Daleka zvijezda možda je jedan od najstarijih astronoma koje su vidjeli, a njezino otkriće otkriva detalje o prvim zvijezdama.
Nebesko područje u južnom sazviježđu Puppis oko crvene divovske zvijezde L2 Puppis.ESO
Napisao Tom Metcalfe
Astronomi su na rubu naše galaksije otkrili izuzetno staru zvijezdu za koju se čini da je nastala samo nekoliko milijuna godina nakon Velikog praska - a ono što iz nje uče može utjecati na njihovo razumijevanje rođenja svemira.
U studiji objavljenoj prošli tjedan , istraživači su pronašli zvijezdu tijekom astronomskog istraživanja južnog neba tehnikom zvanom uskofonemetrijska fotometrija, koja mjeri svjetlinu udaljenih zvijezda u različitim valnim duljinama svjetlosti i može otkriti zvijezde koje imaju nisku razinu teških elemenata.
Zatim su proučavali zvijezdu - poznatu pod brojem istraživanja SPLUS J210428.01−004934.2 ili kratko SPLUS J2104−0049 - spektroskopijom visoke rezolucije kako bi utvrdili njezin kemijski sastav.
Sad su utvrdili da je to jedna od vrlo rijetkih zvijezda "ultra siromašnih metalima" ili UMP, što znači da je to jedna od najstarijih zvijezda ikad viđenih.
"Oni su vrlo rijetki - znamo ih za oko 35 nakon što smo desetljećima tražili", rekao je astronom Vinicius Placco iz astronomskog laboratorija NOIRLab Nacionalne zaklade za znanost u Tucsonu u Arizoni.
Rekao je da je SPLUS J2104−0049 - crvena divovska zvijezda s oko 80 posto mase sunca - star najmanje 10 milijardi godina i možda samo nekoliko milijuna godina mlađi od samog svemira, za koji astronomi procjenjuju da je star 13,8 milijardi godina .
Placco je glavni autor studije objavljene u časopisu Astrophysical Journal Letters o dalekoj zvijezdi.
Astronaut Victor Glover govori o svom povratku na Zemlju
Istraživači su koristili podatke astronomskog istraživanja provedenog teleskopom u mjestu Cerro Tololo na sjeveru Čilea. Otkrio je zvijezdu u aureoli naše galaksije, daleko iznad glavnog diska Mliječne staze i oko 16 000 svjetlosnih godina od Zemlje - previše predaleko da bi se moglo vidjeti okom.
Placco je rekao da je početno istraživanje obuhvatilo oko 20 milijuna zvijezda, od kojih je odabrao oko 200 koje će se istražiti spektroskopijom srednje rezolucije pomoću NOIRLab-ovog teleskopa Gemini South, nekoliko kilometara udaljenog na Cerro Pachon u čileanskim Andama.
SPLUS J2104−0049 istaknuo se kao posebno zanimljiv, pa je tako i dalje istražen spektroskopijom visoke rezolucije pomoću američkih teleskopa Magellan u čileanskoj pustinji Atacama, oko 100 kilometara sjevernije, rekao je.
Promatranja pokazuju da je SPLUS J2104−0049 izuzetno siromašan teškim elementima i da ima jednu od najnižih zabilježenih razina ugljika. To implicira da je vrlo rana zvijezda "Populacija II" nastala od ostataka eksplodiranih zvijezda "Populacija III" - prva populacija netaknutih zvijezda, koja sadrži samo vodik i helij, koja je nastala samo nekoliko milijuna godina nakon materije stvorena je u Velikom prasku.
Do sada nitko nije pronašao zvijezdu Population III. Što je veća masa zvijezde, to brže izgara, a smatra se da je većina zvijezda Populacije III bila izuzetno velika i davno je izgorjela.