Prema Grcima, na koje su pri stvaranju panteona olimpskih božanstava uvelike utjecali i mezopotamski mitovi, bog rata je Ares, koji je na bojnome polju davao sve od sebe, pa su vojnici, prije bitke, zazivali njegovu zaštitu. Aresa su stoga prikazivali kao snažnog čovjeka, ratnika spremnog za bitku, s oklopom i kacigom, s kopljem o pojasu, te mačem i štitom u rukama. Njegov divovski stas, kao i zastrašujući bojni poklič, u neprijatelja su ulijevali strah. Najčešće se borio bosonog, no posjedovao je i kočiju koju su vukla četiri odvažna konja. Uza sve to koristio se i uslugama četvorice konjanika, svoje djece-demona: Deimos (strah), Fobos (panika), Eris (razdor) i Enyo (rat). Osim što je oboružan kopljem, mačem i štitom, ponekad se prikazuje i kako vitla bakljom, simbolom snage koju su mu Grci pridali kao vodi, a njome pokazuje ili osvjetljava put prema pobjedi. Taj je simbol povezan s Ovnom, koji po potrebi igra i ulogu istraživača, poticatelja i vizionara.
Svi mitovi u kojima Ares igra ključnu ulogu ratnčke su naravi. No Aresa su također smatrali vatrenim i strastvenim ljubavnikom koji je ponekad bio i posesivan i nasilan. Astrolozi su stoga iz njegovih burnih, strastvenih i tajnih ljubavnih veza s Afroditom stoljećima izvlačiti najrazličitije zaključke o zodijačkoj vezi između Marsa i Venere.
I do današnjeg se dana simbol Marsa ili Aresa koristi kao simbol muškarca, a lik Venere ili Afrodite kao simbol žene. Iz ljubavne veze Aresa i Afrodite rodila se kći Harmonija, simbol sklada, sloge, umjerenosti, razumijevanja i mira. Kada se spoje naoko paradoksalne, no zapravo komplementarne odlike Marsa i Venere, rezultat je savršen sklad. Prema tome, valja upamtiti da svi, i muškarci i žene, posjeduju proturječne odlike Marsa i Venere koje se pojavljuju u njihovim astrološkim natalnim kartama, a koje je moguće spojiti u skladnu cjelinu.
(D. Colin)