Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član Athumanunh

Upisao:

Athumanunh

OBJAVLJENO:

PROČITANO

1409

PUTA

OD 14.01.2018.

Mitološka bića – zmajevi opaka čudovišta ili vjerni čuvari

Mitološka bića – zmajevi opaka čudovišta ili vjerni čuvari
... rigaju vatru paklenu, baš poput suvremenog bacača plamena, spaljuju dvorce i gradove, a strašnim čeljustima, iz kojih opasno i krvoločno prijeti niz oštrih zubi, te kandžama strašnim, kidaju i uništavaju svakoga tko im se usudi suprotstaviti ... no, postoje i umiljati i dobroćudni, ali i oni se mogu razljutiti, pa postati nemilosrdni ...

Od pamtivijeka drevna kazivanja kroz mitove i legende pričaju priče o strašnim čudovištima što teroriziraju mnoga drevna kraljevstva sijući strah i nesreću gdje god bi se pojavili. Onda pak, na drugoj strani svijeta, u istočnim mitologijama, ta ista mitološka bića potpuno su bezopasna, veliki su prijatelji bogova i ljudi, te obično lete nebom u potrazi za oblacima koji donose blagotvorne i spasonosne kiše.

U nordijskim mitologijama pak su zmajevi uporni i vjerni čuvari groblja ratnika, ali i bogatih riznica. No, bilo kako da bilo, zmajevi kao mitološka bića javljaju se vrlo rano i kroz priče opet su slično opisivani: volovske uši, tigrovske noge, orlovske kandže, srneće rogove, devinu glavu, đavolske oči, zmijski vrat, pijetlov trup, riblje krljušti ...

Da li su zmajevi bili nekada stvarna bića, ili je opet svemu kriva ljudska mašta, opetovano je Athumanunhu teško odgovoriti. Naime, Athumanunh zna i vidio je na iskopinama reljefa koji su pronađeni u međuriječju rijeka Eufrata i Tigrisa, tamo gdje su nekada cvjetale sumeranska i babilonska kultura, na čuvenim Ishtarinim vratima vrlo neobičnu životinju označenu imenom 'sirrush'.

Dakle, radi se prikazu više od pet stotina životinja tadašnjeg vremena koje su prikazane na tom reljefu po zapovjedi kralja Nabukodonosora (Nabukadnezar), Athumanunh bi to nazvao 'okamenjeni zoološki vrt', ili možda 'kamena enciklopedija životinjskog carstva' i sve bi bilo sasvim normalno da se među tim 'stvarnim' životinjama tadašnjeg doba ne nalazi i ta vrlo neobična životinja koja ima gotovo ružnu, zmijsku glavu, snažan vrat i dugo tijelo, koje počiva na mišićavim šapama na prednjim i ptičjim kandžama na zadnjim nogama.

U prvom trenutku Athumanunhu je palo na pamet da je to možda neka 'izgubljena karika' s pterodaktilom (divovska životinja na prijelazu gmaza u pticu koja je živjela s pleziosaurosima – po Athumanunhu), jer sličnost je bila očita, pa možda je zbog mogućnosti leta preživio kataklizmu koja je uništila ostatak životinjskog svijeta toga doba, ali nema fosila, nema kostiju, pa zmaj ostaje i postaje enigma ...

Dobro, vratimo se mi onda priči o zmajevima nekim redom na samo Athumanunhu svojstven način. Dakle, prvi 'klasični' mitološki zmaj je Tifon, iz grčke mitologije, koji je bio gospodar vulkana i vjetrova, a detaljno ga je opisao Hesiod u 'Teogoniji' gdje ga prikazuje kao zmiju sa sto glava iz čijih bezbrojnih očiju izbijaju plamenovi, a iz čeljusti zastrašujući krici.

Nadalje, tu su podjednako opasne i zmajevima nalik, Hydra koja je živjela u nepreglednim baruštinama Lerne kraj legendarnog Argosa gdje je terorizirala prolaznike i žitelje, te Scyla koja pak je živjela u vodama sicilijanske obale gdje je napadala brodove i proždirala mornare.

Tako 'malo po malo' počinje priča o zmajevima kao mitološkim bićima koja su opisivana sa sedam glava, dvije ili četiri noge, koje su u pravilu završavale oštrim kandžama, krila kao kod šišmiša, dugo i zmijoliko tijelo, oštar i račvast jezik, te snažan ponekad i nazubljen rep, koji je djelovao poput ogromnog i opasnog koplja. Koža im je najčešće obložena neprobojnom krljušti, najčešće kao kod krokodila, ali ima legendi koje ova mitološka čudovišta opisuju i s neprobojnim krznom.

Najčešće zmajevi žive izvan naselja i gradova, u tajanstvenim i mračnim pećinama, ili pak u zagonetnim morskim i jezerskim dubinama. Vremenom krila zmajeva se mijenjaju i ponekad oni ne mogu letjeti, nego im krhka krila jedva omogućavaju kratke skokove i to samo naprijed-nazad! Tako zmajevi postaju čuvari neke tajne ili pak bajoslovnog blaga o kome uzaludno sanjaju razni avanturisti i lutalice.

Nastavak napišem drugi put kada ću pokušati napraviti i nekakvu podjelu zmajeva kroz mitologiju.

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U SIJEČNJU...

SIJEČANJ...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član iridairida

    dobro jutro magicusi, opet nam je malo došla zima, kod mene padaju krpe snijega...:-)

    10.01.2025. 08:44h
  • Član iridairida

    dragi moji, nadam se da vam je ova godina dobro krenula, ja imam prvi smrtni slučaj u široj obitelji ove godine...

    08.01.2025. 13:41h
  • Član iridairida

    Sretna Nova godina Magicusi...:-)

    01.01.2025. 11:22h
  • Član iridairida

    Hvala 2024 godini, od 2025 godine očekujemo više...:-)

    31.12.2024. 15:45h
  • Član bglavacbglavac

    Sretan ii blagoslovljen Božić dragi ljudi Lp

    25.12.2024. 08:44h
  • Član iridairida

    Sretan Božić svim ljudima dobre volje!

    25.12.2024. 08:01h
  • Član bglavacbglavac

    Badnjak je danas neka vam je srce ispunjeno ljubavlju za svu Božju djecu ovog svijeta. Lp

    24.12.2024. 07:48h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info

Mitološka bića – hipokamp 'morski konj' Mitološka bića – zmajevi čuvari bogatih riznica