TAJNI BIBLIJSKI KOD
Kao uvod u tumačenje simbolizma biblijske priče o Noinoj arci korisno je naglasiti da su kabalisti i rani tumači Biblije, davno prije nego što je Sigmund Freud u 19.st. započeo s psihoanalitičkim tumačenjem mitova i religija, već pročitali i protumačili biblijske priče na dvije različite razine. S jedne je strane postojala jasna i jednostavna svjetovna interpretacija priča, legendi, pustolovina i povijesnih činjenica povezanih s pojedincima ili junacima zaslužnima za iznimne i plemenite podvige kojima su pridana i religijska značenja. S druge je strane postojalo ezoteričko tumačenje koje se u početku prenosilo samo usmenim putem, i to isključivo upućenima u tajne.
To je drugo tumačenje Biblije, do kojeg se došlo korištenjem koda utemeljenog na hebrejskim slovima i brojkama, onima koji su ovladali tajnim jezikom omogućilo da odgonetnu iskaze i izdvoje činjenice koje su se odnosile na emocionalne čimbenike i elemente, duboko ukorijenjenu psihologiju, moral te urođene vrline i mane ljudske prirode. Suprotno onome u što se danas najčešće vjeruje, nije se radilo o tome da se tajni kod iskoristi za predviđanje neizbježnih katastrofalnih događaja, već za tumačenje podrijetla ljudskog roda, njegovih postignuća i razvoja. Značenje biblijskih prikaza stoga se često očituje ne samo kroz doslovno ili alegorijsko tumačenje tih tekstova koji ljude povezuju istim vjerovanjima, nego i kroz tajnovitija ezoterička i mistička tumačenja čiji je cilj samospoznaja. Drugim riječima, to suptilnije tumačenje biblijskih priča korištenjem kabalističkog koda omogućuje otkrivanje značenja koja će ljudima otvoriti put sa samospoznaji.
ŠTO PODRAZUMIJEVAMO POD POJMOM "ARKE"?
Za označavanje "arke" koriste se dvije različite hebrejske riječi, a svaka od njih prenosi drugo značenje. Prva je ahron ili aron, koja znači "arka" ili "škrinja" i odnosi se na zavjetni kovčeg u kojem su se nalazile dvije zavjetne ploče (poznatije kao Deset zapovijedi), koje je Bog dao Mojsiju i njegovom odabranom narodu. Tu je arku kralj Salomon na koncu smjestio u Jeruzalemski hram, no odande je nestala kada su babilonske vojske kralja Nabukodonosora 587.g.pr.Kr. uništile grad. Latinska riječ arca, od koje se razvila današnja riječ "arka", odnosila se na škrinju, kutiju ili riznicu. Ta se riječ nalazi i u korijenu engleske riječi "arcane" što znači "tajanstvena ili skrivena zagonetka". Riječju "arka" prevodila se i riječ tehab, koja se odnosila na Noinu arku. Na taj su suptilan način prevoditelji Biblije povezali Noinu arku i zavjetni kovčeg, simbole novoga saveza između Boga, Noe i njegovih potomaka.
Ta je veza opravdana i etimološki i simbolički. No ipak ne prenosi točno značenje hebrejske riječi tehab, koja na simboličkoj razini znači "sve stvorene životne energije". Dakle, prema tumačenju toga iskaza i uz primjenu tajnog kabalističkog koda, kada je Elohim (Bog) Nou upozorio na veliki potop i rekao mu da izgradi tehab, zapravo mu je rekao da u sebi skupi svu energiju, da shvati da je on zapravo spremnik za sve kreativne energije i kozmičke snage života na zemlji. Drugim riječima, savjetovao mu je da skupi svu raspoloživu snagu i energiju kako bi ih spasio od uništenja i smrti. U tom kontekstu, životinje iz arke predstavljaju iskonske i nagonske energije unutar svakoga od nas koje bismo trebali sačuvati i spasiti od sila uništenja koje nas okružuju sa svih strana.
Stvaranje i rođenje često proizlaze iz kaosa. Svaka nova prilika koja ukazuje na to da u životu upravo okrećemo novi list, da za sobom ostavljamo prošlost te gledamo ili ulazimo u budućnost, često je izvor tjeskobe. Preplavljuju nas emocije koje nismo uvijek u stanju nadzirati. Ipak, promjena je jedno od velikih načela života, koji se neprekidno mijenja i obnavlja, te se stoga toj stvarnosti moramo prepustiti. Kako bismo u životu prihvatili promjenu, odabrali novi smjer, ili prešli most, ne samo da se moramo čuvati vanjskih utjecaja koji nas sputavaju i zadržavaju u prošlosti, već i vrtloga osjećaja koji nas nastoje preplaviti, u kojima se možemo čak i utopiti.
Imamo li sve to na umu kada tumačimo mit o Noinoj arci, postaje posve očito da to nije tek povijesna ili religijska priča, već i iskaz vjekovnoga iskustva, briga koje su u jednakoj mjeri mučile naše pretke kao što muče i nas. Ta nas priča i danas mnogočemu može poučiti.
(D. Colin)