Kozmogonija Memfisa – bogovi Mennefer
Prema Memfiskoj kozmogoniji prastaro božanstvo koje je Stvoritelj sada je Ptah – bog otac svih bogova, a time i samog Atuma. Ptah, za razliku od Atuma, nije masturbirao, već je uz misao koja je nastala u njegovom srcu, te riječima koje je izgovorio kao Stvoritelj, a koje postaju stvarne, stvorio Svijet. Dakle, po drevnim Egipćanima svaka izgovorena riječ ima svoju posljedicu i vrlo je moćna, pa tako Ptah stvara Svijet iz svog srca služeći se tijekom toga jezikom, ustima i zubima (upravo ti Ptahovi organi predstavljaju duge bogove kreatore i Stvoriteljeve pomagače).
Ptah – božanski zanatlija kojem nema premca
Boga Ptaha drevni Egipćani su u svojim drevnim zapisima ponekad opisivali kao 'božanskog zanatliju' kojemu nije bilo premca među bogovima. Egipatska kozmogonija Mennefera (Memfis) u kojoj se spominje kult boga Ptaha, kult koji je mnogo stariji od povijesnog doba, navodi i da je bog Ptah bio značajan bog u gradu Menneferu mnogo prije nego je taj grad i postao prijestolnica ujedinjenog Egipta. Ptah pripada krugu solarnih (sunčanih) božanstava i preko svog sina Nefertuma personifikacija je mladog izlazećeg Sunca, a i značenje hijeroglifa koji se nalaze u imenu njegovom o tomu jasno govore. Korijen drevne egipatske riječi koja označava boga Ptaha je 'p t h' (biti otvoren, onaj koji započinje nešto), ili jednostavno 'otvarač', dakle, Ptah je taj koji otvara, ili započinje dan. No, Ptah nikada nije plovio Raovom Sunčevom barkom u kojoj su se nalazili Amun, Ra i Khepera. Ptah ima svoju barku u kojoj on plovi sam u nekoliko obličja. Najpoznatije obličje je obličje Ptah – Seker. Kako pak je Seker drevni egipatski bog tame (stanovnik tame) tako sada lako možemo prepoznati drevni naum Egipćana koji su jednostavno spojili 'božanskog zanatliju' i 'božanskog stanovnika' zagrobnog svijeta. Dakle, imamo boga koji je zapravo božanski zanatlija i klesar svega što postoji, pa u spoju sa Sekerom on oblikuje i tijela (mumije) u kojima će pokojnici dosegnuti vječnost. Ponekad bi drevni Egipćani Mennefer nazivali i 'Het – Ka – Ptah' (Kuća Ptahovog Ka), a veliki pogrebni kompleks nedaleko Memfisa nazvan je Saakara. Kao najvjerniji pomagač Ptaha pojavljuje se bog Khnum (kozmogonija Abua), bog koji je stvorio ljude i životinje na svom lončarskom kolu. Postoji još jedna veza boga Ptaha s još jednim drevnim božanstvom koje se naziva Tatenen (uzdignuta zemlja), no, ovdje, u kozmogoniji Mennefera, taj praiskonski otok na kojem stvara demiurg ne izdiže se iz voda Nuna, već iz same Zemlje. Opet je zorno vidljiv i razumljiv naum drevnih Egipćana, jer time nam oni poručuju da je demiurg biće koje je oduvijek postojalo, ali ovaj put probudilo se ispod zemlje i poželjelo stvoriti nešto dobro. Dva božanska (mitska) bića koja pomažu Ptahu su opet Hu (riječ) i Sia (božanska misao, znanje).
Hennu barka – barka boga Ptaha
Izgled Ptahove (Sekerove) barke, ili kako su je drevni Egipćani nazivali 'Hennu barka' bio je slijedeći: na pramcu se nalazila glava neke vrste gazele ili divokoze, a ponekad glava bika, ili pak samo rogovi. Na sredini barke postavljen je zatvoreni sarkofag na kojem je sokol sa zaštitnički raširenim krilima. U sarkofagu je mrtvo tijelo Sunca – Auf koje plovi noću Nebom da bi ujutro u obličju Ptah započelo dan.