Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
879
OD 14.01.2018.PUTA
Dvanaest noćnih sati - Šesti noćni sat – ponoćna misterija
Nigdje, ni u jednom opasnom noćnom satu drevnih Egipćana nije jasnija bila slika koja prikazuje sintezu egipatskih magije, religije i duhovnosti, kao u ovom šestom satu kad i nastupa ponoć.
Kakvu je pak priču Athumanunhu ispričao šesti stražar imena Semati i kako je on pokušao Athumanunhu objasniti sintezu egipatskih magije, religije i duhovnosti čitajte sada pozorno:
Atum je bio drevno božanstvo drevnih Egipćana, a smatran je obličjem boga Ra, boga solarnog kulta drevnih Egipćana, boga Sunca. Ime Atuma izvedeno je iz korijena egipatske riječi 't m m' (tumm – po Athumanunhu) što znači savršen, cjelovit, potpun. Riječ 'savršen' po Athumanunhu u potpunosti odgovara Atumovoj ulozi Stvoritelja Svijeta.
Kako je Atum uvijek prikazivan u ljudskom aspektu, ljudskom obličju, pa je tako njegovo obličje jedno od najstarijih antropomorfnih prikaza drevnih egipatskih božanstava. Njegovo ljudsko obličje, (promišlja Athumanunh na samo njemu svojstven način), možda je prvi pokušaj drevnih Egipćana da se zoomorfno obličje Raa zamjeni antropomorfnim i tako se započne stvaranje koncepta Boga koji je svemogući i nepojmljiv. Atum je otac čovječanstva za drevne Egipćane. Dakle, Atum je poistovjećen s Ra, a Ra je Atum kada zalazi. Athumanunh će Atuma opisati kao starca koji hoda sa štapom, ima krunu Peshent na glavi i drži znak ankh u ruci. Božica koju će Athumanunh pripisati Atumu je Iusaset (iusas – učini Atum sebi zadovoljstvo – po Athumanunhu), zapravo sjena boga Atuma, božica koja je rodila Shu i Tefnut (ako se Athumanunh prikloni onima koji ipak nisu mogli prihvatiti Atumuvu biseksualnost).
Amun je također je jedno od obličja boga Raa, a ime mu je izvedeno iz korijena egipatske riječi 'a m n' (amun – po Athumanunhu) što znači skriven, nevidljiv. Riječ 'skriven' označava da je on skriven i od bogova i od ljudi, čak mu je i ime skriveno i obličja njegova su nevidljiva. No, kasnije će drevni Egipćani ime Amun izvesti iz korijena riječi 'm n' (mun – po Athumanunhu) što pak znači vječan. Amun na glavi ima krunu koju Athumanunh raspoznaje kao zlatnu krunu Shuti, ima ljudsko obličje i sasvim je sigurno da su drevni Egipćani željeli da što više nalikuje faraonu.
Dakle, Amun je kultni faraonski bog Ra. Zapravo, Amun je jedan od osam 'praelementa', odnosno jedan od osmorice božanstava iz 'ogdoade' koja je stvorila Svijet, odnosno uskomešala vode Nuna. No, tada Amunu treba pridružiti božicu Amunet, a o tome će Athumanunh pisati kasnije kada bude pisao o 'ogdoadi'.
Ra je bog Sunca, a riječ 'ra' na drevnom egipatskom doista i znači Sunce. Ra prikazan u obličju čovjeka koji ima glavu sokola, dakle, treći oblik prikazivanja drevnih egipatskih božanstava. Ra na glavi ima sunčani disk (ureus – po Athumanunhu) koji štiti kraljevska kobra koja se zaštitnički omotala oko sunčeva diska. Rau se ponekad može pridružiti božica družica imena Rait.
Dakle, prva tri obličja jednog te istog božanstva Athumanunh je predočio, a sada idemo dalje. Ne! Noć je poprimila čarobnu moć i Athumanunh ide na svoja koračanja kroz snove što poklonit će mu Zvijezde koje su načičkale plavetni nebeski svod, a pisanje će Athumanunh nastaviti jednom drugom prilikom u sedmom noćnom satu.