Najstariji životinjski kultovi drevnog Egipta
Stočarski način života, u kojem su se i najvjerojatnije razvili životinjski kultovi drevnog Egipta, još i danas zauzimaju značajno kulturno obilježje nekih od naroda stočne Afrike. Naime, krava, čije mlijeko održava ljudske živote u negostoljubivim i škrtim krajevima Istočne Afrike, sasvim je prirodno i normalno smatrana i u drevnom Egiptu za 'majku čovječanstva'. No, uz tu majku morao je postojati i otac, pa su opet u svojim najranijim počecima mitologije drevni Egipćani imali bikove i ovnove s ponekad mračnim silama muškosti. Iako su ti najprimitivniji životinjski kultovi, koji su bili veoma važni u primitivnom seoskom društvu, kasnije sve više potiskivani u drugi plan ipak su opstali i održali se u tom zemljoradničkom društvo koje se nastavilo baviti i stočarstvom. Ti kultovi duboko su se ukorijenili u društvo drevnih Egipćana i postali sastavni dio egipatskog panteona, ali samoga načina života.
Hap (Apis) – obnovitelj života
Najpoznatiji bik iz životinjskih kultova koji su ostali zabilježeni u drevnoj egipatskoj mitologiji upravo je sveti bik Hap koji je utjelovljenje boga. Hap je bio božanski bik koji se štovao u gradu Menneferu (Memfis). Dok je bik bio živ štovao se kao utjelovljenje boga Ptaha, a kada bi umro (krepao) njegovo je tijelo mumificirano položeno u grobnicu i tada je on bio utjelovljenje boga Ozirisa. Na slikovnim prikazima drevnih Egipćana Hap je prikazivan u zoomorfnom obličju gdje među rogovima nosi sunčev disk u kojem je zmija 'ureus', a u hijeroglifskim zapisima spominje se kao 'Hap ankh', pa onda otuda i dolazi njegovo božansko svojstvo obnove života, ili kao 'obnovitelj života'. U kasnijem dobu (Ptolomejskom) bit će prikazivan u antropozoomorfnom obličju kao bog Aserhap (Serapis), a još kasnije kao sinkretički (hibridni) bog Serapis u antropomorfnom obličju.
Bakha (Bukis)
Drugi najpoznatiji bik iz drevnog Egipta imena Bakha štovao se u gradu Armant (Hermontis). Ime mu najvjerojatnije dolazi od složenice egipatskih riječi 'ba' (duša) i 'kha' (mrtvo tijelo). Dok je živio bio je utjelovljenje bogova Montua, Amuna i Raa, a kada bi uginuo tijelo bi mu mumificirali i položili bi ga u grobnicu, te je tada bio utjelovljenje boga Ozirisa. Prikazivan je u zoomorfnom obličju gdje između rogova nosi sunčev disk i krunu Shuti (dva pera božica Merti), a u antropozoomorfnom obličju kao čovjek s glavom bika, te već narečenim regalijama sunčevog diska i krune Shuti.
Kemwer (Mnevis)
Treći božanski bik iz mitologije drevnih Egipćana je nazvan Kemwer (Mnevis) što bi prevedeno značilo 'veliki crni', a štovao se u Anuu (Iunu) (Heliopolu). Najvjerojatnije mu je ime povezano s crnim plodnim muljem rijeke Nil, pa je zato i izabrani božanski Kemwer morao biti potpuno crne boje, a ako se nije mogao takav pronači onda ga je mijenjao bik čiste suprotnosti i morao je biti bijele boje. Dok je živio bio je smješten u području hrama, a svećenici su danonoćno pratili njegove pokrete i tumačili ih kao proročanstva. Prikazivan u zoomorfnom obličju između rogova nosi Atef krunu, a utjelovljenje je bogova Atuma i Raa, a nakon što ugine mumificirano tijelo polaže se u grobnicu i tada je utjelovljenje boga Ozirisa. Kasnije će ga drevni Egipćani povezati i sa svojim itifaličkim bogom Minom te ga nazivati i 'bik svoje majke'.