Budući da je Zemlja nagnuta 23,5 stupnjeva u odnosu na sunčev ekvator, visina Sunca u Hrvatskoj iznosi čak 67 stupnjeva iznad horizonta!
Nipošto nemojte fotografirati Sunce u tom trenutku! Gledanjem u Sunce golim okom možete trajno oštetiti vid te optiku i senzor svog fotoaparata!
Uostalom, vrijeme kada je Sunce visoko na nebu baš i nije jako povoljno za fotografiranje – pošaljite nam fotografije izlaska ili zalaska Sunca u svom kraju, kada je Sunce još jako blizu horizonta, dovoljno da ga se može koji trenutak promotriti okom.
Taj trenutak je najlakše odrediti tako da vidimo dok je Sunce još crvenkasto, što znači da Zemljina atmosfera blokira dio sunčeve svjetlosti.
Međutim, iako je 21. lipnja najdulji dan u godini, to nije dan kada Sunce najranije izlazi, odnosno najkasnije zalazi!
To se događa zbog toga što "podne" kako ga mi mjerimo satovima uglavnom ne pada u isti trenutak kada i "sunčevo podne", odnosno trenutak kada je Sunce na najvišoj točki na nebu.
Naše podne se nalazi na pola puta između prosječnog 24-satnog dana. "Pravi" dan može biti dulji ili kraći. Varijacije su posljedica Zemljine putanje oko Sunca koja je lagana elipsa te već spomenutog nagiba Zemljine osi.
Na oba solsticija (zimski i ljetni) sunčev dan je kraći od 24 sata, pa se zbog toga sunčevo podne svaki dan dešava nešto ranije.
Posljedica toga je da se najraniji izlazak zbiva otprilike tjedan dana prije solsticija, a najkasniji zalazak tjedan dana nakon njega.
Točna vremena izlaska i zalaska za neke hrvatske gradove provjerite na web-stranici DHMZ-a.
Svoje fotografije izlaska ili zalaska Sunca pošaljite na naš e-mail i svakako naznačite radi li se o izlasku ili zalasku, te lokaciju i vrijeme snimanja fotografije!
Najbolje ćemo objaviti u posebnoj fotogaleriji na stranicama našeg portala.
Boris Štohaj
18.06.2009.