Nefertum – bog plavog lotosa
Nefertum je bog koji je prema kozmogoniji Chemennuna izvorno smatran za obličje Atuma, odnosno mladog Atuma. Samo ime ovoga boga složenica je egipatskih riječi ('nefer' i 'tum') koje se mogu prevesti kao 'predivan Atum' ili 'savršen Atum'. Nefertum je rođen iz pupoljka plavoga lotosa koji je niknuo na 'praiskonskom otoku postanka' usred kaotičnih voda Nuna. Čim se rodio Nefertum je spoznao da je sam, pa ga je to rastužilo i on je gorko zaplakao, a od tih njegovih suza nastaju ljudi. Kada je stari bog Ra onemoćao i postao bolestan upravo bog Nefertum, njegov unuk, svakoga dana donosio mu je buket plavih lotosa (cvijet plavog lotosa sadrži svojstva narkotika) što je ublažavalo bolove onemoćalom Ra. Zapravo, taj cvijet plavog lotosa, iz kojeg se rodio Nefertum, drevni Egipćani rabili su ga za aroma-terapije. Nefertum je na prikazima drevnih Egipćana prikazan kao lijep mladić koji na glavi ima izdanak plavog lotosa iz kojeg se izdižu dva pera koja su povezana pojasevima božica Sekhment i Bastet. Zašto baš pojasevi ovih božica odgovor daje kozmogonija Mennefera po kojoj je božica Bastet majka boga Nefertuma, a božica Sekhment mu je teta. Nefertum se pojavljuje i tijekom procesa balzamiranja (mumificiranja) gdje poklanja božici Kebehut mirisni parfem kojeg njezin otac Anpu (Anubis) rabi tijekom tog procesa. Jedan odjeljak iz 'Knjige mrtvih' kazuje da će biti blagoslovljen onaj koji je poput Ra mirisao plavi lotos boga Nefertuma ('Ustani ti koji si nosnicama mirisao lotos Nefertuma i izađi na obzoru svakoga jutra …'). Tako bog Nefertum poprima i atribute boga koji pomaže rađanju Sunca, ali i ponovnom rođenju (uskrsnuću) umrlih ljudi.
Khepera – obličje boga Ra
Khepera (Skarabej) još je jedno od obličja boga Ra koje simbolizira stvaranje i preoblikovanja. Ime Khepera najvjerojatnije je nastalo od korijena drevne egipatske riječi 'kh p r' (stvoriti, pretvoriti se, preobličiti se). Najvjerojatnije je da su drevni Egipćani smatrali da insekt skarabej živi samo kao mužjak, (mužjaci i ženke izuzetno teško razlikuju), a čak se i podjednako brinu o jajima i ličinkama. Dakle, moguće je da su drevni Egipćani iz toga izveli vjerovanje da su ti kukci samostvoreni i da se razmnožavaju bespolno. Otuda najvjerojatnije i Atum sam stvara slijedeći naraštaj bogova (Šu i Tefnut). Tako se u mitologiji drevnih Egipćana može pronaći zapis da je prvi bog stvorio sebe samog i još jednog boga i božicu, pa se otuda Khepera još naziva i ocem bogova, a solarni bog uz kojeg se najčešće spominje, čak i uzima jedno od njegovih obličja, je upravo Ra. Na drevnim prikazima bog Khepera prikazan je u antropozoomorfnom obličju čovjeka s glavom koja je insekt skarabej, ali lako se pronađe i prikaz u antropomorfnom obličju čovjeka koji na glavi nosi insekta skarabeja.
Tatenen – bog vegetacije
Bog Tatenen bog je koji donosi plodan mulj nakon poplave rijeke Nil, a u kozmogoniji Chemennuna on simbolizira 'uzdignutu zemlju' koju su iz kaotičnih voda Nuna napravila prva božanstva drevnih Egipćana kako bi Stvoritelj (demijurg) imao kamo stati i mogao započeti sa stvaranjem Svijeta. Na prikazima drevnih Egipćana prikazivan je u antropomorfnom obličju kao čovjek sa zelenom kožom (simbol vegetacije) koji na glavi ima Atef krunu, odnosno njezinu inačicu Tjeni krunu (rogovi ovna dva pera i sunčani disk). Izuzetno lako i gotovo sigurno svi oni koji ne potraže hijeroglifske zapise pomiješat će ga s bogom Gebom (bog Zemlje), a u kozmogoniji Mennefera pak je on vrlo često opisan i kao bog Ptah, pa zatim Osiris, pa Sokar, pa čak i u kozmogoniji Abua kao bog Khnum, no, o tim aspektima bit će više riječi u tim kozmogonijama.