Nakon što je aplikacija Google Maps već nekoliko puta "optužena" da otkriva previše detalja o područjima o kojima ne bi trebalo otkrivati, ovaj je put zaslužna za otkrivanje nove biljne vrste. Planinsko područje na sjeveru Mozambika, smještenog u južnoj Africi, u raznim je znanstvenim istraživanjima uglavnom zanemarivano jer je teren u tim područjima nepristupačan, a osim toga, u toj je zemlji nekoliko desetljeća trajao rat.
Google Earth pod optužbom da je snimkama pomogao teroristima u Mumbaiju
Pregledavajući satelitske snimke ovog područja znanstvenici su uočili djelić šume neočekivane zelene boje. Nakon toga na to je mjesto poslana britanska ekspedicija koja je pronašla 7000 hektara šume iznimno bogate flore i faune, a koja je poznata kao Mount Mabu. U samo nekoliko tjedana znanstvenici su pronašli stotine različitih biljnih vrsta, ptica, leptira, majmuna, te novu vrstu divovske zmije.
Pigmejski kameleon; Foto: Julian Bayliss/RBG Kew
Osim zmije, dosad su potvrđene tri nove vrste leptira, a vjeruje se da su među biljkama najmanje još dvije nove vrste, a moguće je da će biti otkrivene i nove vrste insekata.
Julian Bayliss, jedan od znanstvenika, otkrio je Mount Mabu dok je na Google Earthu tražio mjesto za mogući konzervacijski projekt. Pretraživao je uglavnom mjesta na 1600 metara iznad mora, gdje je znao da bi trebalo biti više šuma zbog obilnijih kiša. Na svoje je iznenađenje našao zelena područja koja ranije nisu bila istražena. Nakon što je detaljno istražio područje na Googleovim satelitskim slikama, odlučio je s ekspedicijom obići to mjesto.
Ukupno 28 znanstvenika češljalo je nepristupačni teren uz pomoć čak 70 nosača kako bi uspjeli prenijeti potrebnu opremu i istražiti teren.
Zmija koja pripada porodici gaboon, a može pojesti čovjeka u jednom zalogaju; Foto: Julian Bayliss/RBG Kew
Jonathan Timberlake, vođa ekspedicije, izjavio je da su digitalne slike definitivno pomogle znanstvenicima da otkriju više o svijetu planina Mozambika. On vjeruje da postoji još mnogo područja diljem svijeta bogate flore i faune koja će netko tek otkriti, a sada je jasno da bi na njih lako mogli naletjeti pretražujući Google Earth.
Otkrivanje novih vrsta važno je ne samo za znanost, nego zbog zaštite koju treba osigurati onim dijelovima koji su ugroženi razvojem i ostalim čimbenicima. |