Amajlija lešinara (božanske majke)
Temeljna namjena amajlije lešinara bila je osigurati pokojniku zaštitu božice Izide (božanske majke), a izrađivala se od zlata u obličju lešinara koji raširenih krila lebdi u zraku, te u svakoj kandži drži simbol 'ankh'. Tu amajliju drevni Egipćani stavljali su oko vrata pokojnika na sam dan sahrane, a tekst koji je trebalo izgovoriti tom prilikom, da bi amajlija bila djelotvorna glasio je:
'Dolazi Izida i lebdi iznad grada. Luta okolo tražeći tajno boravište Horusa, a on se skriva u baruštinama papirusa. Podiže mu Izida ranjeno rame, jer on je član posade Raove barke i vlast nad cijelim Svijetom njemu je dosuđena. Hrabro je Horus ratovao i učinio da mu se djela pamte i sada se strah od njega širi i svi ga vide u strahopoštovanju. Štiti ga njegova majka, moćna gospodarica, što prenijela mu je moć svoju.'
Drevni Egipćani željeli su ovim tekstom, najvjerojatnije, prikazati svu majčinsku brigu što ju je Izida pokazala tijekom odgajanja i podizanja maloga Horusa vješto ga skrivajući u močvarnim zemljama Atumovim, ali i prikazati Horusov sukob sa Setom kojega je porazio uz moćnu pomoć majke svoje.
Nadalje, drevno ime božice Izide zapravo je Ast, a to je drevna egipatska riječ koja označava vladarsko prijestolje. Izida je jedna od drevnih egipatskih božica koja se najviše spominje u zapisima i pojavljuje u prikazima, a i jedna je od božica koja se nalazi u Velikom pautu Heliopola. Preuzima ona značajne osobine mnogih drugih egipatskih božica i vrlo je moćna na polju magije. Majka je Horusa mlađeg, kasnijeg zemaljskog božanstva, pravedna je, milostiva i dobrodušna, te je do kraja odana i vjerna svojem suprugu Asaru (Ozirisu), pa čak i nakon njegove smrti. Jedina je od svih drugih egipatskih božanstava koja zna tajno ime Raovo, a i jedino na njezinu zamolbu stala je 'barka od milijun godina'. Time je u potpunosti jasan naum drevnih Egipćana s ovom amajlijom kojom oni žele poticati rođenje, rast, razvoj i aktivnost, što su oni simbolizirali Izidinim likom i ona je za njih zapravo budućnost (ono što tek treba biti – rođenje).
Na kraju, netko bi vrlo lako mogao upasti u zamku drevnih Egipćana i zapitati se: 'Zar lešinarom, koji se hrani strvinama, simbolizirati majku?' Moram Vam skrenuti još jednom pozornost da su drevni Egipćani na život i smrt gledali kao na dvije strane postojanja koje se međusobno isključuju i negiraju jedna drugu. Upravo tako, samo na sebi svojstven način, drevni Egipćani izabrali su lešinara (Mw) za simbol majke. Naime, drevni Egipćani dobro su znali da se lešinar hrani mrtvim strvinama, ali oni su svoje simbole doživljavali i tumačili skroz drugačije od nas. Kako? Dakle, lešinar je drevnim Egipćanima bio transformator nezaustavljivog životnog tijeka, a to su (još uvijek) jedino žene (majke) koje rađaju djecu baštinike Svijeta. Drevni Egipćani, lijepo su to, na samo sebi svojstven način, povezali s lešinarom koji se hrani zemaljskim ostacima strvine (tijela), te tako zapravo omogućava obnovu života, ili rađanje novog života.