Menet i Mesektet – dnevna i noćna 'barka od milijun godina'
Dakle, borba između Raa i Apopa neprekidno traje, a uvijek završava pobjedom Raa. No, svake noći Ra mora doskočiti novim smicalicama i zasjedama koje mu priprema Apop. Kada svake večeri Raova barka 'Menet' doplovi do Zapadnih planina, (kod Zapadnih planina prema mitologiji drevnih Egipćana nalazi se ulaz u Duat – podzemni svijet), u trenutku kada Ra prelazi iz barke Menet u barku Mesektet u znak pozdrava oglase se pavijani (majmuni posvećeni bogu Totu). '… Ti si stvorio pavijane da pjevaju o tebi, da plešu oni ispred tebe i da ti uzvikuju pohvale …' Nakon toga Ra plovi podzemnim Nilom koji protječe kroz zemlju Amentet (zemlja mrtvih u kojoj vlada Oziris) i Raova barka prolazi kroz dvanaestero vrata (dvanaest noćnih sati). Upravo svih dvanaest vrata čuvaju strašne zmije i tu predstoji opasnost za Ra. Prema mitologiji u tim trenucima iz svojih grobnica izlaze duše mrtvih (ba) i pozdravljajući Raa na trenutak ponovno uživaju u toplini Sunca. '… slava tebi Ra! Tebe poštuju stanovnici Amenteta klanjaju ti se i hvale tebe koji ideš u miru. Raduju se oni kada ti donosiš svjetlost Ozirisu gospodaru vječnosti. Otvaraju se ponovno oči onih koji žive u Amentetu i puna su njihova srca radosti kada tebe ugledaju …' No, ponoć brzo prolazi i približava se trenutak strašne bitke koju će zapodjenuti Ra i Apop. Apop ispija svu vodu podzemnog Nila u namjeri da spriječi daljnju Raovu plovidbu. Sada se pojavljuje druga zmija, strašna Raova zaštitnica, zmija Mehen, pojavljuju se i neustrašivi Raovi mornari s noževima u rukama, a pojavljuje se i 'Velika Devetka' (paut boga Ra), svi naoružani kopljima i harpunima. Žestoko udaraju na Apopa i bodu ga svojim kopljima, harpunima i noževima u sve pregibe njegove, sve do trenutka kada ne isteče sva voda koju je on popio i ne omogući se daljnja plovidba Raove barke Mesektet. '… velika zmija Mehen na čelu tvom rasijeca kičmu Apopu strašnom i pobjeđuje ga, napada ga Izida veličanstvena i pobjeđuje ga, napada ga i Neftida šutljiva i ranjava ga, pogađa ga Tot tri puta veličanstveni i obara ga. Silno se bori 'Devetka' s njim, a onda stiže i Horus sa ratnicima svojim u čijim su rukama noževi …' Na kraju Apop popušta i Raova barka kroz Istočne planine natrag se uzdiže na Nebo. '… snažan je Ra, slab je Apofis, postoji Ra, nema tebe Apope …' Vrata horizonta širom se otvaraju, a Ra se umiva u jezeru na poljima Iaru i odijeva on svoju crvenu odjeću (koju mu dodaje božica Kebehut (jutarnja svježina, kćer Anubisova), te svečano prelazi u barku Menet.
Apop – dvostruki zlikovac
Apop, zakleti neprijatelj boga Ra, imao je mnoga obličja, a samim time i mnoga imena. Evo nekih od tih imena: Tutu (dvostruki zlikovac), Hau – hra (lice okrenuto unatrag), Hemhemti (rikač), Ketu (zločinac), Amam (gutač), Saatet – ta (mračitelj Zemlje), Iubani, Hermuti, Karuememti, Unti, Hesef – hra, Sehem – hra, Hak – ab, Nai, Uai, Beteshu, Harebutu … i još mnoga, mnoga druga strašna imena kojima su drevni Egipćani nazivali nevolju, zlo, bolest, nesreću … Ovoga 'đavola' koji se krio u gromu, oluji, kiši, magli, oblaku … i koji je podmuklo vrebao 'barku od milijun godina' odlučno bi napala i borila se s njim četiri snažna mornara iz Raove božanske posade. U posadi Raove barke su Mahaf – vješti božanski kormilar koji je znalački upravljao Raovom barkom, Sia – um (biće percepcije, biće koji opaža i shvaća), Shai – sudbina (biće sudbine), Hu (božanska Riječ) i najopasniji i najsnažniji među njima božanski ratnik i istinski branitelj Mehen – zaštitnik Sunčeve barke (zamijenio je Seta na pramcu barke).
Mehen – zaštitnik Sunčeve barke
Ispred njega išao je Uapuat strašni ratnik 'otvarač putova' u obličju čovjeka s glavom psa. Zmijski ratnik ništa manje opasan ponosno i hrabro stajao je na pramcu Raove barke. U opasnim noćnim satima po Ra hrabro se Mehen upuštao u okršaj sa strašnom zmijom Mraka i Tame, Apopom, te na sebe primao njegove udarce dok ne bi pristigli ostali iz posade barke. (pored Raove božanske 'Devetke' u pomoć mu priskaču i božica Mafdet 'ratnica u obličju Risa', pa Serekh 'ratnica u obličju škorpiona sestra Mafdet', stizala bi tada i božanska 'Devetka' sve dok se napokon ne bi pojavio Horus Behdetski (Krilati Horus) sa silnom vojskom božanskih ratnika. No, dobro to je već druga priča. Mehen je na pramcu Raove barke zamijenio Seta veličanstvenog noćnog ratnika koji je zastranio i bio izbačen iz Raove barke.
Mahaf – kormilar Sunčane barke
Mahaf pripada mitskim bićima koje su drevni Egipćani nazivali ahaui (ahaui – su mitološka bića slično anđelu, jer nisu demoni i nisu bogovi) i pripadnik je posade 'barke od milijun godina' (Sunčana barka kojom plovi moćni Ra). Pored Mahafa koji je božanski kormilar i upravlja vrlo oprezno i vrlo vješto Raovom barkom u njoj se još nalaze ahaui Shai (Sudbina), Sia (božanski Um), Hu (božanska Riječ) i Mehen (opasan ratnik branitelj pramca Raove barke). O ahuima drevnih Egipćana Athumanunh će napisati tijekom slijedećih dana. Dakle, teško da je moguće zamijeniti Mahafa s nekim od drugih mitoloških bića drevnih Egipćana.
Ahaui – posada Raove barke
Pored ahauia (mitoloških bića) Shai (Sudbina), Sia (božanski Um) i Hu (božanska Riječ), te Mahafa, pa uz Mehena sa pramca i Uapuata koji je ispred Raove barke ovoj skupini mitoloških ahauia ponekad se pridružuje i jedno žensko mitološko biće (henememet – duhovi koji pripadaju solarnom krugu božanstava) imena Hiket (magija), no, o njoj više kada na red opet dođu ženska božanstva i obličja u mitologiji drevnih Egipćana.