Embrio koji se razvija dobiva nasljedne informacije obaju roditelja, ali oni se bore za svoje mjesto – doslovno prema izreci da pobjeđuju jači geni.
Bitka bez pobjednika
Ova bitka između majčinih i očevih gena odvija se i u mozgu. Ukoliko je borba izjednačena, sve je u redu. Ukoliko je jedna strana dominantnija, nastaje duševna bolest.
To tvrde britanski sociolog Christopher Badcock i kanadski evolucijski biolog Bernard Crespi u teoriji koja, prema mnogim stručnim mišljenjima, može najviše promijeniti psihologiju još od vremena Freuda.
Isključeni geni
Oni su i za područje psihičkog razvoja razvili teoriju utisnutih gena. Prema njihovom mišljenju za određeni dio gena ne vrijedi zakon nasljeđivanja.
Njih nasljeđujemo s jedne strane u aktivnom obliku, a s druge strane u neaktivnom – isključenom obliku.
Majke djeci predaju neke gene 'isključene', dok od oca nasljeđujemo taj gen uvijek 'uključen', ali kod nekih gena to je potpuno drugačije.
Nesretno nasljeđe
Različito majčino i očevo 'isključivanje' gena znanstvenici označavaju kao 'imprinting' (otiskivanje). Do njega dolazi pri stvaranju spolnih stanica – ženskih jajašaca i muških spermija.
Problem nastaje ako potomak od obaju roditelja naslijedi isključen ili uključen gen.
Mnogi slučajevi završavaju smrću, a i oni relativno mirniji se kod čovjeka manifestiraju kao mentalna retardacija ili sklonost obolijevanju od tumora.
Majka protiv oca
Ovako naslijeđeni otisnuti (imprinted) geni važni su i za funkcioniranje mozga. Ljudski um balansira između opažanja ljudi, što osiguravaju geni u aktivnom stanju naslijeđeni od majke, i opažanja predmeta, što potomku u aktivnom stanju predaje otac.
Ako dođe do dominacije gena s majčine strane, njihova aktivnost može uzrokovati psihozu (bipolarne poremećaje – prije manična depresija, depresija i shizofrenija).
Ako su pak dominantniji očevi geni, doći će do patološke nesposobnosti za empatiju i razumijevanje drugih, kao što je to na primjer kod autista.
Zato tvorci ove nove teorije autizam i shizofreniju smatraju suprotnim stranama cijelog spektra duševnih bolesti.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
1656
OD 14.01.2018.PUTA