1 manvantara ili ciklus cetiri yuge = 4.320.000 zemaljskih godina
Samo jedan trenutak, na vrhovnoj planeti gdje prebiva Vrhovna Svevisnja Bozanska Osoba Sri Krishna – na Goloka Vrindavani traje, radi usporedbe i naseg lakseg poimanja relativnog vremena, kao citav jedan ciklus od cetiri yuge ili 4.320.000 godina mjereno po zemaljskim mjerilima.
1. Satya-yuga 1.728.000
2. Treta-yuga 1.296.000
3. Dvapara-yuga 864.000
4. Kali-yuga 432.000
4.320.000 godina po zemaljskom racunanju
Brahma – je drugostepeni kreator univerzuma, zivi tacno 100 godina ali u drugim proporcijama vremeana. Tako Brahmin dan i noc iznose 8.64 biliona godina prema zamaljskom racunanju, a to je vremenski period duzi od starosti Zemlje, Sunca i cini oko ½ vremena od nastanka ovog pojavnog svijeta ili od velikog praska kako ga neki nazivaju.
Dakle, nas Brahma koji ima cetiri glave, zivi 100 godina po takvih 360 dana. Kako je dosada protekla polovina Brahminog zivota ispada da starost naseg univerzuma iznosi 155 triliona godina.
Manui, ocevi citavog covjecanstva, zive znatno krace od Brahme, ali ipak su te cifre jos uvijek skoro nezamislive. Svaki Manu zivi 71 x 4.320.000 godina ili 71 yuga ciklusa.! 4 takvih Manua se rodi i umre u toku jednog Brahminog dana.
Sada protice 28-i ciklus, 7 manvantare [od 14], 1 dan, drugih 50 godina Brahminog zivota. Sada je period zivota Vayvasvata Manua
Postoje milioni univerzuma, ima i mnogo vecih od ovog naseg i njima vladaju Brahme sa sa deset i vise glava, a vec i ovaj nas je skoro beskonacan za nasu 3D stvarnost. Znajte, sve sto mozemo vidjeti ustvari pripada nasem univerzumu.
Precnik naseg univerzuma iznosi 500 miliona yojana ili 4 milijarde milja Vedska mjera za udaljenosti yojana je ekvivalent od oko 8 milja, kao sto znamo 1 milja = 1.609 metara, te 8 milja iznosi 12,872 kilometara ili 1 yojana. Ko zeli tacno izracunati precnik naseg univerzuma u kilometrima moze se osloniti na ove podatke, rijetko cete ih negdje naci.
Dakle, u Vedama postoje vec hiljadama godina tacno izracunate proporcije naseg univerzuma, kao i sve moguce udaljenosti izmedju nekih nebeskih tijela, i u odnosu na nasu rodnu planetu Zemlju, te su cak date i udaljenosti do paravyome – duhovnog neba.
Svemir je sfera elipticnog oblika i obavijen je omotacem zbog koga ne mozemo vidjeti dalje kroz njega druge milione svemira, niti izaci iz njega dok se ne probije taj omotac. Omotac se sastoji od sedam slojeva: zemlje, vode, vatre, zraka, etera, inteligencije i ega. Bas poput kokosa koji ima tvrdu vanjsku ljusku, a unutra tekucinu, tako i svemir ima svoje vanjske pokrivace i unutrasnji prostor do polovine ispunjen vodom.
KOMENTAR:
Neki od ovih podataka su vec ranije objavljeni uglavnom na ovom blogu, ali i na jos nekim mojim blogovima u vise postova. Sada ih objavljujem na jednom mjestu za one koji su se mozda tek ukljucili u pracenje ovog bloga.
Nadam se da vas ovo interesuje, a bice jos ovih podataka oko same strukture univerzuma, njegovoj starosti, kao i o relativnosti vremena.