bio vrlo blizu u tom trenutku trileme nije se opet sjetio 'One sa suknjom od žada', odnosno Venere. Da, baš tako, Athumanunhu je odjednom sinulo da je to možda 'Ona sa suknjom od žada' jer nju je u mitološkim pričama Maya čuvalo 'Devet gospodara noći', a baš tih 'Devet gospodara noći' Athumanunh je odjednom ugledao na rubovima poklopca iz Palenque, dakao, sada su to bili kodovi koje Athumanunh tek treba objasniti.
No, o tomu drugi put, jer i ovo bi bilo dosta, a Athumanunh se sve više pribojava da prebrzo i prekomplicirano ulazi u tumačenje tajni i misterija drevnih Maya povezujući ih s mitološkim pričama, čudnim računima, a sada i kodovima.