Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
876
OD 14.01.2018.PUTA
Dvanaest noćnih sati - Osmi noćni sat – obnova snage Svijetla i Sunca
U posljednjim noćnim satima prolaska kroz Amduat Ra vraća svoje božanske moći, a vojska Dobroga sve je snažnija, sve više drevnih egipatskih božanstava grupira se oko 'barke milijuna godina' i svojim moćima i magijom štiti tu barku Svijetlosti. Zlo i Apep pogođeni su snagom oružja i moći Dobroga, a sve nade Zla i Apepa da zaustavi Raovu preobrazbu i izlazak Sunca do sada su propale. No, sada na scenu stupa Set zločesti kojeg prati silna vojska duhova i mitoloških bića Zla.
Duat Ozirisov je potpuno na strani Ra, sve više mrtvih duša (oni koji znaju potrebite magijske riječi – hekau – i sahranjeni su uz odgovarajuće obrede, mogu se ukrcati na Amunovu barku i moći će uskrsnuti – krenuti na put preobražaja i vječnog postojanja) koje obasjane svjetlošću Raovom ustaju i tegle 'barku milijuna godina' prema Istočnim planinama i poljima Iaru gdje će se roditi novo Sunce (tamo će Ra preći iz barke 'mesektet' u barku 'menet'.
Dakle, Set, taj nevjerojatni noćni lovac, oličenje Zla, jedini još može pomoći Apepu da zaustavi 'barku milijuna godina'. Evo onda i priče stražara osmih vrata osmog noćnog sata imena Khutchetef:
Horus – božansko lice Neba
U davna, daleka i zaboravljena vremena, onda kada je Ra bio mlad, spominje su davno prije 'Tekstova piramida' još jedno sunčano božanstvo. To je Horus – ur (Horus stariji) sin Raov čiji je simbol ptica sokol. Drevnim je Egipćanima sokol bio najstarije živo biće koje je simboliziralo božanstvo. Bio je sokol duh nebeskih visina i predstavljao je personifikaciju koje je stvorilo i samo Nebo (Nuu). Izgleda da je jako davno prije došlo do neke greške u predstavljanju značenja imena Horus koje dolazi iz korijena riječi hr. Naime, ako se ubaci e onda je to her – ono što je iznad, a ako se doda a onda imamo hra – lice. Baš u 'Tekstovima piramida' spominje se Horus kao lice Neba, a četiri njegova sina podupiru Nebo i predstavljaju četiri strane svijeta. Tu se spominju i dva Horusova oka, Sunce i Mjesec, koji se nalaze na licu Neba. Mnoga Horusova obličja (Horus – Merti, Horus – Nubti, Horus – Hent – Hat, Horus – Hent – Hat – An – Maa, Horus – Khuti, Horus – Hekenuu, Horus – Behuti, Horus – Sam – Taui …) povezivana su sa Raom, Atumom, a najpoznatiji spomenik izrađen njemu u čast je drevna i misteriozna sfinga u dolini Gize. No, Horus pod imenom i u obličju Horus – Behuti zapravo je prvi koji se sukobio s zlim Setom koji je podigao vojsku pobunjenika protiv Raa u ono doba kada je Ra bio još kralj Egipta. Kasnije su opet drevni Egipćani ovaj sukob pripisali Ozirisovom sinu Horusu – p – Khartu (Horusu mlađem. Tako su opet stari mitovi ostali sačuvani i mogli su dobiti nove oblike.
Horus – obličje 'Heru – ur'
Horus u obličju Heruura zapravo je Horus stariji, brat Ozirisov i Setov, ujak Horusu mlađem. Ovaj Horus potječe iz doba kada je Egipat bio još razjedinjen i podijeljen na Gornji i Donji Egipat. Borbe za ujedinjenje opisuju se kao borbe između vojske Horusa i Seta. Dakle, Horus je na čelu vojske Sjevernog (Donjeg) Egipta, a Set je na čelu vojske Južnog (Gornjeg) Egipta. Okolnosti pod kojima su se borbe vodile nisu baš kristalno jasne, pa je izgleda pobjeđivala na trenutak jedna, a onda opet druga strana. Horus se prikazuje u odjeći faraona i kao najstariji sin boga Ra, Horus je dobri bog i gospodar 'Nebtaui' (Dviju zemlji), pa tu onda on poprima i obličje 'Heru – neb taui' . U tom mitu pobunjenike protiv Ra predvodi Set (opet oličenje zloće), a baš u tim mitološkim pričama Setova vojska sastoji se od ratnika u obličju strašnih krokodila, nilskih konja i zmija (koje će kasnije postati legije 'Sebau' u Duatu), koji su općenito i vjekovni neprijatelji boga Ra. (Otuda i ona kasnija tvrdnja da su faraonovi neprijatelji zapravo i neprijatelji boga Ra) Sve je to posljedica toga što su drevni Egipćani lako prenosili sukobe i nesporazume drevnih vladara u svoju mitologiju, te ih jednostavno predstavili kao sukobe bogova.
Horus – krilati sunčani disk
U ona davna vremena kada je vladao faraon pravednik, bog Ra, faraonova vojska pratila je faraona u ratnom pohodu u Uauatu (Nubiji). Odjednom usred ratnih zbivanja faraon je obaviješten da se u Egiptu kuje zavjera protiv njega. (Ovdje u ovoj mitološkoj priči drevni Egipćani faraona predstavljaju u obličju boga Raa) Dakle, faraon u obličju boga Raa zapovjedio je Horusu krilatom (Heru – behdeti) da zapodjene bitku s Raovim protivnicima koji kuju zavjeru u zemlji (Nebo) dok njega nema. Mladi i moćni ratnik Horus uzeo je obličje krilatog sunčanog diska, te se svom silinom spustio na protivnike Raove. Raovi protivnici u strahu su pobjegli pretvorivši se u nilske konje i krokodile, te podmuklo čekali u mraku Duata prolaz Raove 'barke od milijun godina'. Pravedni Raovi mornari (henememet) odmah su se upustili u bitku za obranu Raove 'barke od milijun godina' i hrabro se držali sve do pojave 'Horusa behdetia' s njegovom moćnom vojskom. Horus se hrabro i odvažno upustio u bitku i gađao protivnike Raove harpunima. No, ovaj puta Horus proganja neprijatelje Raove diljem cijelog Egipta i razračunava se s njima u tisućama bitaka. Nakon što je Horus, uhitio i svezao vođu pobunjenika i zloćudnih sila (Set), Ra je zapovjedio da se u čast Horusa na sve ulaze u hramove svih božanstava mora smjestiti krilati sunčev kolut koji ih je štitio od svih neprijatelja. Ponekad iznad faraona Horus lebdi u obličju sokola, te u kandžama drži mlatilo, kao simbol kraljevskog dostojanstva u jednoj i prsten vječnosti (shenu) u drugoj. Ovog ponosnog boga i veličanstvenog ratnika drevni su Egipćani prikazivali kao čovjeka sa sokolovom glavom na kojoj se nalazila dvostruka kruna (ureus) Gornjeg i Donjeg Egipta. Tako je na kraju i sam Ra poistovjećen s Horusom, pa se na kraju vjerovalo da je svaki faraon zapravo živi Horus koji će nakon smrti postati Ra.