Riječ »ezoterizam« potiče od grčke riječi eisothed (bukvalno: »ja činim da uđe«), i značenje termina se odmah javlja iz njegove etimologije:
»Učiniti da uđe, to znači otvoriti vrata, ; simbolično, to znači otkrivanje jedne tajne i ponuditi ljudima koji se nalaze izvana da uđu unutar te skrivene istine, tajnog smisla.
U stvari, sva ova značenja su sadržana u ovoj riječi koja točno znači tajna doktrina, objašnjenje otkrivenog svijeta jednom skupu odabranom, izoliranom od vanjskog svijeta i od mase, i to vrlo često na način od usta do ušiju«
(Z. Marke-Rivier).
1.Vidjeli smo da inicijacija nije samo po sebi spoznaja, i da se različite »Misterije« nikada nisu osnivale na dogmatsko izlaganje neke doktrine već na seriji obreda i postupaka namijenjenih da pruže pojedincu osjećanje smrti praćeno uskrsnućem, jedno »novo rađanje«.
Ipak se može naći, kroz čudesnu plastičnost simbola koji su se upotrebljavali u raznolikim ritualima, obredima i tehnikama, svetim legendama i inicijatičkim predstavama, čitav jedan niz tema koje su u osnovi obreda i iskušenja u većini Misterija, razumljive po sebi, varijabilne mada međusobno veoma bliske, i od kojih se može sačiniti neka vrsta fenomenologije.
Ono što se, prilikom prijema kandidata, lako dade zapaziti, su inicijacije koje počinju »putovanjem« kroz tminu u toku koga se, pred očima kandidata odigravaju užasavajuće scene, on se stavlja na različita iskušenja, sa ciljem da mu se dočara osjećaj da umire.
»Duša, u smrtnom času, govorio je već Plutarh, ima isti osjećaj kao oni koji su posvećeni u velike Misterije.
To su najprije nasumične trake, mučni obrati, zabrinjavajući i beskrajni hod kroz tminu.
Zatim, prije kraja, užas je pri vrhuncu: jeza, drhtaj, hladan znoj, strava.«
Osjećaj smrti je postignut manje više brutalnim metodama, krajnje različitim sredstvima; ali ona uvijek postoji.
Nju skoro neposredno slijedi jedan uspon ka svetosti, nagla iluminacija; kao što isto tako kaže Plutarh »ali potom se neka divotna svetost pruža pogledu, prelazi se u čista mjesta na livade gdje se čuju glasovi i gdje se igra; svete riječi i božanska priviđenja inspiriraju religiozno poštovanje.
Tada čovjek, od tog časa savršen i posvećen u tajnu, oslobođen stege, šeta, slavi Misterije...«
Ova osnovna shema (»silazak« potom »uspon«) izražena je uz pomoć različitih ali analognih simbola, može se primijeniti na veliki broj mitova i vjerovanja.
U radovima P. Gordona i G. Persigua nalazimo na značajne pokušaje za traženjem posljednjeg značenja inicijatičkog procesa; evo dvaju komplementarnih interpretacija: faze Inicijacije simbolično bi reproducirale faze kozmogonijskog procesa (rađanje svijeta), organizacija kaosa pomoću Svetosti; to bi bila neka vrsta fiktivne regeneracije bića, od ponovne integracije u prednosti koja je čovječanstvo izgubilo Adamovim padom:
Inicijacijom bi »posvećeni« bili ponovno stavljeni u željene uslove kako bi dostigli savršeno Saznanje...
Kompletna inicijacija bi istovremeno bila prema Z. Persiguu:
- Pročišćenje bića, koje »umire« za svoje svjetovne želje da bi postalo savršeno stvorenje: to je »Veliko duhovno Djelo« alkemičara.
- Iluminacija (Prosvjetljenje), koje pruža način ponovnog pronalaženja »Izgubljene Riječi«, dostizanje do Saznanja koje su naši preci izgubili.
- Simbolična reintegracija u privilegije koje je jedinka imala prije pada.
2. Ako svaka od raznolikih formi inicijacije pruža interpretaciju drugačiju od sheme pad-uspon, smrt-uskrsnuće, postoji jedna tema po kojoj se svi slažu: to je tema Izgubljene Mudrosti:
»Odrazi Saznanja, piše Z. Persigu, blistaju u srcima ljudi ali u obliku razbijenog ogledala, čija deformacija se povećava zbog toga što se svaki od tih razbijenih djelića uzima kao jedna cjelina«.
Otud potiče mnogo puta izražavana ideja o Tajnoj tradiciji predavanoj u naslijeđe različitim epohama i u različitim oblicima čitavoj seriji sukcesivnih Otkrovenja, na takav način da bi sve religije poticale, u osnovi, od istog Izvora..
- U naše vrijeme je osobito Rene Genon razvio ovu antičku koncepciju, po kojoj je ezoterizam nešto što je prethodilo religiju:
»Čak tu, piše on, gdje je ezoterizam uzima za podršku, kao način izražavanja i realizacije, ne čini ništa drugo nego je stvarno vezuje za svoje načelo, i on u stvari predstavlja, u odnosu na nju, Tradiciju koja je prethodila sve vanjske posebne forme, religiozne ili druge.«
Potreba pozivanja na krajnje starinsku tradiciju — shvaćenu kao prethodnu u odnosu na svijet u kome živimo — zajednička je svim ezoterizmima, pa se otuda javlja problem »inicijatičke veze«, svaki skup je pokušao da dokaže svoju basnoslovnu starodrevnost zahvaljujući ideji jednog redovnog i neprekidnog redoslijeda pobornika, koji čine neku vrstu niza.
(Usporediti brigu kršćanskih Crkava da uspostave »apostolski redoslijed« svojih namjesnika).
Tom »horizontalnom« prenošenju u vremenu putem čuvanja prvobitnog naslijeđa kroz naizmjenične stadije čovječanstva, neki dodaju »vertikalno«, izvanvremensko prenošenje, to jest od »nad - humanog« do ljudskog.
Ta ideja Crkve »nevidljive« i skrivene od neposvećenih nosioca tradicije, ponovo se nalazi kod pobornika bratstva Ruža-Križ XVII vijeka i kod mnogih drugih suvremenika, kao što je R. Genon, koji razvija ideju »duhovnih centara«, koji su sami vezani »za jedan uzvišeni centar koji sačinjava nepromjenljivo skladište prvobitne tradicije«
3. Pri svetosti onoga što im je njihova inicijacija sugerirala, mnogi pripadnici tajnih društava razvili su filozofsko-religiozne sisteme, u kojima se nalaze iste osnovne ideje:
- Kao svi okulisti, mislioci ove vrste mučili su se problemima najtežim za poimanje:
Zašto ima nečega prije ničega?
Kako je sijet stvoren?
Zašto postojimo?
Zašto zlo vlada ovdje dolje na zemlji?
Kakva će biti sudbina čovjeka i svijeta?...
Od početka, čovjek je želio da upozna uzroke svog porijekla, cilj – postojanja.
nastavlja se…