Amajlija uatjat (Horusovo oko)
Amajlija 'uatjat' (Horusovo oko) bila je također jedna od vrlo čestih amajlija drevnih Egipćana i izgleda da je bila u vrlo širokoj uporabi i to od najranijih vremena. Naime, postoje dvije vrste 'uatjata', jedno oko gleda lijevo, a drugo desno, a zajedno predstavljaju oba oka boga Horusa. U drevnim se tekstovima jedno opisuje kao bijelo, a drugo kao crno (jedno predstavlja Sunce, a drugo Mjesec, ili jedno je Ra, a drugo je Oziris). No, kada su drevni Egipćani nosili amajliju 'uatjat' željeli su da im on donese blagodat snage, krepkost, zaštitu i sigurnost, dobro zdravlje i sl. U religijskim tekstovima drevni Egipćani 'uatjat' ponekad nazovu i 'meh uatjat' (ispunjen uatjat) što pak se odnosi na Sunce u ljetnom solsticiju. U ljetnom solsticiju Sunce ima najmoćniju snagu, pa možda i odatle želja da amajlija 'meh uatjat' ima zadaću svom nositelju osigurati upravo takvu snagu i zdravlje. Amajlije 'uatjet' drevni Egipćani izrađivali su od zlata, srebra, granita, hematita, karnelija, porculana, lapislazulija, drveta … Kada pak se ova amajlija koristila za pokojnika postupak je bio slijedeći: oko koje gleda desno trebalo je izraditi od zlata (ili lapislazulija ako se nema zlato) i prinijeti mu darove tijekom ljetnog solsticija, a drugo oko koje gleda lijevo trebalo je izraditi od srebra (ili jaspisa ako se nema srebro) tijekom zimskog solsticija, te iznad nje izgovoriti posebne magijske riječi, a potom zapaliti dvanaest žrtvenika (četiri za Amun Ra, četiri za Horusove oči i četiri za bogove koji se spominju u magijskim riječima). Tako pripremljena amajlija 'uatjat' mogla se staviti na pokojnika bilo gdje i ona mu je trebala omogućiti da postane putnik na Raovoj barci 'milijuna godina'. Magijske riječi koje je pokojnik trebao izgovoriti kako bi mu amajlija 'uatjat' bila u pomoći bile su slijedeće:
'Bog Tot donese 'uatjat' i osnaži ga, o, Ra. Oluja mu veliki bol nanese, ali bog Tot ga osnaži i oporavi, te iz oluje izađe. Ja sam zdrav i on je zdrav …'
Amajliju 'uatjat' lako je zamijeniti s božicom Uatjet i okom Raovim, ali ako se pozorno motri lako se uoči da Raovo oko ima mali dodatak, a to je kraljevski 'ureus' (zmija kraljevska kobra simbol božice Uatjet. To oko (Raovo) zapravo je opasna božica Sekhmet (čista razorna sila Sunca) koja razara neprijateljeve Raove. U kombinaciji s kraljevskom kobrom i lešinarom Raovo oko predstavlja spoj Raa i drevnih božica Uatjet i Nekhebet. Nadalje, Horovo oko drevni Egipćani rabili su i tijekom matematičkih funkcija (razlomaka), no, o tomu više kada to dođe na red.