Polako ulazimo u razdoblje intenzivne aktivnosti Perzeida, svakako najznačajnijeg meteorskog potoka u godini. Pravi praznik za oko i uho, svoj bi maksimum trebao doživjeti u kasnim popodnevnim satima 12. kolovoza (17.30-20.00 UTC). Perzeidi su poznati po velikom broju jakih i dugih odjeka u kojima se MS veza nerijetko završi na jednom jedinom burstu, kao u Es otvaranjima! Tko želi, malo više može pronaći ovdje. A listu najava aktivnosti iz preko 200 polja ovdje.
Ove godine bi doživljaj mogao biti još zanimljiviji i stoga što internetski portal MMONVHF, magazin DUBUS i časopis FUNK TELEGRAM organiziraju prigodni MMONVHF Meteor Scatter Sprint Contest. Na zamolbu mnogih amatera, organizatori su ove godine uveli tzv "vintage" kategorijju, tj kategoriju za staromodne koji žele odraditi MS veze SSB ili CW vrstama rada, umjesto FSK441 koji ih je posljednjih godina istisnuo iz upotrebe u MS radu.
Oni koji se još nisu stigli upoznati s vrlinama FSK441 mogu to još uraditi, ako potraže izvrstan članak Hrvoja Juzbašića, 9A4EW, objavljen u časopisu RADIO HRS.
Predlažemo svima koji budu mogli da u to vrijeme barem poslušaju, mogli bi doživjeti uzbudljivi vatromet praskova i možda i odraditi svoju prvu MS vezu. Obzirom na intenzitet ionizacije, veze se ostvaruju s posve prosječnim uređajima i antenama. Predviđa se ZHR od 100 u maksimumu!
Dobro bi došao i pogled na band-plan za dvometarski opseg, tako da znamo gdje se koncentrirati na prijemu, a sama MS procedura nije problem.
Obzirom da će Sunce zaći u vrijeme maksimuma, a Mjesec izlazi oko ponoći, ostaje dovoljno vremena da se na ljetnom nebu i vizuelno uvjerimo kako su Perzeidi moćan potok.
Potok Perzeida je najpopularniji potok od svih do sada otkrivenih. Predmet je promatranja vec 2000 godina. Nekada su Perzeide zvali suze Sv. Lovre, koji se slavi 10. kolovoza. Potok Perzeida nastao je od komete Swift-Tuttle, koja je otkrivena 1862 i imala je period od 120 godina. Nanovo je otkrivena poslije 1992. godine.
Kometa na svom putu ostavlja za sobom oblak, rijeku prasine, koja se siri po orbiti kometa i krece se u istom pravcu kao kometa. Kako potok Perzeida nije jednake gustoce, ne mogu se tocno predvidjeti njihove oluje. Perzeidi se vide na nebu kada Zemljina putanja sijece putanju potoka perzeida. To je vrijeme od 27.7 do 20.8. Prosjecna brzina je 60 km/s. [ slika 1: Orbita Perzeida i komet Swift-Tuttle ]
Radijant Perzeida nalazi se u sjevernom dijelu Perzeja, u blizini Kasiopeje. Promatracke grupe u vise navrata su primijetile dupli radijant. Ne pojavljuju se periodicno, otrprilike svakih nekoliko godina. Najbolje promatranje je kada se radiant digne na sjeverno-istocno nebo, jer sto je radijant "visi" na nebu, blizi zenitu, vidi se vise Perzeida. Radijant "nizi" vide se samo Perzeidi koji idu prema "gore". Zbog toga je izracunavanje ZHR-a obavezno.
Perzeidi imaju dva maximuma. Prvi traje otprilike 4 sata, a drugi malo vise. Pojavljuju se dva dana zaredom. Magnituda Perzeida je manja prije maximuma, nego poslije. Sastoje se od dvije komponente. Prva je glatka I siroka, traje 5 tjedana, a druga radi pikove po ZHR profilu. [ slika 2: ZHR profil Perzeida 1988 iz handbook-a ]
Ako je broj Perzeida velik ( npr. 100 Perzeida po satu ), nastaje oluja. Ovakve rijetke predstave pojavljuju se kada se Zemlja priblizi orbiti prolazeceg kometa ( Swift-Tuttle ), i traju nekoliko sati. Stvaraju prekrasnu sliku, koja je za svakog promatraca poseban dozivljaj.
Maximum 1996. godine pada na dan 11/12. Mjesec je bio naklonjen, ali oblaci nisu. Gledali smo kisu, ali ne Perzeida. Nekih 15 minuta mogle su se vidjeti zvijezde s granicnom magnitudom 3. Drugi maximum pao je dana 12.8.1996. godine u podne. Perzeida poslije maximuma ima dok Zemlja ne napusti potok.
Perzeidi su meteorski roj koji je nastao od ostataka repa kometa Swift TuTTle, a ime su dobili po tome što prividno izlaze iz zviježđa Perzej. Sama aktivnost meteorskog roja pojavljuje se svake godine u mjesecu kolovozu, a traje i do nekoliko tjedana. U jutro se maksimalne aktivnosti na nebu pojavljuju 2-3 meteora u minuti, tj. oko 120 meteora u jednom satu. U narodu je poznat po nazivu Suze sv. Lovre. Moguće ih je vidjeti sa Zemlje.
Astronomy club Anonymus: Noćas je maksimum meteorskog roja, tzv. kiša meteora Perzeida. Tko ima volje i sreće da nije u svjetlosno-zagađenom mjestu, neka se dobro utopli i uživa u ovoj zanimljivoj astronomskoj pojavi. Previđa se 30tak po satu. (Ire)
Za one koji žive u kraju gdje neće moći vidjeti kišu Perzeida najavljenu za noć sa srijede na četvrtak ili je neće moći vidjeti zbog vremena, Twitter nudi rješenje.