NASA planira analizirati svemirsku prašinu koja će se podići nakon eksplozije te tražiti u njoj znakove vode ili magle. Očekuje se da će udar izazvati veliki oblak prašine, plinova i isparenog leda visokog do deset kilometara. Taj će oblak biti vidljiv i ljudima na Zemlji, piše Telegraph. Raketa će duboko prodrijeti i u unutrašnjost Mjeseca.
Potraga za mjestima na koje bi se mogli spustiti astronauti
Ako potraga za ledom bude uspješna to bi moglo udariti kamen temeljac za postavljanje baza na Mjesecu. Taj prirodni Zemljin satelit je većim dijelom suha pustinja, no postoje nade da je led zarobljen u kraterima u kojima nema sunčevog svjetla. Raketa će u Mjesec biti ispaljena dva puta većom brzinom od one kojom putuje metak.
Svemirska letjelica će godinu dana kružiti oko Mjeseca i tražiti moguća mjesta za spuštanje astronauta. Tu godinu iskoristit će se i za stvaranje najdetaljnije karte površine Mjeseca ikad napravljene. Dugo vremena se vjerovalo kako je kiša kometa donijela vodu na Mjesec.
Zabilježene čestice vodika i kisika
Posljednjih godina su najmanje dvije američke letjelice zabilježile postojanje vode kroz očitavanje čestica vodika i kisika koji su njezini sastavni dijelovi. Te su se čestice nalazile zamrznute duboko u kraterima oko sjevernog i južnog pola.
I.Kri.
20.06.2009.