Izmaštano Athumanunhovo pismo Alanđana nazvao sam Fabalanica Alandica te se ono sastoji od 25 slovoznaka i 5 samoslova (athu. 'slovoznak' je oznaka slova, a 'samoslov' pak je slovo samoglasnik). Athumanunhovu Fabalanicu nemoguće je čitati bez 'kodirane tablice' i samog načina pisanja.
Naime, iako postoji 25 slovoznaka plus 5 samoslova koji odgovaraju slovima poznate abecede (alfabeta) način njihovog pisanja osmislio je Athumanunh, a to pak je odmah sinonim za nekakvu 'zagonetku' koju je gotovo nemoguće riješiti bez 'kodirane tablice' (ista neće biti predmet pisanja i objašnjavanja jer ona je ipak klasificirana kao 'TAJNA', a tajne se nikada ne ispovijedaju i otkrivaju, jer tada više ne bi bile tajne ...).
Slijedeće što je značajno kod Fabalanice su 'slovožigovi' s kojima ste se već susreli tijekom Pričoslovlja i oni će biti opisivani i objašnjavani za razliku od Fabalanice.
Zašto je Fabalanica Alandica 'teška' za objašnjenje? Naime, 'problem ili tajna' je u 'skuposlovu' (athu. skuposlov je zapravo 'slog' sastavljen od 'samoslova i slovoznaka') te u Alandici ima pet različitih skuposlova za svaki par samoslova i slovoznaka ...!
Kako to zapravo izgleda (prikazano je djelomično na slici i to je jedini primjer gdje će vam Athumanunh 'najbliže' dati pristup 'kodiranoj tablici'). Dakle, DI - VA - NA, skuposlovi VA i NA imat će samoslova V i N prikazane na jedan način, dok će skuposlovi LAN i EL kod A - LAN - TA - EL, prikazati slovoznak L na dva načina (u istoj riječi).
Athumanunhov 'orijentir' vam je tu! Od samoslova zavisi kako će biti ispisan/prikazan slovoznak! Tako zapravo Fabula Alandica ima čak 125 slovoznaka (5 samoslova pomnožite s 25 slovoznaka) ...
Naravno, na kraju za one koji traže poveznicu Fabalanice Alandice s nečim već postojećim: vrlo jednostavno, Athumanunh je do slovoznaka došao kombinacijom glagoljice i abecede, a slovožigove pak je kombinirao sa hijeroglifima, piktogramima i glifovima, naravno, na samo sebi svojstven način.