Masovno rutinsko ozračivanje hrane i u Hrvatskoj
Konzerviranje ionizirajućim zračenjem
Konzerviranje ionizirajućim zračenjem ili ozračivanje namirnica jedna je od metoda konzerviranja namirnica koja budi mnogo rasprava.
Ozračivanje namirnica je postupak izlaganja namirnica ionizacijskom zračenju u svrhu produljenja održivosti. Učinak produljenja održivosti postiže se prvenstveno ubijanjem mikroorganizama (uništavanjem ili smanjenjem broja bakterija), insekata i drugih nametnika u namirnicama.
Budući da ozračivanjem namirnice ne dolazi do povišenja niti sniženja temperature, ova metoda poznata i pod nazivom „hladna pasterizacija“ ili „hladna sterilizacija“, omogućuje tretiranje prethodno smrznutih i konfekcioniranih namirnica. Za konzerviranje namirnica dozvoljeno je upotrebljavati elektrone iz akceleratora, x-zrake i samo gama-zrake iz izotopa 60Co i 137Cs.
Primjena ionizirajućeg zračenja uzrokuje neke organolepličke promjene kao što su omekšavanje namirnica, neugodan miris i okus, te gubitak prehrambene vrijednosti. Prema našem Pravilniku o uvjetima konzerviranja namirnica i predmeta opće upotrebe ionizirajućim zračenjem (NN 46/94) namirnice i predmeti opće uporabe mogu se konzervirati ionizirajućim zračenjem radi produljenja održivosti i poboljšanja zdravstvene ispravnosti, te kao takve stavljati u promet. Konzerviranje zračenjem sprječava klijanje krumpira, luka, češnjaka, uništava parazite u žitaricama, grahoricama, voću, povrću, mesu i ribi.
To su razlozi što se konzerviranje zračenjem primjenjuje za čuvanje namirnica u sirovom stanju u velikim skladištima, posebno u zemljama u razvoju, gdje su česte pojave gladi, pa tada namirnice iz tih skladišta "spašavaju" pučanstvo. Zračenjem se konzerviraju i banane, avokado, datule, jagode, orasi, začini, riža, kakao itd.
U svijetu se ionizirajuće zrake već godinama koriste za konzerviranje sterilizacijom. U nas je pionirsku ulogu takvog tehnološkog postupka još 1985. preuzeo zagrebački Institut "Ruđer Bošković".
Laboratoriji za radijacijsku kemiju i dozimetriju Zavoda za tehnologiju, nuklearnu energiju i zaštitu od zračenja tog Instituta posjeduje izvor gama-zraka kobalt 60, najjači u Hrvatskoj, jači od svih "kobaltnih bombi" što se koriste u bolnicama za zračenje zloćudnih tumora. Tu se zračenjem najčešće konzerviraju uvozni začini i tropsko voće, sirovine za juhu u vrećicama.
Osim našim, usluge se pružaju i nekim inozemnim tvrtkama. P.S.: Iako se na institutu Ruđer Bošković metoda konzerviranja ozračivanjem koristi masovno, u Hrvatskoj za sada nije još uvedeno obavezno ozračivanje sve hrane.
Sve tvrtke koriste su zainteresirane za ovakve usluge što je potaklo gradnju novog centra za ozračivanje hrane većeg kapaciteta.. Izlaganje zracenju traje oko 10min. pa nakon toga nema šanse da je bilo šta preživjelo.
DNA se prilikom ozračivanja kidaju - genetski materijal hrane se oštećuje.
Na kraju ostaje neki mrtvi trop koji nam skupo prodaju kao hranu
Čak i ljudski leševi bi jako dugo ostali lijepi (neraspadnuti) da ih se ozrači na taj način.
Dobar vam tek!
Nikola Preman nikola.preman@gmail.com bcc:
Svemirski turizam: http://vimeo.com/20767760 Još malo svemirskog turizma: http://www.youtube.com/watch?v=koxN0Pu40gg