RELIGIJE I MISTERIJA U ANTICI
I. - Egipat
Ono što nas ovdje zanima, to je inicijatički vid egipatske religije, kulturni ezoterizam i njegove Misterije, koje uostalom ne možemo razjasniti u potpunosti: u egipatskoj religiji ostaju još nerasvijetljene točke.
1. Egipatska religija, ezoterična religija.
Slobodno se može tvrditi: egipatska religija je bila ezoterična religija u pravom smislu riječi, čiji su obredi, bar većinom, bili skriveni od pogleda naroda.
Egipatski hram je bio nešto sasvim drugo od moderne crkve, koja je za svakoga otvorena, čak i za nevjernike: »svjetovnjaci«, svi oni koji nisu bili dio svećeničkog reda nisu mogli da kroče nogom u svetište boga ili boginje.
Poslije javnog Dvorišta, dolazila je jedna Sala koju su pridržavali mnogi stupovi (otuda potječe ime »hipostilna sala«, što doslovno znači: »pod stupovima«).
Ovaj dio Hrama, gdje su vjernici polagali svoje darove bogu, bio je pristupačan pod izvjesnim uvjetima
Plan jednog egipatskog hrama
Naposljetku, dolazilo je svetilište, gdje su jedino svećenici imali pristupa:
Svećenički staleži su bili jedini koji su predavali obrede, simbole i doktrine religije.
2. Rituali inicijacije: ozirski mit.
Čitav jedan ritual krajnje kompliciran odvijao se u svetištima, posvećen najčešće jednom centralnom mitu:
Ozirisovoj legendi, čija smrt i uskrsnuće simboliziraju ritam godišnjih doba.
Oziris bog-čovjek i njegova sestra-supruga Izis (Izida), bila su dva najpopularnija božanstva starog Egipta i njihov se kult, posebno kult boginje Izis, proširio, kasnije, po čitavom području Mediterana.
Zapravo su oko Ozirisovog mita, koga je ubio i raskomadao njegov brat Set, pa je zatim vraćen iz mrtvih zahvaljujući magijskim moćima njegove žene Izis, bila usmjerena većina obreda inicijacije.
Oziris, taj bog koji umire i uskrsava, inkarnirao je u isto vrijeme:
- vegetaciju, koja truli u zemlji pa se ponovo rađa u proljeće;
- Sunce, koje izgleda kao da nestaje i ponovo se rađa narednog jutra;
- boga koji je osvojio besmrtnost i, kao takav, sudi ljudima poslije njihove smrti.
Upravo je njega posvećeni trebalo da uzme za primjer:
- poslije smrti čovjek je mogao da »postane drugi Oziris«, da dostigne, kao taj bog, vječno postojanje;
- ali posvećeni je mogao, još za života, da se svrstava u red bogova, da simbolično umre kako bi se ponovo rodio u božanskom postojanju.
»Umrijeti da bismo se ponovo rodili«, takva je bila lekcija koju je izlagao ozirski mit.
Legenda je bila stavljena u akciju po svetištima, u toku tajnih obreda gdje su članovi svećeničke hijerarhije bili učesnici u čitavoj jednoj seriji simboličnih prizora, namijenjenih da dočaraju posvećenom licu osjećaj umiranja i potom ponovnog rađanja u jednom neopisivom postojanju.
U rimskom dobu, inicijatička iskušenja bila su impoznantno priređivana, što nam otkriva Apulej:
»Približih se granicama preminuća, kaže nam on; stupih nogom na Prozerpinin prag (to jest prag smrti), i vratih se odatle prolazeći kroz sve elemente; usred noći, vidjeh kako sije sunce svojim blistavim sjajem; približih se bogovima pakla, bogovima neba; promatrao sam ih licem u lice, obožavao sam ih izbliza.«
3. Simbolizam i Doktrine.
Egipatska simbolika je još nedovoljno poznata, i pored mnogobrojnih radova egiptologa.
Mi ne možemo uzeti u razmatranje sve čudne ambleme koji se sreću u egipatskim hramovima.
Navedimo samo simbole koji se najčešće dovode u vezu sa figurativnim predstavljanjem boginje Izis: rogovi, globus, krčag, polumjesec, dijete koje ona doji, odora koja doseže do peta, barka, srp i Ankh, križ s drškom, čije značenje je i dalje misteriozno; evo ipak interpretacije koju o njemu daje okultista Anel:
»To je simbol vječnog života, životni tok koji se zrakasto širi pomoću Načela što silazi na površinu (na pasivnost koju animira); on prodire u podzemni posjed do beskraja, što je izraženo vertikalnom crtom.«
Što se tiče tajnih doktrina egipatskih svećenika, koje su bez sumnje sadržale dosta naprednih znanja na naučnom području (problemi koje su postavljale Piramide), one su historičarima dosta dobro poznate.
Mi ne možemo zalaziti u pojedinosti, i treba da se zadovoljimo navođenjem nekolicine crta tih doktrinarnih sinteza, u kojima se nalaze na okupu skoro sve klasične doktrine ezoterizma:
organizacija svijeta djelovanjem ognjenog Tvorca, koji se manifestira izvan prvobitnog kaosa, iz tamnih Voda;
pojava božanskih moći kroz naizmjenične parove sastavljene od jednog boga i jedne boginje, umnožena generacija ovih posljednjih unutar, velikog Jedinstva koje ostaje uvijek identično samo sebi;
mogućnost identifikacije ljudske duše s Načelom od koga ona potječe...
Egipatska teorija je vršila veliki utjecaj na religioznu misao kad je Aleksandrija postala glavni centar antičkog svijeta; ti tragovi se lako nalaze u nekim gnozama, u raznim misterijama rimskog carstva pa čak, izgleda, i u kršćanstvu:
kult Izis bi čak, prema nekim autorima, bio porijeklo kršćanskog kulta Bogorodice, pošto je egipatska boginja simbolizacija Prirode, uvijek plodne ali uvijek djevičanske.
nastavlja se...