Piše: Vitomir Dragčević
Lulin se neće niti približiti Zemlji
Zeleni komet, s repom koji je ne samo otrovan, nego se proteže naoko i ispred i iza glave, prvi će put posjetiti Zemljino susjedstvo. I neće se vratiti još barem tisuću, a prema procjenama dr. Davida Schlechera iz zvjezdarnice u Lowellu, milijun godina. Ovaj rijetki gost će amaterima pružiti 24. veljače oko 3 ujutro priliku da golim okom (ili uz dalekozor) vide komet koji još nikad nije prošao unutarnjim Sunčevim sustavom, a astronomima jedinstveni uvid u život kometa jer “neiskvareni” Lulin još ima većinu plinova koje ostali kometi gube tijekom prvog prolaska pored Sunca. No sam po sebi Lulin je potpuno bezopasan. Pored Zemlje će najbliže proći na 61 milijun km, što je otprilike polovica (0,41) udaljenosti Zemlje od Sunca. Niti njegov rep, iako sadrži otrovni cijanogen, Zemljanima ne može ništa. Ne može se probiti kroz atmosferu, a i da može - ima ga premalo. Ali zato su opasni kometi koji se ne vide. Koliko god zvjezdarnice motre nebo, prema britanskim astronomima, površina nekih kometa je pretamna da ih uočimo. Tako je 1983. IRAS-Araki-Alcock, najbliži komet u 200 godina, projurio pored Zemlje na samo pet milijuna km. Astronomi su ga uočili tek dva tjedna prije.
OTKRIO GA TINEJDŽER UZ POMOĆ NEPRIJATELJA
Promatrajući fotografije, 19-godišnji Quanzhi Ye otkrio je komet C/2007 N3. Dok ga ostali zovu Lulin, po tajvanskoj zvjezdarnici, u Kini i Tajvanu ga zovu “komet suradnje” jer je otkriven suradnjom zvjezdarnica iz dviju zemalja, koje su, formalno, još u ratu.
U LOV NA LULINA IZVAN GRADA
Lulin će se moći vidjeti i golim okom, no samo daleko od bilo kakvog svjetlosnog onečišćenja. A i onda će se vidjeti zelena mrlja. Vidjet će se 23., 24. i 25. veljače. Najbolje će se vidjeti s utorka na srijedu, a možda će biti i sjajniji od predviđanja